בצל הקורונה: הודעות סותרות ומבלבלות על הדיווחים לרשויות המס

פרסומי התדרוך מטעם ראש הממשלה והפקידות הבכירה הפכו כמעט לשגרה בשבועיים האחרונים. ההודעות אשר אמורות להסביר, לפשט ולתווך את המידע לציבור זורעות בלבול, ואף מטעות את הציבור

אריאל כץ
אריאל כץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
נתניהו, כחלון
ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלוןצילום: מארק ישראל סלם

בשבועיים האחרונים התרגלו המוני בית ישראל להמתין ולצפות בתדרוך הלילי מטעם ראש הממשלה והפקידות הבכירה בישראל. מדי מספר ימים מונחתות על הציבור גזירות חדשות, אשר מטרתן הינה כמובן לשמור על בריאות הציבור בישראל ולהגן על האזרחים.

לצערנו, דווקא מעמד זה אשר נועד להסביר לפשט ולתווך את המידע ואת ההנחיות החדשות לציבור, הינו פעמים רבות לא מדויק, אלא כזה הזורע בלבול ואי סדר – ויתרה מזאת אף מטעה את הציבור, וזאת במיוחד ביחס לצד ה"גזר"   –   אותן ההנחיות שאמורות להקל במעט על הציבור אשר יש בהן ליצור חוסר בהירות וערפול.

כך למשל, בעוד ראש הממשלה ושר האוצר הודיעו כי אישרו דחייה של מועד הדיווח למע"מ עד ל-27.4, פורסמה ביום 17.3 הודעה לפיה מי שמדווח באופן חד-חודשי לא יזכה להקלה זו, וייאלץ לדווח עד ליום 26.3. בעוד בעלי העסקים מקבלים מידע מטעה מראש הממשלה ושר האוצר, נאלצים רואי החשבון ויועצי המס להסביר ללקוחותיהם שהמידע שקיבלו באותו תדריך - שגוי. אנו צופים שהודעה מטעה זו תוביל לטעויות רבות של בעלי עסקים ושל מייצגים.

בלבול נוסף נוצר בכל הנוגע למענקים לעצמאיים קטנים. כך, חרף הודעת ראש הממשלה והאוצר על מתן מענק לעצמאים קטנים, איש עדיין לא יודע להגיד בבטחה מהם התנאים בהם יש לעמוד, וכיצד ניתן להגיש בקשה לקבלת המענק. מוטב היה לו ראש הממשלה ושר האוצר היו מסבירים כי מדובר בתוכנית בהתהוות אשר פרטיה הסופיים טרם ידועים, וכן לנקוב במועד בו צפויות להתפרסם ההנחיות הרשמיות.

בנוסף, ישנן הוראות והנחיות אשר נדמה שאינן ברורות מספיק. לדוגמה: ניתנה הנחיה כי מקומות עבודה של מעל 10 עובדים יאלצו להפחית ב-70% את כמות הנמצאים. המשמעות היא כי לא ברור אם מקום עבודה של 11 איש נדרש להצטמצם ל-10 אנשים, או ל-4 אנשים בלבד. ההיגיון דורש צמצום ל-10 אנשים בפועל, אך נדמה שההוראות אינן מספיק ברורות בהקשר זה.

לסיכום, טוב תעשה הממשלה אם תדאג לפרסום ברור, פשוט מסודר ונגיש של ההנחיות וההוראות, ככל שניתן. כמו-כן רצוי שיתפרסמו שאלות ותשובות נפוצות, בכדי להקל על הציבור בישראל.

הכותב הוא רו"ח (עו"ד) במשרד עמוס כץ ושות' – רואי חשבון 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker