ארגונים חברתיים לחדוה בר: "מצפים שלקחי ועדת כבל ייושמו בטיפול בחוב של תשובה"

צדק פיננסי ולובי 99 פנו למפקחת על הבנקים בדרישה כי תפקח על אופן הטיפול של הבנקים בחובות האישיים של יצחק תשובה, הנאמדים בכ-1.5 מיליארד שקל ■ "הבנקים לא למדו מהניסיון, והעמידו למר תשובה אשראי נדיב תמורת בטוחות מפוקפקות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יצחק תשובה, בעל השליטה בחברת דלקצילום: דודו בכר

הארגונים החברתיים צדק פיננסי ולובי 99 פנו למפקחת על הבנקים, חדוה בר בדרישה כי תפקח על אופן הטיפול של הבנקים בחובות האישיים של יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק, הנאמדים בכ-1.5 מיליארד שקל. במכתב ששלחו, דורשים הארגונים שהמפקחת תתערב בנושא, בזמן אמת, שבו ניתן עוד להשפיע על אופן התנהלות הבנקים ולמנוע נזקים כספיים משמעותיים.

במכתבם כתבו, "אנו מצפים כי לקחי ועדת החקירה הפרלמנטרית להתנהלות המערכת הפיננסית בהסדרי אשראי ללווים עסקיים גדולים (ועדת כבל) ייושמו לאלתר, ולא נצפה שוב במהלך שבו יש 'הנחות טייקונים' למקורבים. אנו מצפים כי הפיקוח על הבנקים יידרש לעניין בזמן אמת ולא אחרי ש'הסוסים יברחו מהאורווה' - ראוי כי הפעם יטופל הנושא בעת בה ניתן עדיין להשפיע על המציאות ולא רק באמצעות שינוי ההוראות לעתיד".

המפקחת על הבנקים, חדוה ברצילום: מגד גוזני

תשובה נמצא בימים אלה בעיצומו של סחרור עסקי. קבוצת דלק – שלה חובות של כ-9 מיליארד שקל – נקלעה לקשיים תזרימיים, ואיגרות החוב שלה זינוק לתשואות המגלמות צפי לחדלות פירעון. חברת דירוג האשראי מידרוג חתכה את דירוג האשראי של הקבוצה לרמת של חדלות פירעון, עם צפי לחדלות פירעון ברמת ודאות גבוהה. מצבה של דלק לא יאפשר לה לחלק דיווידנדים – דבר שמשפיע לשלילה על יכולתו של תשובה לפרוע את החוב האישי לבנקים.

"במידה שתשובה אכן אינו יכול לעמוד בהתחייבויותיו, אנחנו קוראים לפיקוח על הבנקים להוציא לבנקים מסר חד משמעי שאין להגיע עם תשובה להסדר חוב. טובת המשק הישראלי מחייבת לנקוט מול תשובה סוף סוף הליכי פשיטת רגל ולמנוע ממנו לגייס הון עתידי", כתבו הארגונים החברתיים.

מניית קבוצת דלק

עוד הוסיפו במכתבם כי "מעבר לכך, ניכר שהבנקים לא הפנימו את לקחי (אליעזר) פישמן ו(נוחי) דנקנר, ולכן נדרשת בדיקה של הפקת הלקחים במערכת. אנו מבקשים את בדיקתך והתערבותך הדחופה בנושא, כך שלא תחזור על עצמה התמונה מהעבר הלא-רחוק, שבה ניתנות הלוואות עקב 'אפקט ההילה' של שחקנים מוכרים במגזר העסקי בישראל, שאת מחירן הכבד משלם הציבור מהפנסיות שלו; נראה, שהבנקים לא למדו מהניסיון, והעמידו למר תשובה אשראי נדיב תמורת בטוחות מפוקפקות, גם כאשר הוא הוכיח בעבר התנהגות בעייתית בכל הקשור להחזר חובות.

הפגנה נגד מתווה הגזצילום: עופר וקנין

"לפיכך, מצופה כי הפיקוח על הבנקים יבצע בדיקה לאלתר, אשר תוודא אם מתן ההלוואות נעשה בהתאם לכל הכללים, אם נבדקו בזמן אמת ההתחייבות של הקבוצה לעומת שוויים האמיתי של הביטחונות, ואם לא ראוי להעמיד לפירעון מיידי ולדרוש לאלתר את מימוש הערובות לחוב", סיכמו הארגונים החברתיים.

אלה ימיה האחרונים של בר כמפקחת על הבנקים. באחרונה החליט נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, כי יאיר אבידן ימונה לתפקיד המפקח במקומה של בר. אבידן ייכנס לתפקיד ב-16 באפריל.

טרם התקבלה תגובת הפיקוח על הבנקים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker