המנכ"לים שנטשו בזמן, ואלו שזכו בכיסא בשיא הסערה — ואיבדו 40 מיליארד שקל

בתוך חצי שנה שווי השוק המצרפי של בנקי הפועלים, לאומי, דיסקונט ומזרחי טפחות הצטמק בכ–37 מיליארד דולר ■ הבינלאומי, הבנק הכי פחות מסוכן במערכת, ירד מתחילת השנה בכ–15% בלבד — הירידה הנמוכה ביותר מבין חמשת הבנקים הגדולים

מיכאל רוכוורגר
שתפו בפייסבוק
דב קוטלר
דב קוטלר, מנכ"ל הפועליםצילום: אמיל סלמן

באחרונה מונו מנכ"לים חדשים בשלושת הבנקים הגדולים: דב קוטלר החליף את אריק פינטו בהפועלים, חנן פרידמן החליף את רקפת רוסק עמינח בלאומי, ואורי לוין החליף את לילך אשר טופילסקי בדיסקונט. בנוסף, אלדד פרשר, מנכ"ל מזרחי טפחות, הודיע על פרישה לפני כחודש.

המנכ"לים הללו השתכרו בקדנציות שלהם עשרות מיליוני שקלים במצטבר, לאחר שרווחיות הבנקים הגיעה לרמות שיא שתורגמו לביצועי שיא של המניות. בפני המנכ"לים החדשים ניצב כעת אתגר: לשמור על הרווחיות ולגבש אסטרטגיה עסקית המותאמת לשינויים בעולם טכנולוגי־דיגיטלי.

המשותף לארבעת המנכ"לים שפרשו הוא שהם בחרו לפרוש בזמן. מאז פרוץ משבר הקורונה, התרסקו מניות הבנקים בעשרות אחוזים. הבנקים אמנם לא היו במעגל הראשון של הנפגעים, אך יש להם חשיפה גבוהה למשבר הכלכלי שמתפתח.

מאז נכנס קוטלר לתפקיד באוקטובר 2019, ירדה מניית הפועלים ב–27% והבנק איבד משוויו 9.5 מיליארד שקל. אף שבחצי שנה בתפקיד השלים קוטלר לא מעט משימות שתרמו לבנק, החשיפה הבעייתית לקבוצת יצחק תשובה, לפתאל החזקות, לאל על ולעסקים קטנים ומשקי בית — פוגעת בבנק ומאלצת את קוטלר להתמקד בהתמודדות עם המשבר.

מניית הפועלים

לאומי חזר להוביל

חנן פרידמן, מנכ"ל לאומי
חנן פרידמן, מנכ"ל לאומיצילום: כפיר סיון

מאז נכנס פרידמן לתפקיד בנובמבר 2019, איבדה מניית לאומי כ–28% — והבנק איבד משוויו כ–10.4 מיליארד שקל. העובדה שללאומי יש תיק אשראי פחות מסוכן משל הפועלים והרכישות העצמיות של המניות שהוא מבצע הביאו לכך שמתחילת החודש מנייתו ירדה בכ–19% בעוד זו של הפועלים בכ–28% — ולאומי חזר להוביל מבחינת שווי שוק (26.9 מיליארד שקל, לעומת שווי השוק של הפועלים — 26.2 מיליארד שקל).

ואולם גם בתיק האשראי של לאומי יש חשיפה גדולה למלונאות, תיירות, נדל"ן ורשתות אופנה לצד חשיפה גבוהה לעסקים קטנים, משקי בית ומשכנתאות. זאת לצד תיק נוסטרו והשקעות ריאליות הגדולים במערכת — וכן חשיפה גדולה לארה"ב ולאירופה באמצעות בנקי לאומי ארה"ב ולאומי בריטניה.

מניית לאומי

הבעיות של דיסקונט

אורי לוין, מנכ"ל דיסקונט
אורי לוין, מנכ"ל דיסקונטצילום: ללא קרדיט

המשבר שינה גם ללוין את התוכניות. במקום לקדם את התוכנית האסטרטגית של דיסקונט לחמש השנים הבאות, הוא ייאלץ להתמודד עם השלכות המשבר. לדיסקונט תיק אשראי שצמח בשנים האחרונות בקצב שנתי ממוצע של 10%, אך בשל היותו הכי פחות איכותי במערכת הוא הציג את ההוצאות הגבוהות ביותר להפסדי אשראי. לדיסקונט יש חשיפה גבוהה לארה"ב באמצעות דיסקונט ניו יורק שמחזיק בתיק אשראי של 7 מיליארד דולר — 13% מסך התיק של דיסקונט. דיסקונט ניו יורק מייצר רווח שנתי של יותר מ–100 מיליון דולר — 18% מסך הרווח של דיסקונט. הורדת הריבית על ידי הפדרל ריזרב לאפס תפגע בהכנסות המימון, והחשש מהחרפת המשבר בארה"ב — מכביד על דיסקונט.

גם כאל צפויה להציג רווחיות נמוכה. החברה, שיצרה ב–2019 רווח נקי של 201 מיליון שקל, מנפיקה ומתפעלת את כרטיס האשראי של מועדון הנוסע המתמיד של אל על — פלייקארד. כעת אל על מושבתת ונמצאת באחת מהתקופות הקשות ביותר שידעה. כל זאת מתורגם לכך שמניית דיסקונט נפלה מאז כניסתו של לוין לתפקיד בכ–40% — לשווי שוק של 11.2 מיליארד שקל.

בתוך חצי שנה, שווי השוק המצרפי של שלושת הבנקים הגדולים הצטמק בכ–27.5 מיליארד שקל. לכך ניתן להוסיף ירידה של 9.5 מיליארד שקל בשווי מזרחי טפחות (38%), שחלה מאז הודיע פרשר על פרישתו. כלומר, הירידה המצרפית בשווי השוק של ארבעת הבנקים מגיעה לכ–37 מיליארד שקל.

התפשטות הנגיף והעלייה הדרמטית בהיקף המובטלים במשק העלו את החששות של המשקיעים כי מזרחי — הבנק הממונף במערכת — יספוג הפסדים כבדים בתיק המשכנתאות הענקי שלו, שהסתכם נכון לסוף 2019 ב–137 מיליארד שקל והיה 67% מסך תיק האשראי של הבנק. מזרחי יעמוד כעת במבחן רציני של עוצמה וחוסן.

מניית דיסקונט

הבינלאומי נהנה מאמון המשקיעים

צילום: מוטי מילרוד

הבנק הבינלאומי שבשליטת צדיק בינו הוא הבנק היחיד שבו המנכ"לית — סמדר ברבר צדיק — ממשיכה בתפקידה, זו השנה ה–14 ברציפות. הבינלאומי הוא הבנק המשעמם והכי פחות מסוכן במערכת ובתקופות משבר הוא נהנה מהבעת אמון גבוהה יותר של המשקיעים. לכן מנייתו ירדה מתחילת השנה בכ–15% בלבד — הירידה הנמוכה ביותר מבין חמשת הבנקים הגדולים.

מניית הבינלאומי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker