"העלות שתידרש להתניע את הכלכלה מחדש גבוהה מכל כסף שיזרימו כעת למשק"

את הדברים אמר מנכ"ל הבורסה בכנס האנליסטים הווירטואלי על רקע משבר קורונה ■ מנכ"ל שופרסל: "ביום העמוס ביותר ב-2019 טיפלנו ב-18 אלף הזמנות - כיום אנחנו מטפלים ב-20 אלף הזמנות ביום במשך חמישה ימים בשבוע - וצופה עלייה ל-30 אלף לקראת פסח"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל הבורסה, איתי בן זאב
מנכ"ל הבורסה, איתי בן זאבצילום: ניר קידר

"אני לא מצליח להבין את זה. דווקא ישראל, שנכנסה עם כלכלה חזקה למשבר קורונה, עם יחס חוב תוצר נמוך, מוציאה הכי פחות כסף מהכיס" - כך אמר היום (ב') איתי בן זאב, מנכ"ל הבורסה לניירות ערך, בפתח הכנס הווירטואלי של הבורסה שנערך על מנת לעזור ליועצים בבנקים איך לצלוח את משבר קורונה ומה לייעץ ללקוחות.

מה המדינה צריכה לעשות?

"גם אם נגיף קורונה יישאר כאן עוד שנתיים שלוש, העולם ימצא איך לעבוד. העלות שתידרש להתניע את הכלכלה מחדש לאחר הדממה תהיה גבוהה בהרבה מכל כסף שיזרימו כעת למשק. ראש הממשלה ובנק ישראל חייבים לגבש כבר היום תוכנית שתזרים עשרות מיליארדי שקלים למשק. בישראל יש כיום יותר מחצי מיליון איש מובטלים. המספר רק יגדל. חלק מהאנשים לא יחזרו לעבוד. לכן חייבים לשחרר את מחנק האשראי שקורם עור וגידים, להקל על הציבור עם המסים לפני שנתעורר ונמצא את עצמנו במיתון ממושך. אם ננהל את המשבר, נכון ישראל תצא מחוזקת מהמשבר".

מה השפעת המשבר על הנדל"ן המסחרי בישראל ובעולם?

נתן חץ, מייסד ומנכ"ל אלוני חץ ואמות הנחסרות במדד ת"א 35 ומתעסקות בנדל"ן ואנרגיה מתחדשת בישראל ובעולם השיב: "אנו רואים תגובה דומה בכל השווקים. המסחר, למעט סופרים ובתי מרקחת, סגור. במשרדים במגדל אטריום ומגדל תוצרת הארץ, לדוגמה, מגיעים 30%-25% מהעובדים - חברות היי-טק ומשרדי עורכי דין ממשיכים לעבוד. המצב ישליך על התזרים המזומנים שלנו. נקבל פחות דמי שכירות. כרגע אנחנו דוחים תשלומים למי שסגור. אנו מבינים שאם החנות סגורה, יש לבעל החנות בעיה בשוטף, אז כרגע הוא לא ישלם. כשהמשבר ייגמר והעסק יחזור לעבוד, הוא יצטרך לשלם מה שלא שולם, אנחנו נשב ונדבר איתם איך לפרוס את התשלום".

שופרסל בבני ברק
שופרסל בבני ברקצילום: עופר וקנין

האם אתם שוקלים להקפיא יזמות?

"רוב ההשקעות של אמות ביזמות בישראל הן ספקולטיביות - מתחילים לבנות בניין שאין סוחרים בסוף הדרך. בארה"ב המצב שונה. לא מקובל להתחיל לבנות ולקבל מימון מהבנק בלי שיש לך שוכר עוגן שמאכלס מראש כ-50% מהשטח. לכן בארה"ב היזמות ממשיכה כי יש מימון מהבנקים כל עוד אין החלטות שמפסיקות אתרי בנייה. בוושינגטון עצרו את אתרי הבנייה ואנו מחכים שיפתחו מחדש בעוד כמה חודשים ומתכננים מראש בשביל לרוץ עם העסק קדימה כשהבנייה תיפתח מחדש. בארץ נפסיק חפירות ונחכה להתבהרות. בפרויקט המשרדים בחולון בו אנו נמצאים לקראת סוף בניית השלד, נשלים מעטפת ואחר כך נחליט אם להמשיך במערכות בפנים. את המרכז הלוגיסטי במודיעין, אותו אנו מוסרים בעוד שלושה חודשים, נשלים עד יוני, כך שניתן יהיה לתפעל את המרלו"ג שיבצע משלוחים".

האם זה שאלוני חץ כחברת אחזקות ממומנת מדיווידנד לא מסוכנת לנושים?

"יש לנו מיליארד שקל וקווי אשראי פתוחים שלא מימשנו. גם בתסריט שהחברות הבנות, שנהגו לשלם דיווידנד של כ-500 מיליון שקל בשנה, לא ישלמו בשנתיים הקורבות, נוכל לעמוד בתשלומי הקרן והריבית לבעלי החוב. בשבוע-שבועיים האחרונים בדקנו שקווי האשראי שלנו לא העלו אבק בבנקים, איפה שביקשנו למשוך משכנו והפכנו כסף למזומן. המערכת הבנקאית והפיננסית עומדת בכל ההתחייבויות שלה כלפינו. גם היום, אחרי ירידות השערים החריפות, ה-LTV שלנו פחות מ-30% וכל הנכסים שלנו ללא שיעבוד. כך שיש לנו בטוחות טובות שיכולות לשמש אותנו בעתיד".

איך אמות מתמודדת עם המשבר?

"קווי הטלפון עמוסים בשיחות עם 1,700 דיירים - כ-200 מתוכם דיירים בקניונים. כולם מבקשים הנחות, למעט כמה סופרים, סופר פארם ובנקים שממשיכים לשלם. לחנויות הקטנות אנו דוחים את התשלום. עשינו חישוב שגם אם לא נקבל באמות שכר דירה במשך שנה, יהיה לנו מספיק כסף כדי לעבור את המשבר. אמות יושבת על מיליארד שקל במזומן, היא יכולה להקטין יזום. במאי נהיה יותר חכמים".

חץ סיפר על חברת האנרגיה הירוקה אנרג'יקס אנרגיות מתחדשות. "החברה הוכרה כחברה לשעת חירום. השמש והרוח לא מפסיקות לייצר חשמל וההכנסות שעלות במשבר מובטחות והרווח יציב. לא נבצע השקעות חדשות אם לא נקבל מימון ממערכת הבנקאות", אמר חץ.

נתן חץ
נתן חץצילום: דודו בכר

קובי אלטמן, סמנכ"ל כספים בכיל, אמר כי "ההפרעה הכי גדולה לגבי העבודה היא בספרד. בגלל מספר החולים, היינו חייבים לצמצם פעילות כדי לאפשר את המרחק הפיזי במכרות. המפעלים בסין חזרו לתפוקה מלאה. העבודה בסין מראש השנה הסיני נתנה לנו הזמדנות ללמוד ולראות איך סין נערכה למשבר הקורונה ולהיערך ביתר המפעלים בעולם כך שהם ימשיכו לייצר ולעבוד. סגרנו חדרי אוכל, אסרנו כניסות מבקרים ומדדנו חום של עובדים בכניסה לאתר".

אלטמן סיפר כי "המדינות באירופה ייצטרכו להתחיל לתעדף מעבר של סחורות, שכן כרגע קיימים אתגרים לוגיסטיים שמובילים לשיירות של משאיות בין המדינות".

"מעריך שנגיע ל-30 אלף הזמנות ביום לקראת פסח"

אחת החברות הבודדות שמצליחות לנצל את המשבר והלחץ של הלקוחות להצטייד בסחורה לפני סגר אפשרי היא שופרסל. איציק אברכהן, מנכ"ל שופרסל, סיפר כי "ב-2019 היום הכי חזק היה יום חמישי - דאגנו לשלוח 18 אלף הזמנות ללקוחות. כעת, אנו משרתים ביום כ-20 אלף הזמנות וזה קורה חמישה ימים בשבוע. אני מעריך שבאזור חג הפסח נגיע ל-30 אלף הזמנות ביום - זה מטורף".

הציבור מודאג מגל של העלאת מחירים מצד הספקים שיגוללו ללקוחות?

"צודקים, זה מרגיז אותי מאוד שכל הקמעונאים והיצרנים, שיושבים עם רווחיות טובה וצריכים לתת יד בעת המשבר, רצים להעלות מחירים. אני יושב עם מנכ"לים רבים ומוודא שאין להם תוכנית להעלות מחירים. אך עיקר הבעיה, שחוזרת כל שנה, היא בקרב החקלאים ומגדלי העופות. ולצערי תהיה עליית מחירים בירקות והעופות. אנו עושים הכל לספוג חלק מהעלייה, אבל לא יכול להיות שלא נמכור עופות או לא יהיה לנו ירקות ופירות".

מנכ"ל שופרסל איציק אברכהן
מנכ"ל שופרסל איציק אברכהןצילום: אייל טואג

האם יש תוכנית לעצור דיווידנדים?

"אם התזרים חזק ואנחנו צומחים בהכנסות ויציבים ברווחיות, שופרסל צריכה לכבד את המשקיעים שלה ולחלק דיווידנד. נהגנו לחלק כ-160 מיליון שקל מדי שנה. החלטנו השנה לחלק רק 80 מיליון שקל כי אנו לא יודעים לצפות את העתיד".

חברת BE כיום מפסידה כסף. איך אתה רואה אותה תחת משבר קורונה?

"אני בטוח שההפסד בסך 70 מיליון שקל שראינו ב-2019 ייחתך בשליש ברבעון הראשון השנה וברבעון הרביעי של 2020 נעבור לרווח. בעוד 5 שנים יגידו לנו האנשים שתקפו אותנו על הביצועים כעת, שראינו קדימה נכון וההשקעה ב-BE היתה נכונה".

מה הממשלה יכולה היום לעשות לשרשרת האספקה?

"הממשלה יודעת מה היא צריכה לעשות - מישהו צריך פשוט לקבל החלטה. בין היתר היא צריכה לפתוח מכסים, לסבסד כלכלית את החקלאים ומגדלי העופות שלא יעלו מחירים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker