"כשל פירעון ברמת ודאות גבוהה": מידרוג חותכת את דירוג האשראי של תשובה

חברת דירוג האשראי הפחיתה את דירוג אגרות החוב שהנפיקה קבוצת דלק מרמה של A2 ל-Ca – המשקף אירוע של חדלות פירעון. מידרוג: "הרעה מהותית ברמת הנזילות והגמישות הפיננסית של החברה עם פרוץ משבר כלכלי"; דלק: "מידרוג מתבססת על מידע שגוי ולא נכון"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יצחק תשובה בבניין הבורסה (ארכיון) צילום: עופר וקנין
ערן אזרן

חברת דירוג האשראי מידרוג חותכת את דירוג האשראי של קבוצת דלק בשל הערכתה ל"כשל פירעון ברמת ודאות גבוהה". כלכלני חברת הדירוג הפחיתו את דירוג איגרות החוב שהנפיקה דלק מרמה של A2 לרמה של Ca – המשקפת אירוע של חדלות פירעון. זוהי הורדת דירוג אגרסיבית מאוד, שחותכת את דירוג האשראי של דלק בכ-15 רמות דירוג (נוצ'ים). האג"ח צונחות בתגובה ב-35%.

"דירוג החברה משקף את הערכת מידרוג לכשל פירעון ברמת וודאות גבוהה באגרות החוב שהנפיקה החברה, הנשענת על הערכתנו להרעה מהותית ברמת הנזילות והגמישות הפיננסית של החברה עם פרוץ משבר כלכלי ופיננסי עולמי חמור ב שבועות האחרונים בעקבות התפרצות מגיפת וירוס הקורונה. אירוע קיצוני זה של מגיפת הקורונה אשר הוביל להאטה בפעילות הכלכלית בסין ובעולם כולו, גרר גם ירידה בביקוש לתוצרי אנרגיה. במקביל, אי הסכמות בין חברות אופ"ק פלוס בדבר קיצוץ מקביל ב תפוקות הנפט, הוביל ולירידה חדה במחירי חבית הנפט", כתבו במידרוג.

האנליסטים קובי רחמני ליאת קדיש וסיגל יששכר (סמנכ"לית), כותבים בדו"ח כי חלה ירידה חדה של כ-60% במחיר המניה של דלק קידוחים - אחזקת הליבה של קבוצת דלק – מתחילת השנה, והכ-35% מתחילת מארס, בתנודתיות גבוהה מאוד. מידרוג העריכה כי גם חלה ירידה חדה בשוויה של איתקה – אחזקתה המרכזית השנייה של דלק -  בשל חשיפתה למחירי הנפט, במקביל לירידה חדה בשווין של חברות דומות לה הנסחרות בחו"ל.

"אירועים אלו יצרו חוסר וודאות גבוה באשר ליכולת החברה למחזר את התחייבויותיה, להשלים עסקאות מימוש נכסים ולנצל את מידת הגמישות הפיננסית שעמדה לטובתה ערב משבר זה", כתבו במידרוג. עוד ציינו כי יתרות הנזילות של דלק, שהסתכמו בכמיליארד שקל בתחילת 2020 נשחקו  מאז במידה משמעותית, לאחר שהחברה צמצמה אשראי בבנקים, בעיקר למול השחיקה בבטוחות, וכן פרעה אג"ח בהתאם ללוח הסילוקין.

במידרוג מציינים כי דלק פועלת למימוש נכסים – "אך נוכח הנסיבות הקיצוניות בשווקים, מידרוג מעלה חשש באשר לעמידה בתשלופ הקרן והריבית בסוף מארס 2020 לסדרה יג' - כ-120 מיליון שקל. עם זאת, במידרוג ציינו שבחברה מתכוונים לעמוד בתשלום הקרן והריבית הקרוב באמצעים העומדים לרשותה.

מידרוג העריכה כי יכולת של דלק לנצל את גמישותה הפיננסית בדמות נכסים הפנויים משעבוד נשחקה משמעותית. להערכת מידרוג, "עוד ערב המשבר החמור הנוכחי, חלה שחיקה בגמישותה הפיננסית של החברה, בעיקר נוכח עסקת שברון. במסגרת עסקת שברון הזרימה החברה לאיתקה ממקורותיה כ=1.7 מיליארד של - לא כולל הלוואות BNP בסך 200 מיליון דולר להשלמת הרכישה של איתקה, שנבעו לה בין היתר מסדרת מימושים שביצעה, ובעיקר הפניקס, IDE ומניות דלק רכב".

בדלק החליטו לצאת למלחמה בחברת הדירוג – ומסרו בתגובה באופן חריג: "בשעה שהעולם כולו מצוי בעין הסערה של אחד המשברים הכלכליים הקשים ביותר, בתקופה שבה יש תנודתיות בכל השווקים בעקבות התפשטות מגיפת הקורונה שמשפיעה על חברות בכל הסקטורים, פעלה מדרוג באופן לא אחראי ולא מקצועי, כל זאת, למרות שהחברה מסרה לה כי היא מתבססת על מידע שגוי ולא נכון וכי אין זה סביר, אין זה מידתי, ואין זה הגיוני לבחון חברה בנקודת הזמן הזו, על פי הערכים הנוכחיים הקיימים בשווקים, שאינם משקפים את הערכים האמיתיים של החברות, ובוודאי שאינם מהווים תמונת מצב נכונה, מדויקת ושלמה, שעל בסיסה ניתן להכין עבודה מקצועית ומהימנה.

"קבוצת דלק היא חברה חזקה ויציבה שיש לה נכסים משמעותיים שפעילותם לא נפגעה כתוצאה מהמשבר העולמי. אנו סבורים כי אין זה הוגן ואף לא רלוונטי לקבוע באופן נחרץ מסקנות לגבי דירוג החברה, בשעה שהעולם כולו עובר טלטלה וענפים שלמים משותקים מפעילות, וזאת להבדיל מקבוצת דלק שממשיכה לפעול ותמשיך להנות מתזרימי מזומנים מחברות המטה שלה אשר ממשיכות להפיק ולספק גז ונפט בהתאם להסכמי הייצוא ולהסכמי השיווק עליהם הן חתומות.

"במקום להמתין להתבהרות הדברים ולקבלת מלוא הנתונים, כפי שהיה מצופה בשעה שכאת, פעלה מדרוג בחוסר מקצועיות ובחוסר תום לב, מבלי להביא בחשבון את המצב הנוכחי, ואנו רואים בה אחראית מלאה לכל נזק שייגרם לחברה ולמשקיעיה. קבוצת דלק היא חברה איתנה, בעלת נכסי גז ונפט מצויינים ובעלת יכולת וגמישות פיננסית, שיאפשרו לה לעבור בהצלחה את המשבר העולמי הנוכחי, משבר אשר משפיע על כלל החברות והשווקים בעולם".

ממידרוג נמסר: "החברה פועלת בהתאם למתודולוגיות הדירוג המתפרסמות על ידה, בהתאם לשיקול דעתה המקצועי ובהתאם לנהליה. דירוגי מידרוג מציגים על פי שיפוטה האובייקטיבי של מידרוג את כושר החזר האשראי של המנפיקים המדורגים על ידה. מידרוג פועלת בשקיפות ובגילוי למול המשקיעים במכשירי החוב המדורגים על ידה ולמול כלל צרכני הדירוג".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker