פוקס: "חתכנו את ההוצאות הקבועות מ-90 מיליון שקל ל-5 מיליון שקל"

הראל ויזל פירט היום בוועידה וירטואלית על התוכנית הכלכלית לתמיכה במגזר הקמעונאי שהציע לראש הממשלה ■ לפי התכנית יש להעניק מענק מיידי לכל חנות בישראל בסך של כ-20% מהמחזור החודשי ופטור מארנונה ודחיית תשלומים למדינה עד ל-1 ביולי

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו בפייסבוק
חנות של פוקס
חנות של פוקסצילום: ללא קרדיט

"התקופה מאתגרת ומעניינת - אני עושה דברים שלא הייתי רגיל לעשות. אני בטוח שנצא חזקים", כך אמר היום מנכ"ל פוקס, הראל ויזל, בוועידה הווירטואלית שערכה החברה היום (ד') ובה השתתפו כ-130 איש. 

הראל ויזל
הראל ויזלצילום: שוקה כהן

פוקס היתה הראשונה במדינה שהכריזה כי היא לא עומדת לשלם שכר דירה לקניונים ודמי ניהול כל עוד הם סגורים. ויזל הסביר את תוצאות המהלך: "חתכנו את ההוצאות הקבועות שלנו מ-90 מיליון שקל בחודש לכ-5 מיליון שקל בלבד. מרבית העובדים חוץ ממני יצאו לחל"ת, אני עובד בהתנדבות. תרמתי למד"א ארבע משאיות וארבעה נהגים - להם אני עדיין משלם משכורת. בנוסף, כדי להכין את החברה ל'יום שאחרי', החזרתי לעבודה כ-40 עובדי הנהלה שעובדים ב-50% ממשרתם".

בביקורת חדה על עסקים שעצרו תשלומים לספקים הסביר ויזל כי "אף שגופים אחרים עצרו תשלומים לספקים, אני ממשיך לשלם להם את כל התשלומים עד 15 במארס - אין סיבה לא לשלם לספק. לא משנה אם הוא נגר או מעצבת חלון ראווה הם יקבלו את הכסף עד השקל האחרון. זאת בשונה מהקניונים, שהיינו הראשונים בארץ שהודיעו כי לא נשלם להם".

עוד הסביר ויזל כי נאלץ עקב משבר הקורונה לשלוח כ-8,000 עובדים לחופשה ללא תשלום: "הקדמתי לכל העובדים את המשכורות למארס, במקום לשלם באפריל, כדי שיהיה להם כסף לפני חג הפסח. גופים רבים לא נותנים מתנות לחג, אך אנו עומדים לחלק מתנות ל-8,000 עובדים. המינימום שאני יכול לדאוג לעובד שהוצאתי לחל"ת הוא שיהיה לו אוכל לפסח".

חברות רבות החליטו בתחילת המשבר בסין להעביר קווי אספקה למקומות אחרים בעולם, אך בפוקס "החלטנו להותיר את קווי הייצור בסין ואני שמח על כך. שכן אם היינו מעבירים את קווי הייצור להודו כיום, היינו מוצאים את עצמנו עם מפעלים שנסגרים".

"הכסף נדרש בשביל למנוע אנרכיה"

ויזל נדרש גם לקבל החלטות כבדות משקל בנוגע למזומנים שנותרו לפוקס בקופה ולגבי ההשקעות שלה באגרות חוב שקרסו יחד עם כל השווקים בעולם. "לפני פרוץ המשבר היינו עם 200 מיליון שקל במזומן ו-400 מיליון שקל באג"ח מדורגים A מינוס. קיבלנו החלטה אסטרטגית לא למכור את האג"ח, אולי נעשה זאת בעוד כמה חודשים. בנוסף, ביום הראשון שהבנתי שמדובר במשבר מתמשך ושאני צריך להכין את החברה לשנתיים של משבר, לקחנו הלוואה בריבית נמוכה מהבנק. בגלל השם שלנו היה לי קל וחשבתי שאולי בעוד שבועיים או שלושה שבועות יהיה לנו הרבה יותר קשה לקחת הלוואות. כיום לפוקס כ-400 מיליון שקל במזומן וכ-400 מיליון שקל באג"ח מדורג זה נותן לי אוויר לנשימה".

דיזנגוף סנטר בתל אביב, אתמול
דיזנגוף סנטר בתל אביב, אתמולצילום: עופר וקנין

ויזל הרחיב לגבי התוכנית שהוא ביקש מראש הממשלה ליישם בשביל לעזור לענף שבמשבר. "התאגדנו 400 רשתות קמעונות בישראל ופנינו יחדיו למשרד האוצר ומשרד הכלכלה. ראש הממשלה אמור היה לפרסם את התוכנית הכלכלית שלו כבר אתמול, אך בשל ריבוי הבקשות לעזרה כנראה הוא יפרסם אותה רק מחר. כולי תקווה שחלק גדול מהתוכנית שלנו ייכנס".

לדבריו, הוא ביקש מענק מיידי לכל חנות בישראל בסך של כ-20% מהמחזור החודשי. "מדובר בכ-500 מיליון שקל שהממשלה תצטרך להוציא בשביל ענף שמגלגל בחודש כ-30 מיליארד שקל בתקופה ללא משבר. אם הכסף לא יוענק, עסקים אחרים לא יוכלו לשלם משכורות ב-1 באפריל מהסיבה שאין להם מכירות והם חיים מהיד לפה. גם עסקים שיש להם כסף עצרו את כל התשלומים לכל הספקים בגלל שאין כל ודאות והם לא יודעים מה לעשות. הכסף נדרש בשביל למנוע אנרכיה. וזה כסף קטן עבור המדינה יעזור לעסקים לשלם מזומן לעובדים ולספקים".

ויזל המשיך ואמר: "נזכיר לכם שאחרי המבצע בעזה נתנו לחנויות מענק של כ-70% מהמחזור, לא 20%. עוד המלצתי לראש הממשלה להעניק לכל עסק במדינת ישראל הלוואה ללא ריבית עם גרייס של חצי שנה לתשלום הקרן בהתאם למחזור החודשי. את ההלוואה יידרשו להחזיר למדינה תוך כחמש שנים. גם אם המדינה תפסיד על כך כ-2.5 מיליארד שקל, זה כסף קטן עבור הצלת העסקים. לפי הבנתי מהרשתות הקטנות, קשה להן לקבל מהבנקים הלוואות משום שהן עוברות תחקיר קפדני בשביל למנוע מצב שכולם יגיעו לפשיטת רגל. ביקשנו שהמדינה תפעל מהר ותאסור לקחת אנליסטים שיבדקו כל חברה - אחרת עוד מעט כבר לא יהיה למי להעניק את ההלוואות".

הוא הוסיף, כי "כיוון שהחנויות סגורות דרשנו לקבל פטור מארנונה ודחיית תשלומים למדינה עד ל-1 ביולי כדי שלעסקים תהיה ודאות. אני מאוד מקווה שראש הממשלה יקבל כמה שיותר מהבקשות בתוכנית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker