יו"ר איגוד המנתחים הטכניים: "הכלכלה המוניטרית תתפרק, השוק יכול לחזור ל-2002"

פנחס כהן, יו"ר איגוד המנתחים הטכניים בישראל, לא מתרשם מהעליות בבורסה: "אנחנו בתקופה אפוקליפטית. אני מצפה לעוד ירידות, ולכך שכל עלייה תהיה לצורך ירידה" ■ וגם, מהי הצלבת מוות, והאם למשבר יש תאריך תפוגה?

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
סוחר בבורסת ניו יורק
סוחר בבורסת ניו יורקצילום: Lucas Jackson/רויטרס

"אירוע הקורונה הוא אירוע חסר תקדים, עם אי-ודאות מוחלטת וכל עלייה תוביל לעוד ירידה", כך אמר היום (שלישי) ל-TheMarker פנחס כהן, יו"ר איגוד המנתחים הטכניים בישראל.

"זאת הפעם הראשונה בהיסטוריה של המשק האמריקאי שהוא בעצירה מוחלטת", מסביר כהן. "אפילו במלחמת העולם השנייה זה לא קרה. המלחמה עזרה למשק האמריקאי להתאושש מהשפל הגדול של שנות השלושים. היצרנים בארה"ב הסבו את המפעלים לייצור למלחמה, וזה הפחית את מספר מחוסרי העבודה מ-25% ל-10% בין לילה".

ניתוח טכני של מדד S&P 500 מתחילת השנה (פנחס כהן)

ניתוח טכני של מדד S&P 500 מתחילת השנהצילום: ניתוח: פנחס כהן

"כעת מגפת הקורונה הגיעה לאחר עשור ראשון בהיסטוריה ללא מיתון. נראה שאנו נכנסים כעת למיתון גדול שמוביל את הבנק הפדרלי, שהודיע על תוכניות הקלה כמותית לא מוגבלת. כל החובות הללו יובילו את הכלכלה המוניטרית להתפרקות. הכסף שמודפס על ידי הממשלה הוא בעצם חוב שהבנק המרכזי רוכש. באופן תיאורטי, אם היינו משלמים את החוב - לא היה יותר כסף".

לפני שנים דיברת על תחזית אפוקליפטית שלא התממשה, שבה השוק ירד בחדות לרמות של 2002 , ולאחר כך יחווה 18 שנים של שוק שוורי.

"טעיתי בתזמון התחזית. כעת יש מצב שהגענו באיחור לאותה בשורה אפוקליפטית. מדובר באירוע חסר תקדים בכלכלה האמריקאית שנעצרה, ואף אחד לא יודע מה יהיה הדבר הבא. כולם יורים תוך כדי תנועה, וזה מפחיד את המשקיעים. לכן, אני מצפה לעוד ירידות ולכך שכל עלייה תהיה לצורך ירידה".

פנחס כהןצילום: פנחס כהן

מונח שאנחנו שומעים באחרונה הוא "הצלבת המוות". מה זה?

"הצלבת מוות" מבשרת על המשך ירידות. ממוצע המחירים לטווח קצר של 50 יום נופל ביחס לממוצע המחירים לטווח ארוך של 200 יום. האינדקטור הזה, שעושה רעש גדול בכל החדשות הפיננסיות ואפילו בקרב כלכלנים ומנתחים פונדמנטליים, מצביע על כך המחירים כעת יותר גרועים ביחס למחירים הקודמים, והשינוי לא רגעי או יומי".

אבל זה די ברור שלאחר שוק שורי ארוך והירידות שהגיעו בעקבותיו זה יהיה המצב.

"נכון. אך סטטיסטית, כשזה קרה לאורך ההיסטוריה, זה הצביע על כך שהשוק המשיך ליפול. גם אם זה לא נכון, כולם ידברו על זה ולמשקיעים זה יעשה שחור בעיניים. כל הכתבות בבלומברג מתייחסות לכך".

מה התחזית שלך לפי הניתוח הטכני?

טכנית אנו רואים שהיה לנו שיא ב-19 בפברואר במדד S&P 500, ולאחריו שפל ראשון ב-28 בפרואר. לאחר מכן, שיא נוסף ב-3 במארס ואז שפל ב-23 במארס. מכיוון שאנו רואים מספר שפלים ושיאים במגמה יורדת ולא עולה, אנחנו נמצאים בשוק דובי".

סוחר בבורת סיאול. "מגפת הקורונה עשויה להוביל את העולם לסערת ייצור ושינויים בעושר העולמי"צילום: בלומברג

מה הרמה הבאה שיבחנו אם השוק אכן ימשיך לרדת?

ראשית, יבחנו במדד S&P 500 את המחיר הגבוה בשוק של 2015 - 2,100 נקודות. לאחר מכן, אם רמה זו תישבר, יבחנו את רמת 1,820 נקודות, השפל ב-2014 ו-2016. אם גם היא תישבר, יבחנו את רמת פברואר 2016 - 1,550 נקודות, השיאים שראינו ב-2000 ו-2007".

אתה מדבר על ירידות מאוד משמעותיות.

"בגלל שאנו נמצאים בעת של סערה בשוק דובי, קיים סיכוי שנגיע למחירים הללו. אמרתי לפני שנים שהמדדים יכולים להגיע למחירים נמוכים יותר מ-2002, אך עד אז נראה עוד הרבה עצירות בדרך. מצד שני, אני לא נביא".

מדוע שהשווקים יקרסו עד לנקודות הללו?

אנחנו נמצאים באי-ודאות מוחלטת. אם נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, ידרוש מסין שתשלם על כל ההפסדים שנגרמו לכלכלת ארה"ב, ויאיים שהוא לא יחזיר את החוב בהיקף של 1.1 מיליארד דולר לסינים, זה עלול להוביל למלחמה קרה מול סין. מבחינתי לא מופרך לראות את טראמפ מצייץ שהוא מוחק לסינים את כל החוב – הוא כבר הכריז על וירוס הקורונה כווירוס סיני, וסין הגיבה לכך בחריפות. ואז תישאל השאלה האם אמריקה יכולה להתנתק מהייצור הזול בסין. מגפת הקורונה עשויה להוביל את העולם לסערת ייצור ושינויים בעושר העולמי, ולכן אני אומר שאנחנו נמצאים בתקופה אפוקליפטית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker