הקרב מול דלק ונובל: תמר פטרוליום שכרה את בוריס קרסני לקידום ענייניה בכנסת

לפי הערכות, פוליסי תסייע לתמר פטרוליום במאבק מול דלק קידוחים ונובל אנרג'י סביב החוזה למכירת גז מלווייתן לחברת החשמל, שלגביו אמורה בקרוב להתקבל החלטה של רשות התחרות ■ מניית תמר פטרוליום, שהונפקה על ידי דלק ב-2019, צנחה 95% מההנפקה

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסדת הגז "לווייתן"
ערן אזרן

תמר פטרוליום, בניהולם של ליעמי וייסמן (מנכ"ל) ואיתן מאיר (יו"ר), שכרה את חברת הלובינג פוליסי של בוריס קרסני לקידום ענייניה בכנסת - כך נודע ל-TheMarker. לפי הערכות, פוליסי תסייע לתמר פטרוליום במאבק מול דלק קידוחים ונובל אנרג'י סביב החוזה למכירת גז מלווייתן לחברת החשמל, שלגביו אמורה בקרוב להתקבל החלטה של רשות התחרות.

פוליסי, שהוקמה ב-1988, נחשבת לחברת הלובינג הגדולה בישראל. היא פועלת במגוון תחומים, ובין לקוחותיה ניתן למצוא חברות ענק במשק, ובהן בנק הפועלים, אסם, תנובה, טבע, פרוטקטור אנד גמבל, פיליפ מוריס, התעשייה האווירית, ועד עובדי חברת חשמל, לשכת רואי החשבון, איגוד הבנקים ולקוחות גדולים נוספים.

בחודשים האחרונים מתנהל מאבק בין דלק לנובל, שמחזיקות ב-47% ממאגר תמר וב-85% מלווייתן, לבין יתר השותפות בתמר - תמר פטרוליום, ישראמקו, אלון גז ואוורסט - שמחזיקות יחד ב-53% מהזכויות בתמר.

ב-2019 ערכה חברת החשמל הליך ההתמחרות בין תמר ולווייתן לחוזה גז קצר טווח, בהיקף של 4-3 מיליארד מ"ק (BCM), ובעלות של כחצי מיליארד דולר. החוזה הינו לאספקת גז ב-2021-2020. במסגרת ההליך בחרה חברת החשמל בלווייתן כמי שיספק לה גז, לפי מחיר של 4.79 דולרים ליחידת חום. ההחלטה התקבלה חרף העובדה שתמר ולווייתן הגישו הצעות מחיר זהות על ידי אותו גורם - מנהל השיווק של נובל.

מנכ"ל תמר פטרוליום, ליעמי ויסמןצילום: דניאל בר-און

לאחר ההפסד ללווייתן, השותפות בתמר שאינן דלק ונובל גיבשו הסכמות אלטרנטיביות עם חברת החשמל למכירת גז - חצי מהכמות החוזית של לווייתן - במחיר אפקטיבי של 4.2 דולרים ליחידת חום. ההסכמות נדרשו לאישורן של דלק ונובל, שמחזיקות בתמר, אך אלה סירבו לאשר אותן. בעקבות זאת, השותפות בתמר שאינן דלק ונובל פנו לממונה על ההגבלים בטענה כי דלק ונובל נגועות בניגודי עניינים ומונעות מהן לקבל את החוזה.

הממונה על ההגבלים נדרשת לסוגייה אם בסמכותה להתערב במשק הגז - חרף מתווה הגז שהעניק לחברות הגז פטור בכל הנוגע לפעולות של הממונה על התחרות. השותפות בתמר סבורות כי דלק ונובל מפירות את חוקי ההגבלים העסקיים, ואינן יכולות להסתתר מאחורי מתווה הגז. מנגד, דלק ונובל טוענות כי אם הלפרין תיענה לבקשה ותתערב - היא תפר בעצמה את הוראות המתווה שאושר בממשלה לפני ארבע שנים.

לפני כשבועיים דלק ונובל זומנו לפגישה שכללה את המשנה ליועץ המשפטי לממשלה מאיר לוין, הממונה על התחרות מיכל הלפרין ונציגי משרדי האוצר והאנרגיה. הפגישה נערכה טרם רשות התחרות תקבל החלטה בעניין תלונה של השותפות בתמר (שאינן דלק ונובל).

תמר פטרוליום מחזיקה ב-16.25% מתמר. לתמר פטוליום חוב של 3.7 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח. החוב נסחר בתשואות לפדיון ברמות "זבל" הנעות בין 12% ל-13% - ומגלמות את החשש שהתזרימים של תמר בשנים הבאות לא יספיקו, או יספיקו בקושי, לפרוע את מלוא חובותיה.

תמר פטורוליום הונפקה בבורסה ביולי 2017 על ידי קבוצת דלק, שבשליטת יצחק תשובה. ההנפקה בוצעה לפי שווי פעילות של 6 מיליארד שקל. מאז ההנפקה נפלה מניית החברה בכ-95%, ותמר פטרוליום מחקה כמעט את כל מרכיב האקוויטי בעסקה. לאחר הנפילה, תמר פטרוליום נסחרת לפי שווי של 105 מיליון שקל בלבד, לעומת שווי אקוויטי של 1.8 מיליארד שקל בהנפקה (מתואם דיווידנד).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker