הבנקים סוגרים על תשובה: עילה לפירעון מיידי של חובות במאות מיליוני דולרים

קבוצת דלק דיווחה כי היא מפרה התניות פיננסיות בשורה של הלוואות לבנקים זרים ■ הדיווח יצא לקראת אסיפת מחזיקי האג"ח של הקבוצה, שמתכנסת הבוקר בשיחת ועידה טלפונית ■ דלק דוחה את פרסום הדו"חות השנתיים - המניה צונחת בכ-40%

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יצחק תשובה
יצחק תשובהצילום: דודו בכר

הבנקים הזרים סוגרים על יצחק תשובה – ונראה כי הדרך של הקבוצה להסדר חוב קרובה מתמיד. לשורה של בנקים זרים קמה עילה לפירעון מיידי של חובות במאות מיליוני דולרים מחברות בקבוצת דלק – כך דיווחה הקבוצה הבוקר (ב').

הדיווח יצא לקראת אספת מחזיקי האג"ח של הקבוצה, שהתכנסה הבוקר בשיחת ועידה טלפונית בשעה 10:00. במקביל, דלק דוחה את פרסום הדו"חות השנתיים. המניה צונחת בורסה בתל אביב בכ-40%.

לפי הדיווח הבוקר של קבוצת דלק, לבנק זר - כנראה BNP - קמה עילה להעמדת חוב בסך 200 מיליון דולר לפירעון מידיי. דלק כבר פרעה מהחוב 43 מיליון דולר, לפי דרישת הבנק.

ההימור האחרון: האם המזל הטוב שהציל בעבר את יצחק תשובה מתחיל לבגוד בו?

העילה לפירעון מיידי נסמכת על ההתניות הפיננסיות של ההלוואה, לפיהן הבנק רשאי לדרוש פירעון מיידי של החוב אם חלה ירידה של מעל 50% בשווי של סל של חברות הדומות לאיתקה, החברה בת של קבוצת דלק, וכן ירידה של מעל 50% בשווי מניית קבוצת דלק ובמדד ה-100 FTSE.

בנוסף, לבנק זר שני - שהעמיד לקבוצת דלק הלוואה של 50 מיליון יורו באוגוסט 2019 - קמה עילה להעמיד את החוב לפירעון מידיי במקרה של חדלות פירעון בהלוואה אחרת. ההלוואה לבנק מובטחת בערבות של קבוצת דלק ושל החברה הבת דלק אנרגיה ומועד פירעון ההלוואה הוא יוני 2022. הסכם ההלוואה כולל התניה של Default Cross – כלומר, אם יש אירוע חדלות פירעון בהלוואה אחרת, הבנק ראשי לדרוש פירעון מידיי של החוב.

בשבוע שעבר החל גם סיטיבנק במימוש בטוחות כנגד חוב של 57 מיליון דולר של דלק. סיטיבנק החל במימוש הבטחות בעקבות הצלילה במניות דלק קידוחים, שמשועבדות לו כנגד החוב. במטרה לעצור את המימוש, דלק פנתה לבית המשפט בבהילות. השופט איתן אורנשטיין נענה לבקשה והוציא צו מניעה זמני, במעמד צד אחד. חרף הצו, סיטיבנק מכר 12% ממניות דלק קידוחים למשפחת דיין, בכפוף להסרת הצו. אורנשטיין קבע דיון ביחס לצעדי סיטיבנק ביום חמישי הקרוב.

עוד במשבר הנזילות, דלק דיווחה כי נאלצה לחזק ביטחונות לבנקים בגין 10% ממניות הפניקס, שביצעה בגינן עסקות החלף. בעקבות הירידה בשווי המניות, דלק נאלצה להפקיד בבנקים שונים פיקדונות בסך של כ-226 מיליון שקל -ונדרשת השלמה של עוד כ-40 מיליון שקל. דלק ציינה כי היא מנהלת דיונים עם הבנקים בקשר להשלמת בטוחות/פיקדונות.

אסיפת מחזיקי האג"ח - הבוקר

ביום חמישי פירסמה קבוצת דלק זימון לכינוס אסיפה של כלל מחזיקי האג"ח של הקבוצה, להם היא חייבת כ-6.1 מיליארד שקל בשבע סדרות אג"ח סחירות. האספה תיעשה באמצעות שיחה טלפונית, על רקע המגבלות הקיימות בשל נגיף הקורונה. על סדר היום באספה: עדכון בנוגע למצב הקבוצה, דיון והתייעצות של מחזיקי איגרות החוב, דיון בנושאים נוספים שיועלו על ידי הנאמנים (הרמטיק, משמרת ורזניק פז נבו) או מחזיקי האג"ח.

מחזיקי האג"ח הגדולים של קבוצת דלק הם הראל, מנורה ופסגות. מנגד, לאלטשולר שחם ולכלל ביטוח אין החזקות באג"ח. בסוף החודש אמורה דלק לפרוע תשלום של כ-125 מיליון שקל לסדרה יג' הקצרה. ייתכן שחלק מהמחזיקים יפנו לבית המשפט במטרה לעצור את התשלום מחשש להעדפת נושים. לפי כמה מקורות בשוק, המוסדיים התחילו בגישושים להקמת נציגות שתייצג את מחזיקי האג"ח.

עידן וולס, מנכ"ל קבוצת דלקצילום: עופר וקנין

וולס: "השווי האמיתי הוא לא מה שרואים במסכים"

מנכ"ל קבוצת דלק, עידן וולס, אמר באספת מחזיקי האג"ח: "מגפת הקורונה משפיעה באופן גורף על כל השווקים בעולם. כמעט בכל מקום רואים את סימני המשבר – ארמגדון כלכלי שלא פסח על אף מגדר ואף תחום. למרות המשבר העמוק, ולמרות ההשלכות, קבוצת דלק חזקה, יציבה, ויכולה לעבור את המשבר בהצלחה ולממש את האסטרטגיה והיעדים שלה. גם בתקופה הנוכחית, דלק יכולה לעבור את המשבר באמצעות נכסיה - דלק קידוחים או איתקה - ולמרות הקושי הרב בשווקים".

ביחס לשתי החברות המרכזיות בקבוצת דלק – דלק קידוחים ואיתקה, אמר וולס: "גם בימי המשבר, הגז ממשיך לזרום בהתאם להסכמים. גם איתקה ממשיכה להפיק נפט ולממש את החוזים. החוזים של דלק קידוחים חתומים לתקופה ארוכה – הם כוללים מנגנונים של רכש מינימלי (TOP) ומחירי רצפה. לאיתקה יש גידור שביצענו מבעוד מועד על מחירי הנפט במחיר של 65 דולר לחבית – קרוב ל-80% מהתפוקה. שווי ההגנות משמעותי. לאיתקה יש גם הסכמי שיווק עם חברת BP, ביחס לכל הכמות שהיא מפיקה ל-5 השנים הקרובות".

וולס הוסיף :"צריך לזכור שהמשבר הנוכחי מאפשר לחברות גם לקצץ בעלויות ההפקה וההוצאות. זה נתון חשוב כשבוחנים את השווי האמיתי של החברות, השווי האמיתי הוא לא שאנחנו רואים במסכים בבורסה. יש חוסר הלימה מובהק וברור בין השווי בבורסה לבין השווי האמיתי כתוצאה מהמשבר בשווקים. הערך הנוכחי של החברות לא באמת משקף את הערך שלהן, כי בנכסים לא חל שינוי. יש עיוות בשוק. הנקודה הזאת מאוד חשובה – כשאנחנו מסתכלים על התמונה הכוללת.

"לצד דלק קידוחים ואיתקה – יש לנו שורה של נכסים נוספים: תמלוגי העל שאנחנו מחזיקים ברמת הקבוצה – התמלוגים החלו לזרום מתחילת ההפקה בלווייתן. יש לנו את דלק ישראל ונדל"ן. יש לנו שורה של נכסים וגמישות פיננסית, כך שגם במצב הנוכחי נוכל לפעול בהתאם לאסטרטגיה שלה. נכון, זה אולי יותר מורכב, זה דורש יותר מאמץ, אבל בסוף הדרך כשאתה מאמין בקבוצה ובפעילות שלה ואתה יודע שיש לך את הכלים הנכונים לעבור את המשבר ולצאת ממנו מחוזקים.

"בנקודת הזמן הזאת – חשוב לתת את הגיבוי לחברה כדי להמשיך את הפעילות שלה, כדי לקדם את המהלכים שהיא מבצעת. בשבועות האחרונים עשינו שורה של פעולות. מימוש של IDE כדי לייצר את התזרימים, כדי לא להישען על אופק אחד. דלק חזקה, יציבה, עם נכסים מצוינים. נדע לצלוח את המשבר הזה – לכל אורך ורוחב המשק בארץ והשווקים בעולם. בנקודת הזמן הזאת חשוב לתת את הגיבוי לחברה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker