אם יש לך שמש: למרות הקורונה, קרן נוי מתקדמת עם פרויקט החשמל הסולארי בספרד

בתחילת השנה עמדה הקרן לרכוש את הפרויקט תמורת 270 מיליון יורו ■ הקרן חברה לאלטשולר שחם, מיטב דש, כלל ביטוח וקרנות הפנסיה עמיתים לשם מימון הרכישה

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
התקנה של פאנל סולארי. למצולם אין קשר לנאמר בכתבהצילום: REUTERS
אסא ששון

בתחילת ינואר חתמה קרן נוי על עסקת ענק בספרד בסך 270 מיליון יורו. הקרן רכשה פרויקט פוטו־וולטאי בתפוקה של 420 מגה־ואט בדרום מזרח ספרד. נוי לא נכנסה לעסקה לבד, אלא חברה לבתי ההשקעות אלטשולר שחם ומיטב דש, וכן לכלל ביטוח ולקרנות הפנסיה עמיתים לשם מימון הרכישה. בניית הפרויקט היתה אמורה להתחיל ברבעון הראשון של השנה, אך היא נדחתה בשל התפרצות הקורונה.

קרן נוי מנהלת 6.5 מיליארד שקל (1.6 מיליארד יורו) בנכסים, עסקה זו מהווה כ-16% מהתיק שלה. העסקה לרכישת הפרויקט עדיין לא נחתמה, לכן בדק TheMarker אם היא נזנחה בשל המשבר. בשיחות עם מקורבים לעניין נאמר כי חרף העיתוי העסקה מתקדמת בכיוון נכון.

מדבור בפרויקט בנייה גדול בספרד, בהשוואה לפרויקטים אחרים במדינה. שישה בנקים מקומיים הביעו נכונות לממן את העסקה, גם עתה כשהבנקאים עובדים מהבית ומערכת הבנקאות עובדת במתכונת מצומצמת. עוד נאמר ל-TheMarker: ״העסקה חיונית למשק הספרדי, לא רק הבנקים מתעניינים בפרויקט, אלא גם קבלנים מקומיים. הקרן נמצאת בקשר עם מספר קבלנים שרוצים לזכות בפרויקט״

כמו כן, ייתכן שהתפרצות הקורונה עלולה להטיב עם הקרן, כפי שמסביר גורם המעורה במבנה שוק האנרגיה בספרד: ״מיזמי חשמל עתידיים, וכאלה שנמצאים בשלבי תכנון ראשוניים צפויים להידחות. עם זאת, משום שהפרויקט הזה נמצא בשלב מתקדם באופן יחסי, יש לממשלה במדינה עניין לקדם אותו. כלומר העובדה שצפויים קשיים לפרויקטים חדשים בתחום, בשל הקורונה, יכולה לפעול לטובת הקרן, שכן היא מצמצמת את התחרות״.

משבר הקורונה מותיר את הריביות בשווקי ההון בשיעור אפסי. מיזמים ארוכי טווח מסוג זה נהנים מהמצב, שכן מימון זול עשוי להניב תשואה גבוהה יותר. מכיוון שמדובר בפרויקט ארוך טווח מנהלי הקרן והמשקיעים לא צופים השפעה מהותית של המשבר על המיזם.

מאלטשולר שחם נמסר: ״מדובר בפרויקט ארוך טווח, ללא סובסידיות ממשלתיות, הצפוי להתחבר לרשת רק בעוד כשנתיים. השפעת המשבר, אם בכלל, יכולה להיות חיובית בשל עיכוב בהפעלה של שדות מתחרים. בשל חיוניות הפרויקט למשק החשמל הספרדי כל הבנקים מביעים תמיכה במימונו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker