כיל לנתניהו: עיכוב ההחלטה על כריית פוספט בשדה בריר מסכן את העסקת 1,000 עובדים

רביב צולר, מנכ"ל כיל, מציין במכתב לראש הממשלה כי החברה לא תוכל להמשיך ולהשקיע עשרות מיליוני דולרים במפעל שבנגב, אם ממשלה לא תקבל החלטה, חיובית או שלילית, לגבי עתיד תעשיית הפוספט בנגב

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עובד במפעל של כיל
עובד במפעל של כילצילום: Bloomberg

כימיקלים לישראל (כיל) עלולה לסגור את מפעל רותם אמפרט שבנגב ולפטר את 1,000 עובדיו, אם הממשלה לא תקבל החלטה בחודשים הקרובים בנושא ההיתר להקמת מכרה פוספט חדש באתר שדה בריר שסמוך לערד. כך עולה ממכתב ששלח רביב צולר, מנכ"ל כיל, לראש הממשלה בנימין נתניהו.

צולר מציין כי הוא מודע לעומס המוטל על נתניהו ושריו בהתמודדות עם משבר הקורונה, אולם לאחר שלוש מערכות בחירות ודחיות חוזרות ונשנות מצד הממשלה בתשובתה לעתירה שהגישה עירית ערד נגד הקמת המכרה בשדה בריר, הגיעה כיל לדקה ה-90 בכל הקשור לעתידה של חברת רותם אמפרט נגב.

רותם כורה פוספט בשדה אורון בנגב, שהעתודות בו יספיקו לארבע שנים. ואולם כיל צריכה לקבל החלטה כבר עכשיו אם להמשיך את פעילות המפעל או לסגור אותו. כיל מבקשת כבר יותר מעשור היתר להקים מכרה חדש של פוספט, שהעתודות בו מספיקות לעשרות שנים בסמוך לערד, אבל הערייה והתושבים מתנגדים בטענה שהמכרה יגדיל את התמותה ממחלות כלי הנשימה. גם ממלא מקום שר הבריאות יעקב ליצמן מתנגד לפרויקט זה.

צולר מסביר במכתבו שרותם לא תוכל להמשיך לשאת בשכר העובדים ובהשקעות עתק, שמגיעות ל-50 מיליון דולר לשנה בחוק אוויר נקי - 50% מכלל ההשקעות במשק בחוק זה - כאשר עתידה לוט בערפל בשל סוגיית שדה בריר. לדבריו, "אם לא תהיה החלטה מיידית לגבי מדיניות הממשלה בנושא שדה בריר, שבו עתודות הפוספט הרלבנטיות להמשך תעשיית הפוספט בישראל, שתסיר את אי הוודאות בעניין ההחלטה הצפויה, הרי שגם אם תתקבל מאוחר יותר, יהיה כבר מאוחד מדי לאחר שרותם תפסיק את פעילותה".

רביב צולר, מנכ"ל כיל
רביב צולר, מנכ"ל כילצילום: נטלי כהן קדוש

צולר מוסיף כי "עיכובים בקבלת ההחלטות שהושפעו משלוש מערכות בחירות ומשבר קורונה, משכו מתחת רגלינו את מעט הזמן שעוד נותר". צולר מבהיר שכיל אינה מבקשת הטבות כלשהן ומעולם לא הביעה התנגדות לביצוע כל בדיקה נדרשת, כולל בהיבטי בריאות ואיכות סביבה.

לדבריו, כיל תאלץ בכאב גדול ובעיצומו של המשבר הנוכחי להוציא לחופשה בתקופה הקרובה יותר מ-1,000 עובדים ישירים של רותם, כשההחלטה תשפיע על עוד 5,000 עובדים המשמשים כספקים וקבלני משנה של חברת רותם אמפרט נגב, ולהפסיק לחלוטין את עבודת המפעל. צולר מדגיש כי עדיין יש הזדמנות להחזיר את המפעל לפעולה, אם תתקבל החלטה במהלך החודשים הקרובים, אך לאחר מכן הדבר לא יתאפשר תפעולית.

מפעל הפוספט בנגב עובר בשנים האחרונות לייצר מוצרי ביניים עבור מוצרים מיוחדים מבוססי פוספט, שמיוצרים באירופה כמו רכיבים לצבעים, ציפויים, מייצבים לגבינות צהובות ולבנות ומייצבים למשקאות בריאות שכיל מייצרת באירופה. היקף הפעילות של המוצרים המיוחדים מבוססי הפוספט באירופה נאמד ב-200 מיליון דולר לשנה, ובהנחה שלא יקבל אספקה מרותם אמפרט נגב יהיה תלוי באספקת חומרי גלם מחברת OCP ממרוקו.

רותם אמפרט נגב הרוויחה 18 מיליון דולר ב-2018 הודות למעבר לייצור חומרים מיוחדים. אולם עברה להפסד של מיליוני דולרים בודדים ב-2019, תוך שהיא שומרת על תזרים מזומנים חיובי, עקב מלחמת המחירים בשוק הפוספט שדרדרה את המחירים לשפל של 14 שנה. כיל פעילה בשוק הפוספט ובתחום המוצרים המיוחדים מבוססי הפוספט גם בסין, ארה"ב וברזיל ופעילותה במדינות אלו אינה נשענת על אספקת פוספט מישראל.

מעיריית ערד נמסר בתגובה: ״מכתב האיום משקף עוד התנהלות כוחנית של כיל - הפעם, רגע לפני דיון והכרעה של בית המשפט העליון בסוגיה, ובתקופה שבה תושבי המדינה מוטרדים מההשלכות הרפואיות והכלכליות של מגיפת הקורונה. תכלית המכתב היא להלך אימים על בית המשפט העליון וראש הממשלה, לאור ההערכה כי בית המשפט יפסול את תוכניות הכריה. כזכור, משרד הבריאות קבע כי תכנית הכרייה תביא לפגיעה בחייהם ובבריאותם של תושבי האזור. תושבי ערד והסביבה סומכים על משרד הבריאות כי זה ימשיך לשמור על חייהם מאיומי המגפה ומאיומי כיל גם יחד.״

מעמותת "רוצים לחיות ללא מכרות" נמסר בתגובה: "בזמן שאזרחי ישראל נמצאים בסכנה בריאותית ובמשבר כלכלי עמוק, בוחרת כיל לנצל את המצב באופן ציני. כיל מאיימת על ממשלת ישראל איום סרק בפיטורי עובדים אם לא יאושר פרויקט שמשרד הבריאות קבע במפורש שיביא לפגיעה בבריאותם של רבים ויעלה בחיי אדם. זו אינה הפעם הראשונה שהדבר קורה. אנו זוכרים שהחברה הודיעה שתיסגר אם לא תאושר הכרייה עד סוף שנת 2013, ואף הודיעה לעיתונות על היערכות לסגירה. המכרה לא אושר - והחברה לא פיטרה איש. אין חטא גדול יותר לאמת מהטענה שכיל אינה מבקשת 'הטבות כלשהן'. נזכיר כי כיל מבקשת זה שנים לקבל את הפוספטים בבקעת ערד – משאב לאומי בשווי עשרות מיליארדים -  ללא מכרז וללא תמורה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker