אילן פלטו: "על בנק ישראל להתחיל לרכוש אגרות חוב ומניות בבורסה"

לדברי מנכ״ל איגוד החברות הציבוריות, בהיעדרה של מנהיגות כלכלית ולאור הפלונטר הפוליטי, "בנק ישראל חייב להיות המבוגר האחראי" ■ לדבריו, משרד האוצר לא מגיב למשבר הנזילות בשוק

שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות, אילן פלטוצילום: אוליבייה פיטוסי
שלי אפלברג

הבורסה קורסת, החברות הציבוריות נמצאות בעיצומה של תקופת פירסום הדו"חות, וחלקן לא יכולות לבצע רכישות של אגרות חוב ומניות בשביל לתמוך במחירים. המוסדיים פועלים כבר שנים בחו"ל ולא רוכשים סחורה בישראל, בין היתר בגלל מגבלות רגולטוריות, ולכן עוזרים בעצירת הדף הפדיונות שמגיע מהמחזיקים בקרנות הסל, שנמצאים בפאניקה ופודים את הכסף שמצוי בקרנות. המשבר בבורסה מתרחש בשעה שאין ממשלה נבחרת בישראל, וההנהגה פועלת באמצעות תקנות לשעת חירום והוראות משרד הבריאות על אורך הסגר. 

"על בנק ישראל לפעול באופן מיידי ולהתחיל לרכוש אגרות חוב קונצרניות ומניות בבורסה", אמר מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות, אילן פלטו. ״אנחנו בעיצומו של אחד המשברים החמורים אי פעם בתולדות הכלכלה העולמית, וממשלת ישראל לא מובילה מהלכים משמעותיים לייצוב שוק ההון ומתן מענה לבעיית הנזילות בשווקים, מה שעלול להוביל להחרפת המשבר וקריסה של עשרות חברות ציבוריות בישראל ופיטורים של עשרות אלפי עובדים״.

פלטו, ששימש כיועץ הכלכלי של ראשי הממשלה לשעבר יצחק רבין ושמעון פרס, מסביר כי ״בהיעדרה של מנהיגות כלכלית ולאור הפלונטר הפוליטי, בנק ישראל חייב להיות המבוגר האחראי ולהתחיל במעורבות בשוק הקונצרני ובשוק המניות. בנק ישראל רוכש מדי חודש אג"ח ומניות זרות, והגיע העת להיכנס תחת האלונקה ולתמוך ברכישות גם בשוק המקומי״.

לדבריו, משרד האוצר לא מגיב למשבר הנזילות בשוק. "בעוד שממשלות ברחבי העולם - סין, אירופה וארה״ב - הציגו צעדים נחושים ותוכניות קונקרטיות הן בהיבט הפיסקאלי והן בהיבט המוניטארי, המשק הישראלי נותר מאחור.

"אנחנו כנראה רק בשלב הראשון של המשבר, שבניגוד למשבר 2008 - הוא משבר ריאלי ולא פיננסי, ולכן פגיעתו חמורה פי כמה. בתקופת חירום, על הממשלה ליצור רשת ביטחון לחברות הציבוריות ולחסכונות העמיתים בחיסכון הארוך טווח, ולהגיב במהירות לחוסר בנזילות בשוק הישראלי, שסובל מפדיונות של עשרות מיליארדי שקלים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker