חותרת לעסקה: אדלטק מציעה לקנות את חלק המדינה בדוראד ב-400 מיליון שקל

אדלטק שיגרה בשבוע שעבר מכתב לחשב הכללי במשרד האוצר, רוני חזקיהו, שבו הפצירה להיענות להצעתה, על רקע הצרכים הכספיים של המדינה בעקבות משבר הקורונה ■ אדלטק: "מציעים להיכנס למו"מ מיידי ללא כל תנאים מקדימים"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תחנת הכוח דוראדצילום: יגאל גורן
ערן אזרן

חברת אדלטק מציעה למדינה לרכוש את חלקה של קצא"א (37.5%) בתחנת הכוח דוראד בסכום מוערך של 400 מיליון שקל. אדלטק מחזיקה ב-18.75% מהזכויות בתחנת הכוח, שבה שותפים גם אלומי קפיטל וקבוצת לוזון (18.75%), וזורלו הטורקית (25%). נכון לסוף 2019, הונה העצמי של דוראד הסתכם ב-1.2 מיליארד שקל.

אדלטק שיגרה בשבוע שעבר מכתב לחשב הכללי באוצר, רוני חזקיהו, והפצירה בו להיענות להצעתה, על רקע הצרכים הכספיים של המדינה בעקבות המשבר. כבר לפני שנה פנתה אדלטק לאוצר בבקשה שיחל עמה במו"מ למכירת חלקה של קצא"א בתחנת הכוח, אך הצעתה נדחתה. באותה העת נקבו באדלטק מחיר של 400 מיליון שקל למניות קצא"א בדוראד.

במכתב ציינה אדלטק: "לנוכח ההתפתחויות המדאיגות במשק, המשבר הכלכלי הצפוי כתוצאה מכך, והצורך למצוא מקורות מימון מיידיים לגירעון הצפוי - אנחנו מוצאים לנכון לשוב ולפנות אליך בעניין זה. לפני כשנה הוצאו כמעט כלל נכסיה של קצא"א מידיה והועברו לחברת קו צינור אירופה אסיה בע"מ, למעט האחזקות בדוראד.

"למיטב ידיעתנו, לשוקי אורן, שמונה לתפקיד המפקח מטעם האוצר על הפעילות שנותרה בקצא"א (האחזקות בדוראד), ניתן מנדט למכור את האחזקות. עם זאת, ולמרות חלוף שנה מהאירועים האמורים, טרם נרשמה התקדמות בהליך המכירה. אנחנו שבים ומציעים להיכנס למו"מ מיידי, ללא תנאים מקדימים, על רכישת אחזקות של קצא"א בדוראד לפי שוויין ההוגן. מדובר באחזקות שממילא לאדלקום, הנמנית עם קבוצתנו, יש זכות סירוב ראשונה לרכישתן בעת מכירה".

רוני חזקיהו, החשב הכללי במשרד האוצרצילום: עופר וקנין

בעלי המניות בדוראד מסוכסכים ביניהם - כך שההצעה לרכישה נתקלה בעבר בקשיים. בימים אלה מתקיים הליך בוררות אצל השופט בדימוס יצחק ענבר, בין קצא"א ודורי אנרגיה (אלומי קפיטל וקבוצת לוזון) לבין אדלטק וזורלו.

לפי טענת קצא"א ודורי אנרגיה, אדלטק וזורלו קשרו קשר עם הקבלן שהקים את תחנת הכוח - מאחורי גבם של יתר בעל המניות בדוראד - לניפוח סכום חוזה ההקמה של התחנה. זאת, לפי הנטען, תוך שאדלטק וזורלו מקבלות את ההפרש "בדלת האחורית", ומשלשלות לכיסן בהסתר סכום עתק של 140 מיליון דולר על חשבונה של דוראד, באמצעות נאמנות הרשומה באיי הבתולה.

מנגד, טוענות אדלטק וזורלו כי לתביעה אין בסיס וכי מדובר בניסיון של דורי אנרגיה וקצא"א לקבל רווחים נוספים שאינן זכאיות לו מפרויקט דוראד. אדלטק וזורלו אף הגישו תביעות שכנגד בפרשה, בסכומים של עשרות מיליוני שקלים, אשר גם הן מתבררות בבוררות, וכן תביעה נוספת המתנהלת בבית המשפט המחוזי.

בהתייחסה לבוררות, כתבה אדלטק: "אנו מודעים לטענות שהועלו בפניך (החשב הכללי), כאילו הליך הבוררות המתקיים בין בעלי המניות בדוראד אינו מאפשר לקיים את הליך המכירה. טענות אלו משוללות יסוד. ראשית, משום שתביעתה של קצא"א חסרת שחר וחסרת סיכוי. שנית, משום שניתן על נקלה להפיג חשש זה על ידי שמירת זכויותיה של קצא"א בתביעה גם לאחר המכירה", נכתב.

אדלטק, בבעלות משפחת אדלסבורג, הוקמה בשנת 1989 כחברה יזמית בתחומי התשתיות והאנרגיה. החברה עוסקת כיום בייזום והקמת תחנות כוח פרטיות, הפועלות באמצעות גז טבעי ומתן שירותי תפעול ותחזוקה לתחנות כוח. החברה מחזיקה בין היתר בתחנות הכוח דוראד, רמת נגב, אשדוד אנרגיה, סולאד, תמר (תחנת כוח מישור רותם), כוכב התבור אנרגיה ועוד.

מדורי אנרגיה נמסר בתגובה: "החברה תעשה כל שביכולתה בדרכים משפטיות וציבוריות לעצור מהלך פסול זה, ולמנוע מכירה של מניות המדינה בדוראד לחברות בשליטה ישירה או עקיפה של אורי אדלסבורג. לפי חוק החשמל ברור למי מותר; ויותר מכך - למי אסור להחזיק בתחנות כוח. אנחנו בטוחים שבסוף תהליך הבירור בתביעה הנגזרת של דורי אנרגיה נגד אדלסברג ונגד זורלו יהיו גופים אלה מנועים מאחזקת תחנת כוח בישראל".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "המשרד אינו מתייחס לפניות או מגעים בין המדינה לגופים עסקיים בתקשורת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker