רוכשת מניות דלק קידוחים מסיטיבנק: משפחת דיין - שפועלת בגרמניה ובישראל

המשפחה נחשבת לנזילה מאוד וביצעה בשנים האחרונות עסקות גדולות ■ לפי הערכות בשוק, רכישת המניות היא השקעה לטווח קצר - ולא כחלק ממהלך השתלטות על דלק קידוחים

ערן אזרן
אמיר דיין
אמיר דייןצילום: עופר וקנין

הגורם שרכש אתמול (א') 12% ממניות דלק קידוחים, ששועבדו לסיטיבנק, הוא משפחת דיין. מי שביצע את הרכישה עבור המשפחה הוא פאמילי אופיס, שמנוהל על ידי שאסה הדריק. משפחת דיין, שפועלת בגרמניה ובישראל, נחשבת לנזילה מאוד וביצעה בשנים האחרונות כמה עסקות גדולות. לפי הערכות בשוק, רכישת המניות היא השקעה לטווח קצר - ולא כחלק ממהלך השתלטות על דלק קידוחים.

אתמול התברר כי אחד הנושים של קבות דלק, סיטיגרופ, החליט לממש בטוחות כנגד הלוואה שנתן בעבר לקבוצה. מדובר בהלוואה ליקוודיטי - שמספקת נזילות לטווח קצר בריבית נמוכה, כנגד בטוחות שניתן לממש מיידית. יתרת ההלוואה, שאותה נטלה דלק במנות בין 2013 ל-2018, מסתכמת כ-57 מיליון דולר. את יתרת ההלוואה אמורה דלק לפרוע, בתשלום אחד, באפריל 2021.

כנגד ההלוואה, שיעבדה דלק 15% מיחידות ההשתתפות של החברה הבת, דלק קידוחים. לאחר ירידה של 65% מתחילת השנה, שווי היחידות המשועבדות ירד ל-540 מיליון שקל בלבד. בעקבות ירידת שווי הבטוחה, לבנק קיימת עילה לדרוש פירעון מיידי של החוב. ואכן, הבנק פנה לדלק בסוף השבוע בבקשה לפירעון מלא של החוב או שיחל באופן מיידי במימוש הבטוחות.

יצחק תשובה
יצחק תשובהצילום: מיכל פתאל

מחשש שתאבד חלק מזכויותיה בדלק קידוחים, שבה היא תלויה באופן מוחלט לפירעון מלא של חובותיה בשנים הבאות, דלק פנתה בבהילות לבית המשפט, בבקשה לעצור את מימוש הבטוחות באמצעות מתן צו זמני. השופט איתן אורנשטיין החליט להיענות לבקשתה, והוציא צו המורה לעצור את המימוש עד להחלטה אחרת.

למרות ההחלטה, דלק דיווחה אתמול בשעות הערב כי סיטיבנק חתם על הסכם להפצה של 12% ממניות דלק קידוחים, בכפוף להסרת צו המניעה - כאמור, למשפחת דיין. המכירה בוצעה במחיר של 140 אגורות לכל יחידת דלק קידוחים, הנמוך בכ-53% ביחס למחיר הנעילה אתמול בבורסה (300 אגורות). דלק ציינה בדיווח כי היא "מתנגדת באופן נחרץ לתוקפה של העסקה וחוקיותה, והיא תמשיך ותפעל בכל האמצעים העומדים לרשותה כדי לוודא שהיא תהיה מבוטלת".

החשש העיקרי בדלק הוא שמכירת 12% מדלק קידוחים בשוק, תחתוך בשנים הבאות את התזרימים ממאגרי תמר ולווייתן, שהם המקור העיקרי לפירעון חובותיה של הקבוצה. ניתן להגיד בסבירות גבוהה מאוד, כי אם סיטיבנק ישלים את מהלך המימוש בשוק דרכו המיידית של תשובה להסדר חוב נסללה והפכה לבלתי נמנעת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker