הנשרים עטים: טדי שגיא מציע לסיטיבנק לרכוש מניות דלק קידוחים - בפרמיה על משפחת דיין

בסוף השבוע דרש סיטיבנק מקבוצת דלק לפרוע את החוב אליו, 57 מיליון דולר, בשל ירידה בשווי הבטוחה - דלק קידוחים; לאחר שלא פרעה את החוב, הבנק החל לממש את הבטוחה, ומכר מניות דלק קידוחים למשפחת דיין בעסקה מותנית. ביום חמישי הבא ייערך דיון בבית המשפט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
טדי שגיא
טדי שגיאצילום: ניק קלארק
ערן אזרן

מתמודד חדש ולא צפוי על רכישת מניות דלק קידוחים: המיליארדר טדי שגיא העביר הצעה לבית המשפט המחוזי בתל אביב לרכישת 12% ממניות דלק קידוחים, שמשועבדות לבנק בגין חוב בסך 57 מיליון דולר של קבוצת דלק. בסוף השבוע החל הבנק לממש מניות נגד החוב של קבוצת דלק על רקע הירידה במניית דלק קידוחים, שבשליטת יצחק תשובה, לאחר שקמה לו עילה לפירעון מידיי של החוב.

ביום ראשון כבר ביצע הבנק עסקה מותנית למכירת המניות למשפחת דיין בתמורה לכ-57 מיליון דולר. המחיר גילם הנחה של 53ֵ% ביחס למחיר השוק. העסקה הותנתה באישורו של בית המשפט, שהוציא ביום ראשון צו מניעה זמני למימוש. שגיא, באמצעות החברה הפרטית גלוב אינבסט, התחייב לרכוש את המניות בפרמיה של כ-10% ביחס לשווי העסקה עם משפחת דיין. שגיא התחייב להעביר מזומן באופן מידי כנגד המניות. ההצעה תקפה לשבועיים.

החוב המדובר של קבוצת דלק הוא בעצם הלוואה ליקוודיטי – שמספקת נזילות לטווח קצר בריבית נמוכה, כנגד בטוחות שניתן לממש מיידית. את ההלוואה נטלה דלק במנות בין 2013 ל-2018, ומועד הפירעון המקורי של ההלוואה הוא אפריל 2021. כנגד ההלוואה שיעבדה דלק 15% מיחידות ההשתתפות של החברה הבת, דלק קידוחים.

לאחר ירידה של 65% מתחילת השנה, שווי היחידות של דלק קידוחים המשועבדות ירד ל-540 מיליון שקל בלבד. בעקבות ירידת שווי הבטוחה, לבנק עמדה הזכות לדרוש פירעון מידי של החוב. הבנק פנה לדלק בסוף השבוע בבקשה לפירעון מלא של החוב או שיחל באופן מיידי במימוש הבטוחות. ואולם, בדלק החליטו שלא לפרוע את החוב – במטרה לשמור מספיק מזומנים לתשלום עבור מחזיקי האג"ח סדרה יג' החודש.

מחשש שתאבד חלק מזכויותיה בדלק קידוחים, שבה היא תלויה באופן מוחלט לפירעון מלא של חובותיה בשנים הבאות, דלק פנתה בבהילות לבית המשפט, בבקשה לעצור את מימוש הבטוחות באמצעות מתן צו זמני. השופט איתן אורנשטיין החליט להיענות לבקשתה, והוציא צו המורה לעצור את המימוש עד להחלטה אחרת. ביום חמישי הבא (26.3) צפוי בית המשפט לערוך דיון בנוגע למימוש המניות על ידי סיטיבנק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker