מנכ"ל ברקליס ישראל: "עבור חברות שאינן החזקות ביותר – השוק נסגר"

המנכ"ל, אילן פז, מוסיף: "גם עבור החברות החזקות עלויות הגיוס התייקרו מאוד" ■ לדברי פז, לא צפוי ששוקי ההנפקות בארה"ב ובאירופה ייפתחו לפני ספטמבר הקרוב

מיכאל רוכוורגר
שתפו בפייסבוק
מנכ"ל ברקליס ישראל, אילן פז
מנכ"ל ברקליס ישראל, אילן פזצילום: יוסי זליגר

"מספר קטן של החברות הכי גדולות במשק (חברות שהגיעו למשבר לא ממונפות) וכן ממשלת ישראל, עדיין יכולות לגייס חוב, אבל בריביות הרבה יותר גבוהות מאשר  בעבר – בין 3% לטווח הקצר עד 7% לטווח הארוך.  חברות שנמצאות בדרגה אחת מתחת לזה – השוק סגור מבחינתן. אם יש להן חוב למחזר או אם הן זקוקות לגיוס חדש – אין להן יכולת לעשות את זה. שוקי ההנפקות בארה"ב ובאירופה גם הם סגורים לגמרי, ולא צפוי שייפתחו לפני ספטמבר הקרוב. חברה שכן חייבת לגייס כסף, צריכה להכיר בעובדה שזה יהיה יקר מאוד" - מסביר אילן פז, מנכ"ל בנק ברקליס ישראל.

"חברות שיש להן קווי אשראי בבנקים", מוסיף פז, "מושכות את הכסף ושומרות אותו לעת הצורך. חברות אחרות נאלצות לקצץ הוצאות בקצב מהיר מאוד, משום שמקורות המימון סגורים בפניהן או הרבה יותר יקרים. לכן אנו רואים מאות אלפי עובדים שיוצאים לחופשה ללא תשלום, הקפאת גיוס עובדים חדשים, הקפאה בהשקעות חדשות, בהצטיידות, בפרויקטים של מִחשוב ועוד".

 בנוגע לפעילות מיזוגים ורכישות, אומר פז: "מנגד, אנחנו יכולים לראות חברות ואנשים פרטיים שיושבים על מזומנים, והם ינצלו הזדמנויות לרכוש חברות במחירי רצפה, משום שהם יודעים שהכוח נמצא בידיים שלהם; אבל גם במקרה זה, היקפי העסקות יקטנו בטווח הקצר, ואקזיטים בשווי מיליארדי דולרים יהיו הרבה יותר נדירים מכפי שהתרגלנו לראות בשנים האחרונות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker