מיטרוניקס: ברבעון הראשון הקורונה לא תשפיע מהותית, בהמשך ייתכנו ירידות מחירים

הגידול במכירות המקוונות ברצועת השמש בארה"ב והקיץ הלוהט באוסטרליה דחפו את יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות שחייה לצמיחה של 13% ברבעון הרביעי של 2019 ■ ההזדמנות שיצר המשבר - הנטייה של צרכנים להעדיף בימים אלה ניקוי בריכות ברובוט על פני ניקוי ידני

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הרובוט לניקוי בריכות של מיטרוניקס
הרובוט לניקוי בריכות של מיטרוניקס

"אני לא רואה השפעה מהותית של משבר הקורונה על התוצאות הכספיות ברבעון הראשון של 2020", אומר אייל טריבר, מנכ"ל חברת מיטרוניקס, שמתמחה בפיתוח ובייצור רובוטים לניקוי בריכות שחייה פרטיות וציבוריות, וכן של כיסויים אוטומטיים ומערכת אזעקה למניעת טביעות בבריכות שחייה ציבוריות.

"חלק גדול מחלקי הרובוט מיוצרים בסין אבל היצרנים חזרו לייצור סדיר ואין בעיה בשרשרת האספקה אומר טריבר ויחד עם זאת החמרת ההגבלות על התנועה עלולה לגרום לירידה בביקוש, בעיקר מצד בריכות שחייה ציבוריות, ולהקשות על הפצה ושיווק של המוצרים בשוקי היעד העיקריים, כך שמלאים עלולים להצטבר ואפשר לצפות לירידות מחירים אם סוחרים ומפיצים ייתקעו עם מלאים ביוני יולי".

לדברי טריבר, כבר עתה אפשר להבחין בקשיים בשינוע הסחורות, בעלייה במחירי ההובלה הימית בשל מחסור במכולות. במסגרת ההזדמנויות שמזהה טריבר במשבר, הוא מציין את הנטייה של צרכנים להעדיף ניקוי בריכות באמצעות רובוט על פני ניקוי ידני של חברות שירות (שעדיין מהווה את אמצעי הניקוי בשליש מבריכות השחייה הפרטיות בעולם).

טריבר סבור שמעניין יהיה לעקוב אחרי השפעת המשבר על יצרנים סיניים שמחזיקים ב-7% מהשוק העולמי של רובוטים וחזקים במדינות כמו צרפת וספרד, ובערוץ האונליין בגרמניה. הוא מעריך שערוץ המכירות המקוונות (באמצעות אמזון, למשל), יהיה האחרון להיפגע. ברבעון הרביעי של 2019, האחרון לפני פרוץ משבר הקורונה, מיטרוניקס עדיין התמודדה עם השקל החזק שמכרסם במכירותיה וברווחיותה בשנים האחרונות. מיטרוניקס הפסידה 18 מיליון שקל ברבעון החולף, ירידה של 4.7% בהשוואה להפסד רבעון המקביל ב-2018.

הכנסותיה של מיטרוניקס גדלו ב-12.9% ברבעון הרביעי של 2019 בהשוואה לרבעון המקביל ב-2018, והסתכמו ב-93 מיליון שקל. שיעור הגידול במכירות ברבעון החולף ביחס לרבעון המקביל ב-2018 היה 22% - אלמלא התחזקות של השקל כלפי היורו, הדולר והדולר האוסטרלי, שגרעה 7.2 מיליון שקל מהמכירות ברבעון הרביעי של 2019. הגידול במכירות נבע מהמשך הצמיחה המהירה של הרובוטים לבריכות שחייה פרטיות, פלח שבו נתח השוק של מיטרוניקס גדל ב-2019 מ-46% ל-48%.

הרובוטים של מיטרוניקס
הרובוטים של מיטרוניקסצילום: גיל אליהו

הכנסותיה של מיטרוניקס בבריכות השחייה הפרטיות גדלו ב-15% ברבעון הרביעי של 2019 לעומת הרבעון הרביעי ב-2018, והסתכמו ב-69 מיליון שקל. מצבה היחסי של מיטרוניקס בפלח הבריכות הציבוריות של בתי מלון, עיריות ומועדונים קהילתיים ומועדוני ספורט אמנם לא הורע (נתח השוק נשמר ברמה של 35%), אולם אלו החדשות הטובות היחידות שסיפק מגזר זה. הכנסותיה של מיטרוניקס משיווק רובוטים לניקוי בריכות שחייה ציבוריות ירדו ב-17% ברבעון הרביעי של 2019 לעומת הרבעון המקביל ב-2018, והסתכמו ב-9 מיליון שקל.

הקורונה בלמה את המפנה

טריבר מסביר שמדובר בשוק קשה שמושפע מרגולציה ומשינוי בתקציבים, אך הוא גם מודה שהחברה לא עשתה עבודה טובה מספיק בתחום זה, בעיקר בארה"ב. לדבריו, החלפת חלק ממנהלי המוצר בארה"ב החלה להניב פירות ברבעון הראשון של 2020, אולם משבר הקורונה בלם את המפנה. ההתפלגות הגיאוגרפית של מכירות מיטרוניקס ברבעון הרביעי של 2019 מגלה שמנועי הצמיחה של החברה היו הפעילות בארה"ב, ובעיקר במדינות רצועת השמש (פלורידה, טקסס אריזונה וקליפורניה), שצמחה ב-14% ל-25 מיליון שקל הודות לקמפיין הדיגיטלי.

לדברי טריבר, מיטרוניקס למדה לעבוד באמזון מרקט פלייס ובשיתוף עם המפיץ שלה, חברת Pool Corp, ומאות דילרים, והיא הביאה לגידול בביקוש ולעלייה בנוכחות בחנויות עשה זאת בעצמך, בעקבות הגידול במודעות. טיבר מציין שהמכירות ברצועת השמש גדלו בעשרות אחוזים, וכי אף שמדובר עדיין במספרים לא גבוהים, הרי שבטווח הבינוני, 4-5 מיליון בריכות השחייה בחלק זה של ארה"ב יהיו מנוע צמיחה מהותי לחברה.

מיטרוניקס נהנתה גם מגידול של 12.7% במכירות באוסטרליה, השוק הגדול ביותר של החברה במחצית השנייה של השנה, לרמה של 39 מיליון שקל הודות למזג האוויר החם ששרר באוסטרליה ברבעון הרביעי ושריפות היער, שהשאירו רבים בבתיהם. הצמיחה הייתה חזקה עוד יותר במונחים שקליים אלמלא התחזק השקל ב-8% כלפי הדולר האוסטרלי ברבעון הרביעי של 2019. מיטרוניקס נהנתה מצמיחה של 57% ברבעון הרביעי של 2019 בהשוואה לרבעון המקביל ב-2018, לרמה של 10 מיליון שקל בשאר העולם, וגידול חזק במכירות בסין, בתאילנד, בסינגפור, בישראל וביפן חיפה על החולשה בארגנטינה.

ירידה במגזר הפרטי

מנכ"ל מיטרוניקס, אייל טרייבר
מנכ"ל מיטרוניקס, אייל טרייברצילום: גיל אליהו

הרווח הגולמי של מיטרוניקס גדל ב-10.5% ברבעון הרביעי של 2019 לעומת הרבעון המקביל ב-2018, והסתכם ב-35 מיליון שקל, שמהווים 37.6% מהמחזור (בהשוואה ל-38.4% מהמחזור ברבעון המקביל ב-2018). השחיקה ברווחיות הגולמית נבעה בעיקר מהירידה ל-36.1% מהמחזור במגזר בריכות השחייה הפרטיות (בהשוואה ל-36.6% מהמחזור ברבעון המקביל ב-2018), בעוד הרווחיות הגולמית במגזר בריכות השחייה הציבוריות עלתה ל-53.9% מהמחזור ברבעון החולף (53.5% ב-2018), וזאת למרות ירידה של 17% במכירות.

ההפסד התפעולי של מיטרוניקס ירד ב-21% בהשוואה ל-2018, והסתכם ב-16 מיליון שקל. ההפסד התפעולי היה קטן יותר ב-2.9 מיליון שקל אלמלא ההתחזקות הניכרת של השקל ברבעון הרביעי של 2019. הרווח והרווחיות התפעולית של מיטרוניקס ממשיכים להיפגע מפיתוח מערכות לניטור, בקרה וטיפול במי הבריכה באמצעות טכנולוגיות חדשות. טריבר מציין שהחברה זקפה הוצאות פיתוח של 10.5 מיליון שקל ב-2019 על פיתוח תחום זה, והיוונה השקעות נוספות של 5.5 מיליון שקל. הוא העריך שהסכום הכולל שתשקיע מיטרוניקס בתחום זה יגדל ל-18-19 מיליון שקל ב-2020, והוסיף שהחברה מתקדמת בשיתופי הפעולה שלה עם גורמים חיצוניים בהיבט הפיתוחי והעסקי של התחום.

להערכתו, מיטרוניקס תחל בהשקת המוצר ב-2021. טיבר ציין שהחברה השיקה ב-2019 את סדרת הרובוטים החדשה M600, שמצוידים בתקשורת IOT עם חיבוריות לענן ואפליקציית משתמש מתקדמת לשליטה ברובוט דרך הטלפון הנייד. לדבריו, הרובוט, שנמכר ב-1,600-1,800 דולר (כפול מהמחיר הממוצע של הרובוטים בחברה), זוכה לביקוש גדול בשוק. מיטרוניקס מפתחת במקביל את טכנולוגיית OPTEQ, שתשמש את סדרת הרובוטים החדשה IO.טכנולוגיה זו מאפשרת את זיהוי מיקום הרובוט באמצעות מצלמות וחיישנים, וכן מיפוי מדויק של הבריכה וניווט לסריקה אופטימלית של שטח הבריכה. עלות שכרו של אייל טריבר כמנכ"ל הסתכמה ב-2 מיליון שקל ב-2019, והיא כללה שכר של 1.2 מיליון שקל, מענק של 451 אלף שקל ותשלום מבוסס מניות של 363 אלף שקל. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker