פסגות: "פתאל עלולה למצוא את עצמה בשנה של הפסדים ותזרים מזומנים שלילי"

בעקבות משבר הקורונה, הנהלת פתאל פירסמה תוכנית התייעלות, שכוללת סגירה של 50 מתוך 180 בתי מלון, מכירת מלונות והכנסת שותפים ■ תוך חודשיים נמחקו 6.5 מיליארד שקל משווי החברה ■ דן דיווחה על משא ומתן להשכרת שלושה בתי מלון לשיכון נשאי הקורונה

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוויטה במלון הרודס ויטאליס אילת של פתאל צילום: איה בן עזרי
ערן אזרן

ניירות הערך של פתאל המשיכו אתמול לצנוח. מניית פתאל ירדה ב–30%, והשלימה נפילה של 80% מתחילת השנה. שווי הקבוצה ירד ל–1.6 מיליארד שקל, ביחס לשווי של 8 מיליארד שקל בתחילת השנה. כך, בתוך פחות מחודשיים נמחקו כ–6.5 מיליארד שקל משווי פתאל.

שווי מניותיו של בעל השליטה (56%), דוד פתאל, ירד ל–850 מיליון שקל, לעומת 4.5 מיליארד שקל בתחילת השנה — כלומר, הפסד של כמעט 4 מיליארד שקל בתוך כחודשיים. פתאל מכר בשנתיים האחרונות מניות לגופים מוסדיים תמורת 550 מיליון שקל — בתוספת דיווידנד בסך 30 מיליון שקל שחולק ב–2019. היום מקבלות העסקות הללו משמעות עצומה מבחינתו.

גם סדרות האג"ח של פתאל המשיכו לצנוח. אתמול הן נפלו בשיעורים של עד 30%, ומתחילת השנה הן ירדו עד 55%, והן נסחרות בתשואות זבל של 15%–17%, ואף בתשואה של 30% באג"ח של פתאל אירופה. פתאל חייבת למחזיקי האג"ח 2.1 מיליארד שקל, והתשואות מגלמות חשש שהחברה לא תוכל לפרוע את התחייבויותיה ותגיע להסדר חוב.

החשופים: מגדל, אלטשולר והפניקס

לפי אתר Stocker, מבין המוסדיים, מגדל היא החשופה ביותר לפתאל עם השקעות בשווי של 580 מיליון שקל בחיסכון ארוך הטווח, ועוד חשיפה של 64 מיליון שקל בקרנות הנאמנות. 

דוד פתאלצילום: עופר וקנין

מגדל היא השותפה המסורתית של פתאל. היא נכנסה להשקעת אקוויטי בקבוצה עוד ב–2007, לאחר שרכשה 10% ממניותיה תמורת 60 מיליון שקל ולפי שווי חברה של 570 מיליון שקל לפני הכסף. מאוחר יותר הגדילה את השקעתה. ב–2019 ביצעה מגדל מימושים גדולים במניות, וחלקה בחברה ירד ל–6%.

ממגדל נמסר: "מגדל מימשה במהלך השנה האחרונה כשני שלישים מהאחזקה בפתאל, בתשואות פנומנליות של יותר מפי חמישה על הכסף ביחס להשקעה המקורית שנעשתה לפני כעשור. כרגע שווי האחזקה של מגדל הוא כ–100 מיליון שקל בפתאל (הכוונה היא למניות בלבד, ע"א), רוב לחמש מאיות מהנכסים שלה. זו אחזקה מאוד לא מהותית".

הגוף השני עם החשיפה הגבוהה לפתאל הוא אלטשולר שחם, עם חשיפה של 380 מיליון שקל בחיסכון לטווח ארוך, ועוד 80 מיליון שקל בקרנות. הגוף השלישי הוא הפניקס־אקסלנס, עם חשיפה של 330 מיליון שקל בחיסכון ארוך טווח ועוד 15 מיליון שקל בקרנות.

כון לסוף ספטמבר 2019, לקבוצת פתאל היו יתרות נזילות של 900 מיליון שקל (במאוחד). חלק מהמזומנים נמצא בחברות הבנות, אך אותם יכולה הקבוצה להעביר בין החברות בקבוצה. פתאל החזקות נדרשת השנה לתשלומי קרן וריבית של 90 מיליון שקל למחזיקי האג"ח, והחל ב–2021 תשלומים של 150 מיליון שקל בשנה. פתאל אירופה נדרשת לפרוע השנה תשלומי קרן וריבית בסך 106 מיליון שקל, ובשנים הקרובות — 140–160 מיליון שקל בשנה.

מלון דן אכדיה בהרצליהצילום: עזרא לוי

פתאל הציגה שלשום בלילה תוכנית חירום לקיצוץ בהוצאות. אתמול היא שלחה מכתב החתום בידי סמנכ"ל הסחר לעשרות ספקים, שבו הודיעה כי החל ב–1 באפריל היא מקפיאה את התשלומים. בפתאל מבצעים גם פעולות לצמצום והתייעלות בכוח אדם. בפתאל גם מתכוונים לעצור השקעות, שיפוצים ופרויקטי דיגיטל. בנוסף, בקבוצה פועלים לדחיות תשלום מרשויות מדינה, ואף תשלומי שכירות בחלק מהמלונות.

בפתאל אף הציגו כמה צעדים בעלי משמעות כבדה לרשת, בהם הכנסת שותפים לחלק מהמלונות באירופה, בשיעור של עד 50%. אפשרות למכירת מלונות, כך שהמכירות יניבו תזרימי מזומנים; ביצוע מימון מחדש לנכסים ממומנים, עם שיעור מינוף (LTV — חוב לעומת שווי הנכס) נמוך באופן יחסי; וכן פריסה מחדש של חלק מהאשראי הבנקאי של החברה.

פתאל העריכה שהפעולות הללו עשויות להביא לקיטון משמעותי בתזרים ההוצאות השוטפות בחודשים הקרובים, כך שהן יקזזו במידה מסוימת את ההשפעה הישירה של הקיטון המהותי שצפוי בהכנסותיה בחודשים הקרובים. עם זאת, היא הזהירה כי חלק מהפעולות "תלוי במידת שיתוף הפעולה, הנכונות והרצון הטוב" של צדדים שלישיים.

מלון בראשית של ישרוטל במצפה רמוןצילום: אסף פינצ'וק

פסגות: "פתאל תשאף לממש נכסים במאות מיליוני שקלים"

האנליסט נועם פינקו מפסגות התייחס לצניחה במחירי ניירות הערך של פתאל - ולהשפעות המשבר על החברה: "במודל שלנו, טרם הקורונה הערכנו שפתאל תוכל לייצר EBITDA (רווח תפעולי תזרימי, ע"א) של כמיליארד שקל ב-2020, לעומת צפי לכ-900 מיליון שקל ב-2019. עכשיו פתאל צפויה למצוא את עצמה בשנה של הפסדים ותזרים מזומנים שלילי, במידה ולא נראה שינוי בהשפעת הנגיף בחודשים הקרובים.

"גובה ההפסד עוד לא ברור ופתאל החלה בצעדים מאסיביים לצמצומו ושמירה על המזומנים. להערכתנו, פתאל תשאף לממש נכסים במאות מיליוני שקלים. החברה לא תרצה למכור יותר מדי נכסים, אלא רק את מה שנדרש על מנת להבטיח נזילות מספקת לתקופת המשבר. השותפים יהיו בעיקרון פיננסים - גופים מוסדיים או חברות נדל"ן כגון אראונדטאון (שבשליטת יקיר גבאי, ע"א), המתמחה במלונות בגרמניה או פנדוקס המחזיקה בנכסי מלונאות רבים, גם כאלה המושכרים לפתאל.

"להערכתנו, בפתאל מודאגים בוודאי מצלילת המניה, אבל יותר מצלילת האג"ח לרמות של חשש מחדלות פירעון, ולכן הם פועלים להגדלת הנזילות. לפתאל שתי חברות אג"ח. חברת הבת פתאל אירופה, הנה חברת הנדל"ן של החברה באירופה שמבחינת נזילות - כ-60 מיליון יורו - וקבלת הכנסות - קרוב ל-40 מיליון יורו בשנה מפתאל (בגין דמי שכירות) - נמצאת במצב טוב יחסית לתקופה הקרובה ביחס לקצב הפירעונות שלה.

"בפתאל החזקות כושר הפירעון תלוי במשך הזמן של המשבר וגובה ההפסדים. פתאל נכנסת למשבר עם יתרת נזילות גבוהה של 800 מיליון שקל (לא כולל המזומן בפתאל אירופה) שנותנת לה מרווח נשימה להתמודד עם תקופות קשות. בנוסף, הכנסת כסף ממימוש נכסים או שעבוד כפי שכתבנו לעיל ייתן לה מרווח נשימה נוסף.

"התיירות בעולם היתה בצמיחה אדירה בעשור האחרון. התיירות העסקית, העלייה בתיירות מסין, הטכנולוגיה שהקלה על הזמנת החופשה והגדלת היצע הטיסות הזולות גרמו לשינוי כלל עולמי בתעשייה וגם בתפישה של הציבור שכבר לא רואה בחופשה מוצר מותרות חד שנתי. אז הכל קפא כרגע אבל זה יחזור. החזרה אולי לא תהיה מיידית ואולי ייקח זמן לחזור לרמות של 2019 אבל לאחר שהמשבר יסתיים, ענף התיירות יחל בהתאוששות", אמר פינקו.

דן וישרוטל: שליש מהשווי נמחק

גם רשתות מלונות נוספות מיישמות תוכניות קיצוצים נרחבות, שמשמעותן היא מכה אנושה לענף. עד כה, יותר מ–200 בתי מלון — מחצית מבתי המלון בישראל — נסגרו בעקבות הוראות של משרד הבריאות שפורסמו בשבת, וכללו איסור על התקהלות של יותר מעשרה אנשים. עם זאת, המשרד לא הורה במפורש על סגירה של בתי מלון, כך שחלקם עדיין פועלים במתכונת מצומצמת.

מניית מלונות דן צנחה מתחילת השנה ב–33% לשווי חברה של 2.1 מיליארד שקל. אתמול דיווחה מלונות דן על מו"מ עם משרד הביטחון לצורך השכרת שלושה בתי מלון של החברה מתוך 14 שבבעלותה, לשימוש בחודשים הקרובים כ"מלונית הבראה קהילתית" לשיכון נשאי נגיף הקורונה.

מניית ישרוטל ירדה ב–34% מתחילת השנה לשווי חברה של 2 מיליארד שקל. האג"ח של ישרוטל, בסך 150 מיליון שקל, נפלו מתחילת השנה ב–11% לתשואה של 6.3%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker