איך זה שהבורסה בכזו מאניה דיפרסיה - וכיצד החיים שלנו ייראו כשהכל ייגמר?

תמיד אומרים שכשיש דם ברחובות זה הזמן לקנות בבורסה. האם הגיע הזמן? או שעדיין טוב לצאת? ■ אם אני חושב שיקרה הנורא מכל והבנקים ולמעשה כל המערכת תקרוס? ■ ומה יקרה אם פתאום יימצא חיסון לקורונה? ■ תשובות לכל השאלות החשובות

רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טיימס סקוור בניו יורק
טיימס סקוור בניו יורקצילום: ANDREW KELLY/רויטרס

למה השווקים משתוללים עד כדי כך כרגע?

כי זה אם כל המשברים: קודם כל יש לנו משבר בריאותי-רפואי ענק, האנושות ממש חרדה לבריאותה, אנשים דואגים ליקיריהם וקרוביהם. כל זה משולב במשבר חברתי-תרבותי - אי אפשר להפגש עם אנשים כמעט, אפילו ישיבות הנהלות מוגבלות (או הכנסת והממשלה), אסור לצאת לאירועי תרבות או מסעדות ובתי קפה, ואי אפשר לטוס או לישון בבית מלון. צריך להסתגר.

על זה נוסיף משבר כלכלי מטורף - מאות אלפי מפוטרים, התרסקות עסקים קטנים ופירלנסרים, חברות תעופה רשתות בתי מלון ואין סוף עסקים גדולים במצב אנוש, וכמובן גירעון עצום של הממשלה - גם בצד ההכנסות ממסים וגם בצד הגדלת ההוצאות כדי לטפל במשבר.

ולסיום סיומת משבר פיננסי - השווקים סגורים לגיוסי הון, הבנקים חוששים ומעלים ריביות והתשואות באג"חים הקונצרניות גבוהות כך שאי אפשר למחזר חובות.

הרגע שבו נצא מהסגר - גם אם הקורונה עדיין תהיה כאן

אז איך זה שהבורסה במאניה דיפרסיה - יום אחד מינוס 5% יום אחד פלוס 5%?

נמשיל רגע את מצב העולם לאדם שתקוע על הר באמצע מדבר. יש לידו רכב חדיש מוכן מתודלק והוא יכול איתו להגיע בארבע שעות נהיגה למקום ישוב, אבל הוא איבד את המפתח. כשהוא חושב שזה אבוד - הוא בדיפרסיה, עוד מעט יירד הלילה והוא יקפא, ואם לא ימות מזה, אז מחר בצהריים הוא ימות ממכת חום והתייבשות. מצד שני, כשהוא פתאום נזכר איפה יכול להיות המפתח הוא נכנס לאופוריה. אבל זה רק אופוריה רגעית עד שמתברר שבעצם המפתח איננו. 

והנמשל?

השווקים משקפים כרגע את מצב האי ודאות הזה שבו המשקיעים לא יודעים אם יהיה מפתח והכל סבבה (פחות או יותר) או שאין מפתח והכל נורא ואיום. 

אדם בתל אביב
אדם בתל אביבצילום: עופר וקנין

יש מפתח - כלומר מוצאים חיסון בשבת. מה קורה במצב כזה?

אף אחד בישראל לא נשאר בבית בפסח, או בקיצור חגיגת חופשות וקניות ועליות בבורסה.

טוב בוא נחזור למציאות. איך ננתח את המצב?

נלך עם ההנחה שהמגפה נחלשת בדרך כלשהי בחודשים הקרובים, גם אם אין תרופה או חיסון, או שהעולם פשוט יבין שהתגובה שלו מוגזמת והוא ילמד להתמודד. 

להתמודד? איך?

לא במובן של תרופה אלא במובן של שגרה. יפעילו המוני בדיקות, יעצרו אנשים בכל מקום, ישאלו שאלות וימדדו חום, אולי תהיה הגבלת גיל בכניסה לקניונים (הגבלה מלמעלה), אולי תהיה חובה ללכת עם מסכות וכפפות, בכל מקום יהיה אלכוג'ל ומגבוני חיטוי ויקנו יותר מכונות הנשמה, ובקיצור ישמרו על כללים כלשהם ויבודדו אוכלוסיות בסיכון - אבל יפתחו את הכלכלה.

כי מה? למה שיסכנו אנשים?

כי זה כבר ברור שהדממה היא לא מעשית לאורך זמן. המחירים שהעולם משלם גבוהים מדי, הוא יכול להתמוטט. לכן יהיו חייבים למצוא דרך להכיל את זה. וגם התוצאות של המגפה נסבלות יחסית, גם אנשי הרפואה מודים שהרוב מבריאים ולפי מה שנראה כרגע אין בהם פגיעה לצמיתות. באסיה למשל הם עוד לא אחרי זה, אבל כבר חוזרים לאט לאט לתפקוד.

זוג מתחתן בנאפולי
זוג מתחתן בנאפוליצילום: CIRO DE LUCA/רויטרס

מה יקרה לכלכלה כשהדברים יחזרו לשגרה?

יהיה מיתון כמובן, אבל הכלכלה תתחיל לתפקד ולאט לאט תעלה. 

אבל יש הרבה תעשיות שנעלמו ובטח לא יחזרו מיד.

נכון, לא רק תעופה ותיירות, גם שירותים נלווים כמו שדות תעופה - שרבים מהם חדשים וענקיים עומדים כרגע ריקים - או יצרניות וחנויות מזוודות, או תעשיית ההימורים, הכנסים והאירועים. שלא לדבר על מדינות ויישובים שבנויים על תיירות.

מתי כל זה יחזור? 

זה נעלם בגדול, כי צריך שלא רק הכלכלה תחזור לתפקוד - אלא שאנשים יהיו בטוחים בריאותית וגם יוכלו לסמוך אחד על השני שהם לא נדבקים, למשל במדמנת הנגיפים הקרויה מטוס, או בית קולנוע. למרות שיש המון מטוסים שעומדים ומחכים והנפט בזול. אין לדעת איך למשל תיראה תעשיית הדייטים אחרי שזה ייגמר. זה מזכיר במשהו את תקופת האיידס, אם כי גם זה על סטרואידים. אבל בכל זאת הכלכלה תחזור לעצמה. העולם הוא די חזיר, אנשים יחזרו לצאת לחופשות ויחזרו לזהם ולרקוד סמבה, כי הם חיים על כאן ועכשיו. כמובן שיהיו שינויים תרבותיים ויהיו שינויי טעמים, בכל המגזרים.

ומה עם האבטלה? הבעיה הכי בוערת בשטח.

כרגע אנחנו במספרים מבהילים של 18%, אבל כשהדברים ייפתחו אפשר להניח שרבים מהמובטלים החדשים, שהם בחל"ת בכלל, יחזרו לעבוד, הרי אין פה באמת בעיה כלכלית שעוצרת, הכל פשוט נעצר בבת אחת בגלל הוראה מלמעלה. אבל לא כולם. ואז יתכן שנסיים את הקיץ עם 8%-7% אבטלה, אלו מספרים גבוהים - אבל ישראל כבר ידעה להתמודד עם זה.

אב ובנו בבייג'ין, סין
אב ובנו בבייג'ין, סיןצילום: Andy Wong/אי־פי

ומה מבחינה ממשלתית ציבורית?

אנחנו אפילו לא יודעים איזו ממשלה תהיה לנו אם בכלל ומי יהיה שר אוצר, אבל ברור שיהיה גירעון מפלצתי, קיצוצים בכל מקום, ביטולי פרויקטים ושינוי סדרי עדיפויות. וכן, תהיה עדנה למערכות הבריאות ולמחקר בתחום. פעם ראשונה בהיסטוריה קורה שריביות אפס או שליליות יהיו בכל העולם במקביל למיתון עולמי. יש סיכוי גדול שהעולם יפסיק לצמוח ולא בטוח שהריבית השלילית תעזור. מה שכן, מזל שהיה את משבר 2008 כי כבר יודעים להתמודד עם המצב הזה באמצעות הדפסת כסף ברמות מטורפות, כי לא ממש מפחדים מאינפלציה. 

למה הירידות כל כך חדות?

כי זה כמו 2008 על סטרואידים. גם פאניקה, גם רובוטים של מניות וגם תעודות סל וכסף פאסיבי שזורק המון סחורה. 

ומה יהיה עם הבורסה אחרי המפולת החדה הזאת?

קודם כל אפשר לומר שרבים חיכו הרבה זמן למשהו שיוציא את האוויר מהבועה. ידעו שהשווקים מנופחים, וראו שהמשקים מתחילים להכנס להאטה, אם כי זה פי כמה ממה שחשבו כמובן. כרגע השווקים נעים סביב אותה מאניה דיפרסיה שדיברנו עליה וסביב התחזית ליציאה כלשהי מההדממה בתוך חודש-חודשיים. 

תמיד אומרים שכשיש דם ברחובות זה הזמן לקנות. האם הגיע הזמן? או שעדיין טוב לצאת?

בסביבת המחירים של עכשיו ההנחה היא שהשוק יהיה סלקטיבי אך לא תתחדש המפולת. מניות של חברות רבות שצנחו בגלל הפחד הכללי והפדיונות הגדולים בקרנות הנאמנות יחזרו לעלות. האם הילטון, שצנחה 70% מתחילת המשבר תעלה בחזרה? האם פתאל תחזור להיות בשווי 7 מיליארד שקל? כרגע לא נראה, תלוי ברמת התיירות שתהיה אחרי שבתי המלון ייפתחו בחזרה. אבל מצד שני יש גם חברות שירוויחו משינויי הטעמים, למשל חברות שיחות מרחוק, או חברות תרופות וציוד רפואי.

מחטאים את רחובות טהראן לקראת השנה הפרסית החדשה
מחטאים את רחובות טהראן לקראת השנה הפרסית החדשהצילום: WANA NEWS AGENCY/רויטרס

מנהלי השקעות שבהתחלה אמרו לא לצאת טעו?

הם חושבים שהם לא טעו כי הטענה שלהם שאם היית יוצא לא היית נכנס בזמן. מי שנשאר בנפילות של 2008 הצטער בשלב ראשון אבל בסוף הרוויח. אבל אין ספק שהיה עדיף להיות במשבר הזה בחוץ. בכל מקרה נראה שהיום זה כבר לא זמן כל כך טוב לצאת ויש כאלה שכבר קונים. 

מה קונים?

"בישראל כשמניות הבנקים נסחרות במכפיל הון של 0.6 (שווי הבנק בבורסה שווה 0.6% מההון העצמי שלו) אתה קונה", אומר מנהל השקעות (שלא נמצא בפוזיציה). "כשחברות שיש להם מזומן נסחרות בחצי על ההון שלהן - אתה קונה. אלה העקרונות שלי". 

מה לא לקנות?

עסקים ממונפים אין מה לקנות. השאלה המרכזית בהשקעות כיום היא מזומן ונזילות, חברה טובה ואחראית שיכולה לשרוד במשך תקופה, ההנחה היא שהמחיר שלה נמוך כיום וזה זמן טוב לקנות אותה. המחשבה צריכה להיות איזו חברה אנחנו רוצים להחזיק מהיום לעוד 3-5 שנים.

אז למה אין ממש עליות בבורסה?

כי דברים שאף אחד לא רצה למכור לפני שלושה חודשים היום אף אחד לא רוצה לקנות. ככה זה כשהתיאבון לסיכון מתחלף בפחד. רגע אחד כולם מסתכנים ושניה אחרי זה אף אחד לא רוצה לגעת.

שוטרים בשוק הכרמל
שוטרים בשוק הכרמלצילום: מוטי מילרוד

אז לקנות או לא?

אחרי הנפילה של דצמבר 2018 היו חברות טובות לרכישה אבל ההזדמנות נסגרה מיד והיו כאלו שהצטערו. הנה קיבלנו הזדמנות שנייה, אמנם יותר מפחידה. מה יקרה אם השכן היה מוכר את הדירה שלו ב-40%-30% פחות? היית קונה? נראה לי שאם היה לי כסף, ואחרי שחשבתי שבכל זאת יש סיכון ושמבחינה משפחתית אפשר להתמודד עם השנה שנתיים הקרובות - אז כן.

דירה זה לא מניה.

איזה נכס יותר בטוח - דירת שלושה חדרים במרכז תל אביב או מניית בנק הפועלים? אני לא יודע.

נכסים טובים יש סיבה לקנות כשהמחיר זול. 

איך תשפיע הקונספירציה שטראמפ דוחף שהסינים אחראים לנגיף?

ככל שיעבור הזמן והמצב בסין יהיה יותר טוב - הבורסה שלהם באפס כמעט -  תתפשט הדעה שהסינים עשו זובור לארה"ב כדי להוריד את טראמפ מהשלטון. אפשר לראות שטראמפ עצמו כל הזמן אומר הנגיף הסיני ולא קורונה. אם זה יתפוס זה יכול לעלות לסינים במכירות בעולם כש"מייד אין צ'יינה" לא יהיה רצוי. הרי יש אנשים ששנאו את סין עוד לפני זה, כך שיהיה סנטימנט רע לסין בעולם. זה גם מתאים לטרנד ההתכנסות העולמית - משק אוטרקי ופיתוחי יכולות ייצור עצמיות.

אילו עוד השפעות יכולות להיות?

על תיירות דיברנו, קשה לדעת למשל מתי אנשים יחזרו לטוס לסופשבוע לברצלונה או מילאנו, אבל ברור שיהיו פה גם שינויים ברמת הסיכונים שאנשים יהיו מוכנים לקחת על עצמם. גם ברמת המינוף - יקחו פחות הלוואות - וגם ברמת הייזום, פתיחת עסקים קטנים והקמת חברות סטארט-אפ יהיה ענין הרבה פחות נפוץ.

יחזרו לרצות לעבוד בחברת חשמל או בבנק?

אפשר להניח שכן, אם כי גם מצבה של חברת חשמל וגם של הבנק לא משהו.

יכול להיות תרחיש יום הדין - שהכל צונח בבורסה?

כרגע זה לא נראה ככה, כי הרע כבר מתומחר, אבל זה יכול לקרות. אולי אם יהיה עוד מידע שלילי למשל גל נוסף של מגפה באסיה, או שהעולם ייכנס למיתון ואבטלה עמוקים מאוד למשך תקופה ארוכה. 

אם אני חושב שיקרה הנורא מכל והבנקים ולמעשה כל המערכת תקרוס?

זו אפשרות אבל במקרה כזה אין הגנות, ככה שבכל מקרה אין מה לעשות. גם אם יש לך מזומן בחשבון בנק, לכסף לא תהיה משמעות וגם בחנות לחם לא בטוח שיקבלו אותו. אולי נחזור 30-20 שנה ברמת החיים. זה גם יכול לקרות. חיינו אז, זה לא היה כזה גרוע.

היינו צעירים יותר.

את זה אי אפשר להחזיר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker