רשות שוק ההון מקלה על המוסדיים כדי שינצלו את המשבר לטובת העמיתים

הרשות הודיעה על סדרת צעדים להגדלת יעילות המסחר בבורסה - שיאפשרו למנהלי ההשקעות של הגופים המוסדיים לנצל הזדמנויות שנוצרו בשוק ההון ■ הרשות: "הסרת המגבלות נעשתה מתוך ראיית טובת החוסכים והגנה על תיק ההשקעות שלהם"

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה ברקתצילום: אוליבייה פיטוסי
אסא ששון

רשות שוק ההון הודיעה הערב (ב') על סדרת צעדים להגדלת יעילות המסחר בבורסה, שיאפשרו למנהלי ההשקעות של הגופים המוסדיים לנצל הזדמנויות שנוצרו בשוק ההון, ואשר יקלו על הנזילות שלהם.

"הסרת המגבלות נעשתה בראש ובראשונה מתוך ראיית טובת החוסכים והגנה על תיק ההשקעות שלהם, המנוהל על ידי הגופים המוסדיים", מסרה הרשות, והוסיפה כי היא "בחנה באופן שקול ומבוקר את כלל המגבלות החלות על אופן השקעת כספי העמיתים בסביבת שוק ההון הנוכחית, להבדיל מעת שגרה.

"מרבית הצעדים האלה, יחד עם שורת צעדים נוספים שבהם שוקל הממונה (משה ברקת; א"ש) לנקוט, ואשר יוצאו לפועל כתלות במצב המסחר בבורסה ובשוק ההון בכלל, יהיו בתוקף לתקופה קצובה אשר תסייע להתמודד עם השלכות המצב הנוכחי על השווקים ותיקי החוסכים".

הצעד הראשון הוא מתן אפשרות לגוף מוסדי להחזיק עד 49% מערכה הנקוב של סדרת אג"ח (בעבר היה מדובר באחזקה של עד 25%). זאת, כדי לאפשר לגופים המוסדיים לנצל הזדמנויות רכישה ולהגביר את נזילות המסחר של איגרות חוב קונצרניות בבורסה. ההקלה תחול על רכישות אג"ח קונצרניות מכספי העמיתים בלבד, ותתאפשר לתקופה בת שישה חודשים. למען הסר ספק יובהר, כי בתום תקופת האישור לא יראו אחזקות משקיע מוסדי שנעשו בהתאם לאישור זה כחריגה.

בנוסף, הרשות בוחנת מתן אפשרות לגוף מוסדי לרכוש איגרות חוב במסגרת המסחר בלבד ("שוק משני") - גם אם אינן כוללות התניות שהומלצו על ידי ועדת חודק (הוועדה לקביעת פרמטרים להתייחסות גופים מוסדיים המעמידים אשראי באמצעות רכישת איגרות חוב לא ממשלתיות) וגם אם הרכישה אינה נתמכת באנליזת חודק, כלומר אנליזה כפי שהומלצה על ידי הוועדה, אלא בהתבסס על אנליזה כלכלית ובחינת כדאיות תוך התייחסות לתשואה וסיכונים.

הבורסה בתל אביבצילום: אייל טואג

אימוץ הקלות אלה תשווה את הכללים החלים על גופים מוסדיים לאלה החלים על רכישת איגרות חוב קונצרניות על ידי קרנות נאמנות. מתן הקלה זו נבחן כהוראת שעה לתקופה בת שלושה עד שישה חודשים. 

בנוסף, הרשות תאפשר למוסדיים לרכוש עד 7.5% ממניות גופים מוסדיים עם בעל שליטה, לעומת 5% קודם לכן. כמו שניתן ביחס לגוף מוסדי בלא שולט. האפשרות תינתן על דרך של מתן היתר החזקה במסלול מקוצר, וזאת תוך המשך הקפדה על העקרון שלפיו בעל השליטה בגוף המנהל כספי לקוחות שביקש היתר החזקה לא יוכל להחזיק בעבור עצמו יותר מ-5% בגוף המוסדי המוחזק.

כמו כן, על מנת לספק נזילות לשווקים, תאפשר הרשות למוסדיים לרכוש קרנות סל ולהעמיס את דמי הניהול שלהן על העמיתים. ובלבד שמדובר בקרנות סל המוחזקות למסחר ומשקיעות במדדים בישראל. העמסה על העמיתים תהיה במסגרת ההוצאות הישירות בסך של0.25% אך עד לתקרת דמי ניהול של 5% מתוך מגבלת ההוצאות הישירות. כלומר העמסה על העמיתים בדמי הניהול של קרנות סל תעמוד על 0.0125%.

ברשות מציינים כי "קרנות הסל, שהוסדרו במסגרת תיקון מס' 28 לחוק השקעות משותפות בנאמנות, מאפשרות לגופים המוסדיים חשיפה למגוון רחב של אפיקי השקעה בארץ ובעולם דרך מכשיר נזיל הנסחר במסחר הרציף, פיזור סיכוני ההשקעות, וניהול מיטבי של סיכוני נזילות".

ברשות בודקים גם חבילת תמריצים נוספת, תוך התמקדות בשני אפיקים: השקעות בתשתיות בישראל והשקעות ואשראי חדש לחברות ישראליות קטנות ובינוניות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker