אנלייט צנחה ב-43% החודש, אך המנכ"ל מעריך שהשפעת הקורונה קטנה בשלב זה

אנלייט איבדה 1.9 מיליארד שקל משוויה מתחילת החודש, אך גלעד יעבץ, מנכ"ל אנלייט, מעריך שהשפעת המשבר הכלכלי עליה תהיה קטנה בשלב זה: "החברה נזילה ומסוגלת לבצע את כל ההשקעות, חשיפתה לירידה במחירי האנרגיה קטנה"

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חוות אנרגיית רוח בבוסניה
חוות אנרגיית רוח בבוסניהצילום: DADO RUVIC/רויטרס

מניית אנלייט, שעלתה ב-295% בחמש השנים האחרונות, נחבטה מתחילת מארס ב-43%, ואיבדה 1.9 מיליארד שקל משוויה. יש להניח כי חלק מהירידה במניה והעובדה שספגה ירידה חדה מהמתחרה, אנרג'יקס שבשליטת אלוני חץ (שהשילה 24% משוויה החודש), קשורה לכך ש-97% ממניותיה נמצאות בידי הציבור. לכן הן נפגעו ביתר עוצמה מגל הפדיונות. עם זאת, נראה שהשוק מעריך שאנלייט - כמו מניות אחרות בסקטור האנרגיות המתחדשות - יהיו מהנפגעות העיקריות במשבר הכלכלי העולמי בעקבות התפרצות נגיף הקורונה.

אנלייט שמפתחת פרויקטים של אנרגיה פוטו וולטאית ואנרגיית רוח, עלולה על פי הערכות אנליסטים להיפגע מהמינוף שלה, מירידת מחירי החשמל כתוצאה מירידה במחיר הנפט והגז הטבעי, וכן מעיכוב בהקמת פרויקטים חדשים כתוצאה מהחמרת מגבלות התנועה והפעילות העסקית. 

אולם גלעד יעבץ, מנכ"ל אנלייט, מעריך שהחברה נכנסת למשבר במצב טוב: "גייסנו 830 מיליון שקל בשנה האחרונה, 620 מיליון שקל מהם במניות. כך שאנחנו נזילים וגם תמהיל המימון שלנו טוב". בנוסף, אנלייט צפויה לקבל דמי ניהול והחזרים מפרויקטים בסך 50 מיליון שקל נטו השנה, "כך שיש לנו יתרות גדולות מספיך לצורך המשך הפעילות לתקופה לא קצרה", אמר. יעבץ סבור שהחברה תעמוד בכל ההתחייבויות שלה וגם תממש את תוכנית ההשקעות בפרויקטים של אנרגיית רוח: Gecama בספרד (שהספקו 300 מגה-וואט) ורוח בראשית בישראל (שהספקו 189 מגה-וואט).

גלעד יעבץ, מנכ"ל אנלייט
גלעד יעבץ, מנכ"ל אנלייטצילום: אנלייט

יעבץ אף התייחס להשפעת משבר הקורונה על החברה: "אחד היתרונות של אנרגיה מתחדשת, בניגוד לפרויקט של גז טבעי למשל, הוא שהפרויקטים לא עתירי כוח אדם וגם לא חומרי גלם. מתקני אנרגיה הוגדרו כמפעל חיוני ולכן כל העובדים יכולים להגיע לעבודה כרגיל וכל הפרויקטים ממשיכים להתבצע כרגיל. עם זאת, ברור שאם המשבר יתמשך ויחמיר והגבלות התנועה יוחמרו ייתכן שיהיו עיכובים בביצוע".

גם קריסת מחירי הנפט הגולמי עוררה חשש בענף, שכן המשקיעים סברו שהיא עלולה להשפיע על רמת המחירים בשוק האנרגיה הירוקה. אולם לדברי יעבץ לדבר לא צפויה השפעה על החברה, שכן הכנסותיה ב-2019 וחלק מהגידול הצפוי בהכנוסותיה השנה נובע מחוזי מכירה ארוכי טווח (PPA) עם חברות החשמל בהם המחיר קבוע. יעבץ אף ציין שפרויקטי הרוח של החברה ברמת הגולן: עמק הבכא ורוח בראשית מבוססים על חוזי מכירה ארוכי טווח.

לדבריו, הירידה הצפויה במחירי החשמל כתוצאה מהירידה בביקוש נוגעת לשני פרויקטים של החברה. באחד מהם, פרויקט Picasso בשבדיה שייכנס להפעלה מסחרית במחצית הראשונה של 2021 והספקו 113 מגה וואט, יימכר 50% מהחשמל במחירי שוק. בשני, פרויקט Gecama בספרד שיופעל מסחרית במחצית הראשונה של 2022 יכולה אנלייט, על פי הסכמי המימון של החברה, לבחור אם לחתום על חוזה מכירה ארוך טווח או למכור את החשמל במחירי שוק. "הודות לעובדה שההון העצמי שלנו הוא 50% מעלות הפרויקט בספרד יש לנו חופש פעולה עצום ושנתיים להחליט איך לפעול.

פרויקט של אנלייט בפולין
פרויקט של אנלייט בפוליןצילום: ללא קרדיט

אנלייט נוכחה אתמול לדעת שגם חוזי מכירה לטווח ארוך עם חברת חשמל לאומית אינם ערובה ליציבות. משבר הקורונה הביא לכך שחברת החשמל הסרבית הפחיתה את מחיר הרכישה ב-70% לתקופת צו החירום שהוכרז במדינה או עד 90 יום, ופגעה ב-5% מהכנסות החברה. יעבץ לא מודאג ומציין שהדבר נעשה בשל הרצון להוריד דרמטית את מחירי החשמל לאוכלוסיות רחבות על רקע משבר הקורונה. לדבריו, אנלייט נערכה לכך שכן היא פועלת בשווקים שבהם מחירי החשמל הנקובים בחוזי המכירה ארוכי הטווח נמוכים ממחירי האנרגיה הקונבנציונלית או גבוהים מהם בצורה שולית. "בשנים האחרונות מכרנו את האחזקות שלנו בשווקים שבהם מחיר החשמל היה גבוה דרמטית ממחיר השוק, כמו באיטליה ופולין, בדיוק כדי להקטין את החשיפה לאירועים כאלו, אבל להערכתנו בטווח הארוך לא יוקמו תחנות כוח שפועלות בגז טבעי באירופה בשל הירידה בעלות האנרגיה המתחדשת ומשבר האקלים", אמר יעבץ.

התוצאות הכספיות הטובות שהחברה הציגה ברבעון הרביעי של 2019 עומדות בניגוד לנפילה הקשה במנייה בשל משבר הקורונה. אנלייט הרוויחה 21 מיליון שקל ברבעון הרביעי של 2019 בהשוואה להפסד של 20 מיליון שקל ברבעון השלישי של השנה. הכנסותיה של אנלייט צמחו ב-67% ברבעון הרביעי של 2019 בהשוואה לרבעון השלישי של השנה והסתכמו ב-72 מיליון שקל הודות להפעלת פרויקט Blacksmith בסרביה.

הפרויקט הופעל ביולי 2019 והכנסותיו גדלו מ-15 מיליון שקל ברבעון השלישי של 2019 ל-40 מיליון שקל ברבעון הרביעי של השנה. לגידול של 32% בהכנסות, או 12.5 מיליון שקל ברבעון הרביעי של השנה שעברה, גם תרם הפרויקט הפוטו-וולטאי של החברה בהונגריה. גורם נוסף למעבר לרווח ברבעון הרביעי של השנה שעברה היה ירידה של 58% בהוצאות המימון של החברה כתוצאה מהיחלשות היורו מול השקל ברבעון החולף, לעומת התחזקות היורו מול השקל ברבעון שקדם לו. שינוי המגמה הביא לשערוך הלוואות הבעלים שאנלייט נתנה לחברות הפרויקטים שלה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker