"אם מגדל לא תחלק דיווידנדים - שלמה אליהו עלול להידרש למכור ממניות החברה"

מידרוג מציבה תחת בחינה עם השלכות שליליות את דירוג אגרות החוב שהנפיקה אליהו הנפקות, החברה האם של מגדל ■ במידרוג צופים להמשך שחיקה, הן ברווחיות מגדל ביטוח והן ביחס הלימות ההון, כתוצאה ממשבר הקורונה

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה אליהוצילום: אייל טואג
אסא ששון

חברת הדירוג מידרוג מציבה תחת בחינה (CREDIT REVIEW) עם השלכות שליליות את דירוג אגרות החוב שהנפיקה אליהו הנפקות, החברה האם של חברת הביטוח מגדל. הצבת הדירוג בבחינה עם השלכות שלילות נובעת מהאי-ודאות בנוגע לנראות הדיווידנדים ממגדל ביטוח, בשל שחיקה בדרישות ההון כמתחייב בעקבות משבר הקורונה.

מלבד זאת, צופים במידרוג להמשך שחיקה, הן ברווחיות מגדל ביטוח והן ביחס הלימות ההון, כתוצאה ממשבר הקורונה והשפעתו העוצמתית על שוקי ההון בשלב הראשון ועל הפעילות הכלכלית הריאלית, תוך עלייה בהסתברות למיתון. במידרוג כותבים כי "הקלות רגולטוריות צפויות לרכך השפעות אלה, אולם בשלב זה אין לנו הערכה מדויקת למידת השפעתן וקיימת אי-ודאות לגבי יכולת חלוקת הדיווידנד על בסיס יחס הלימות ההון שנגזר מהן".

על פי הדו"חות הכספיים האחרונים של מגדל אחזקות, יחס כושר הפירעון של מגדל ביטוח, אילו חושב מחדש ל-30 ביוני 2019, היה גבוה משמעותית מ-120%, אולם לא ברור אם חברות ביטוח יוכלו לחלק דיווידנד על סמך ההקלות או היחס הסופי. במידרוג הוסיפו כי "החברה חשופ לשווי שוק של נכס הבסיס, תוך היחלשות משמעותית בגמישות הפיננסית של החברה בשל הירידה בשווי השוק של אחזקות החברה במגדל (ירידה של 1.8 מיליארד שקל מתחילת השנה) וכפועל יוצא של עלייה חדה בשיעור המינוף לטווח של 110%-100%, אשר הינו חריג לשלילה ביחס לדירוג.

"נציין, כי האי-ודאות בנוגע לשוק ההון ופוטנציאל החלוקה מוסיף ללחץ על שיעור המינוף ומכביד על גמישותה הפיננסית של החברה, בפרט על שווי המניות הפנויות משעבוד (שיעור של 38.46%) המהוות כרית מנדטורית לשירות חוב במידת הצורך". יש לציין כי לחברה אין צרכי מחזור בטווח הזמן הקצר והבינוני ועל כן השפעת ה-LTV מוגבלת בשלב זה למנגנון ה-Step-Up בריבית ולגובה הכריות הנדרשות.

בית מגדל ביטוחצילום: יעל אנגלהרט

התפרצותו של נגיף הקורונה הובילה בין היתר לירידות חדות בשוקי ההון בשבועות האחרונים. חברות הביטוח חשופות להתפרצות הנגיף באופן ישיר דרך קפיצה פוטנציאלית בשכיחות התביעות ופגיעה במערכי השיווק וההפצה ובפוטנציאל הצמיחה. השפעה מסדר שני ועוצמתית יותר על היקף ההכנסות והרווח לפחות בטווח המיידי הינה דרך הירידות החדות ובריחת הנזילות בשוקי ההון.

לאור החשיפה הגבוהה של מגדל ביטוח לשוקי ההון, ובמקביל להמשך ירידת עקום הריבית מאז תחילת 2019, מניית מגדל אחזקות רשמה ירידה של 53% מאז תחילת השנה והיא איבדה 1.8 מיליארד שקל משוויה. כך, יחס ה-LTV של החברה עלה לטווח של 110%-100% (50%-40% במועד המעקב הקודם), אשר גבוה משמעותית ביחס לדירוג ומייצר לחץ על הגמישות הפיננסית של החברה. בנוסף, ובהתאם לשטר הנאמנות כתוצאה מההרעה ביחס ה-LTV לרמה של מעל 85%, ככל ולא ישתנה, תבוצע התאמה לשיעור הריבית בגין אגרות החוב, כאשר תוספת הריבית המצטברת המקסימלית בגין השינויים ביחס ה- LTV תהא בשיעור של עד 1%.

במידרוג מציינים כי "בשל חלוקת דיווידנד ממגדל אחזקות באוגוסט 2019 בסך של 350 מיליון שקל (חלק החברה כ-240 מיליון שקל), החברה סיימה את 2019 עם כרית נזילות משמעותית של 207 מיליון שקל, אשר צפויה להישחק בצורה מהותית בשנתיים הקרובות לפני מימוש מניות מנדטורי. כך, בתרחיש הבסיס של מידרוג ל-2021-2020 אנו מניחים כי קיימת אי ודאות בנוגע ליכולתה של מגדל ביטוח (דרך מגדל אחזקות), המקור התזרימי העיקרי לשירות החוב של החברה, לחלק דיווידנדים בשנות התחזית.

"כמו כן, אנו צופים בתרחיש הבסיס דיווידנד מצטבר ממגדל שוקי הון של 70-50 מיליון שקל (חלק החברה) ב-2021-2020 (הכולל גם ממימוש אופציה למכירת חבר הבורסה ל-איי.בי.איי). כך, היקף הדיווידנדים שיתקבלו ב-2021-2020 יעמוד במצטבר על 180-160 מיליון שקל. תרחיש זה לא כולל הנחה למימוש האופציות שניתנו לבעלי החוב (אשר עלול להוביל לדילול של כ-10%). לחברה אף שימושים צפויים בגין תשלומי קרן וריבית מצטברים של 373 מיליון שקל ב- 2021-2020, בעקבות התאמת שיעור הריבית הצפוי עם עליית ה-LTV (בהנחה שיוותר מעל 85%).

במידרוג מוסיפים כי "בהתאם להנחות אלה, כרית הנזילות צפויה להישחק במהירות במהלך השנתיים הקרובות, כך שככל ומגדל ביטוח לא תחלק דיווידנד בהיקף מספק, עלול להיות מופעל המנגנון המנדטורי, המאפשר לנאמן לממש מניות מגדל (שאינן חלק מגרעין השליטה) במידת הצורך לשירות החוב בהיקף מצטבר של כ-15%-10% ממניות מגדל, לפי שווי המניה הנוכחי. 

"קיימת אפשרות שבעל השליטה יתמוך בשירות החוב במידת הצורך ובהיקף מוגבל בסכום בכדי לשמר את שיעור האחזקה בנכס הבסיס. החברה התחייבה לשמור כרית נזילות מנדטורית מינימלית של 25 מיליון שקל. בהתאם לתנאי האג"ח לא הבאנו בחשבון חלוקת דיווידנד מהחברה. כמו כן, ככל ויחס ה-LTV יעלה מעל 80% ויישאר כך למשך 180 יום ברציפות, על החברה יהיה להפקיד את מלוא תשלום הקרן הקרוב בחשבון הנאמנות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker