"בעקבות ההרחבה הכמותית בעולם, בנק ישראל צפוי להוריד את הריבית בקרוב"

כך אומר הכלכלן הראשי של בנק לאומי, ד"ר גיל בפמן. דודי רזניק, אסטרטג הריביות של לאומי שוקי הון: "השוק משדר כי הכלים שהיו טובים ל-2008 לא רלוונטיים להיום, ומה שנדרש הוא צעדים פיסקליים מאוד נרחבים"

אסא ששון
נגיד הבנק הפדרלי בארה"ב, ג'רום פאוול
נגיד הבנק הפדרלי בארה"ב, ג'רום פאוולצילום: Susan Walsh/אי־פי

הפחתת הריבית אתמול (א') בארה״ב לא התקבלה יפה הבוקר בשוק ההון המקומי ומדדי המניות יורדים בחדות עד 6%.

דודי רזניק, אסטרטג הריביות של לאומי שוקי הון, הגיב הבוקר להפחתת הריבית הדרמטית בארה"ב ולצעדים הנוספים שעליהם הודיע הבנק הפדרלי: "המטרה של הבנק המרכזי בארה"ב בשורת המהלכים הדרמטיים שעליהם הכריז הלילה - ובראשם הפחתת הריבית ל-0% - היא ברורה. זו שאיפה להעניק נזילות לשווקים ולשדר שהבנק לוקח חלק במאמץ לצמצם את ההשפעה של הנגיף.

דודי רזניק
דודי רזניק, אסטרטג הריביות של לאומי שוקי הוןצילום: עופר וקנין

"בינתיים, בדומה למה שראינו לפני כעשרה ימים עם ההפחתה של הריבית ב-0.5% - השווקים משדרים אי אמון במהלך: המסחר בחוזים העתידיים בוול סטריט נעצר במהלך הלילה לאחר ירידה של 4.5%. במסחר באסיה המדדים יורדים, והבורסה של סידני יורדת ביותר מ-9%.

עוד הוסיף רזניק כי "השוק משדר כי הכלים שהיו טובים ל-2008 לא רלוונטיים להיום, ומה שנדרש הוא צעדים פיסקליים מאוד נרחבים. מה שדומיננטי בשווקים הוא הפחד הגדול מההשפעה הריאלית של הנגיף ולכן השוק מסתכל על הצעדים שנוקטות הממשלות, יותר מאלה של הבנקים המרכזיים. הצעד הראשון שנקט טראמפ ביום שישי, עם ההרחבה הפיסקלית של כ-50 מיליארד דולר, הוא התחלה של מה שהשוק מצפה לו".

בנוגע להשפעת המהלך של הפד על שוק האג"ח המקומי הבוקר, אומר רזניק כי "הקורלציה של שוק האג"ח המקומי עם העולם נמוכה כרגע, על רקע הפדיונות הגבוהים בקרנות הנאמנות. בשבוע שעבר ראינו עלייה בתשואות בישראל, בניגוד למגמה של ירידות תשואות באג"ח הממשלתיות בעולם".

בנוגע למסחר במט"ח אומר רזניק כי "הדולר ממשיך להתחזק הן בעולם והן מול השקל בעקבות הודעת הפד. בטווח הקצר, הלחץ להיחלשות השקל צפוי להימשך".

גיל בפמן
ד"ר גיל בפמן, הכלכלן הראשי של בנק לאומיצילום: מוטי מילרוד

"הפד ממוקד במזעור הלחץ בשווקים הפיננסיים"

הכלכלן הראשי של בנק לאומי, ד"ר גיל בפמן, אומר כי "למרות שלפד אין כלים להתמודד עם האתגרים הבריאותיים או הכלכליים שמציב הנגיף, הוא ממוקד במזעור הלחץ בשווקים הפיננסיים והנטל על הכלכלה. הפחתת הריבית של ה-FOMC ב-100 נקודות בסיס, היא חזרה לשפל ההיסטורי של 0.00-0.25%. נגיד הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, נשאל במסיבת העיתונאים כמה זמן ניתן לשמור על הריבית בגבול האפס והוא השיב כי 'ה-FOMC ישמור על טווח יעד זה עד שהוא יהיה בטוח כי הכלכלה נמצאת בדרכה להשגת יעדי התעסוקה ויציבות המחירים'. פאואל נשאל לגבי הסיכוי לריבית שלילית, אך השיב כי אין מדובר בכלי מדיניות המתאים בארה"ב".

בפמן מוסיף כי "פאואל נשאל לגבי התחזית הכלכלית קדימה, ותגובתו הייתה כי הדבר תלוי כמעט במלואו בהתפתחות התפשטות ה-COVID-19. לדבריו, בשלב זה לא ניתן לדעת עד כמה ישפיעו הצעדים הבריאותיים והחברתיים הננקטים עתה בכדי לבלום את התפשטות הנגיף. פאואל ציין כי במידה והתפשטות הווירוס תיבלם, הרי שלאחר ירידה בתמ"ג ברבעון השני של 2020, תבוא עלייה משמעותית בו ברביע השלישי של 2020, אך הסיכון העיקרי הוא להתפרצות ממושכת יותר של הווירוס והתמשכות הפגיעה הכלכלית".

לפי בפמן, "ה-FOMC הודיע כי ירכוש אג"ח ממשלתי בסכום של 500 מיליארד דולר לכל הפחות, וכ-200 מיליארד דולר בניירות ערך מגובים במשכנתאות במהלך החודשים הקרובים. פאואל אמר כי המטרה העיקרית של רכישות אלה היא להחזיר את השווקים לתפקוד תקין. הרכישות יהיו על פני כל העקום ויתחילו מייד״.

הבנק הפדרלי
הבנק הפדרלי בארה"בצילום: AP

בפמן ציין עוד כי "מטרתו העיקרית של הפד היא לתמוך בנזילות בשווקים הפיננסים ובשוק המימון העולמי, כך שהבנקים בארה"ב יוכלו להמשיך להלוות למשקי בית ולעסקים שנפגעים במישרין ובעקיפין על ידי הווירוס. שיעור ה-DISCOUNT הופחת ב-150 נ"ב ל-0.25%, וזה יותר מן ההפחתה של 100 נ"ב בריבית ה-FED FUNDS. הפד הודיע גם כי ההלוואות יהיו לתקופה של עד 90 יום, עם גמישות לפירעון בכל עת ולחידוש על ידי הלווה על בסיס יומי.

"בהודעה אחרת, הפד אמר כי הסכים עם הבנקים המרכזיים של קנדה, אנגליה, יפן, ה-ECB ושווייץ לנקוט בצעדים לשיפור מתן הנזילות באמצעות קווי SWAP דולריים בין בנקים מרכזיים אלה. הבנקים המרכזיים יתחילו לספק נזילות דולרית במסגרת של שלושה חודשים, זאת בנוסף לפעילות השבועית שכבר החלה. הבנקים המרכזיים גם הסכימו להוריד את התמחור בפעולות אלה כך שהריבית בעסקות אלה תהיה ה-OIS הדולרי בתוספת 25 נ"ב".

בפמן סיכם ואמר כי "מרבית הבנקים המרכזיים בעולם והכריזו על צעדי הרחבה כמותיים ורגולטוריים. בנסיבות אלה ובהינתן המשך ירידת האינפלציה בישראל, בנק ישראל צפוי להוריד את הריבית בקרוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker