חשש: רבים לא יוכלו למשוך את גמלאות הביטוח הלאומי ביום ראשון

כרטיס דביט, שנועד לפתור את בעיית התקהלות גמלאים בסניפים, טרם הגיע לבתים, ומרבית סניפי הבנקים סגורים ■ ח"כ איציק שמולי: "יש לקבוע לאלתר מה הדרך להעביר את גמלאות הביטוח הלאומי לאנשים התלויים בהם למחייתם" ■ בעלי חשבון בבנק הדואר יקבלו לביתם כרטיס הטעון בסכום הקצבה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
משרדי המוסד לביטוח הלאומי
משרדי המוסד לביטוח הלאומי צילום: ניר כפרי

בשגרה, רבים מהזכאים לגמלאות הביטוח הלאומי מגיעים לקבלן מסניף הבנק. אולם כ-30 אלף ממקבלי הגמלאות אינם בעלי כרטיס אשראי או כרטיס בנקט. על רקע משבר קורונה, הפיקוח על הבנקים הנחה את איגוד הבנקים למצוא פתרון: זכאים מעל גיל 62, שאינם מחזיקים בכרטיס אשראי, יקבלו לביתם כרטיס דביט שבאמצעותו יוכלו למשוך את הכספים בכספומט.

עם זאת, הפתרון שגובש אינו מספיק עבור מי שצפוי לקבל את הגמלה ביום ראשון הקרוב - כך עולה מפנייה ששלח אתמול (רביעי) ח"כ איציק שמולי (העבודה־מרצ) לבנק ישראל. לדברי שמולי, כרטיס הדביט לא יגיע לבתים עד יום ראשון ויציב רבים ממקבלי הגמלאות, התלויים בהן למחייתן - במצב בלתי אפשרי.

לדברי שמולי, "מדובר בקצבאות אזרח ותיק, שארים, נכות, ילד נכה, שירותים מיוחדים לנכים קשים, ניידות, נפגעי עבודה, מזונות, שיקום, סיעוד ואסירי ציון. יש חשש ממשי שאנשים התלויים בגמלאות אלה, לשם הישרדות ממש, לא יוכלו לקבלה. בשל סגירת מרבית סניפי הבנקים, חלק ניכר ממקבלי גמלאות הביטוח הלאומי, לא יוכלו למשוך את גמלתם ביום ראשון.

"מדובר באנשים שאין להם, ברובם המכריע, כל דרך למשוך את הגמלה אלא בקופת הבנק, ובמזומן. למרביתם המכריעה אין כרטיסי אשראי או בנקט. בנוסף, רבים ממקבלי הגמלאות הם בעלי חשבונות מוגבלים, ולפיכך, גם אם ברשותם בנקט, הוא אינו מאפשר משיכת מזומן. אלה, למיטב ידיעתי, אינם יכולים גם להעביר כספים באפליקציות השונות, למשל כדי לשלם שכר דירה. נוכח מצב דברים עגום זה, יש לקבוע לאלתר מה הדרך להעביר את גמלאות הביטוח הלאומי לאנשים התלויים בהם למחייתם ביום ראשון הקרוב".

איציק שמוליצילום: מוטי מילרוד

כפתרון זמני הציע שמולי "להורות לבנקים שבהם קופות לפתוח את שעריהם למקבלי גמלאות בלבד. לאחר מכן ניתן יהיה לשקול מהם הצעדים הנדרשים לשם תשלום גמלאות בהמשך".

האגודה לזכויות האזרח והקליניקות המשפטיות באוניברסיטת חיפה עתרו היום (חמישי) לבג"ץ, בדרישה שבית המשפט יורה לכל הבנקים לפתוח ביום ראשון את כל הסניפים שבהם אפשר למשוך מזומן בקופה, כדי לאפשר למקבלי גמלאות מהביטוח הלאומי למשוך את כספם. כמו כן, העתירה דורשת להורות לבנקים להסיר את ההגבלות על משיכת מזומן למקבלי גמלאות שיש עיקול על חשבונם.

בתוך כך הודיע היום הדואר כי למקבלי הקצבאות שיש להם חשבון בבנק הדואר הסכומים יועברו באמצעות כרטיס נטען של מאסטרקארד, שיגיע אליהם עד הבית ללא עלות. מדובר בתוצאה של שיתוף פעולה של הדואר עם הביטוח הלאומי והמשרד לשוויון חברתי. הכרטיס ישלח החל מהיום ובמהלך הימים הקרובים לבתיהם או לבתי האבות באמצעות דואר שליחים במעטפה מאובטחת. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker