החבל מתהדק: הדח"צים דורשים מאלשטיין הזרמה מיידית של 40 מיליון שקל

בוועדת הביקורת של אי.די.בי פיתוח מסבירים כי היות שקופת המזומנים של החברה ריקה כמעט לחלוטין, היא זקוקה לסכומים הללו כדי לפרוע תשלום של 11 מיליון שקל למחזיקי האג"ח

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדוארדו אלשטיין
בעל השליטה באי.די.בי פיתוח, אדוארדו אלשטייןצילום: עופר וקנין

החבל הדק סביב המשך השליטה של אדוארדו אלשטיין באי.די.בי פיתוח ודיסקונט השקעות (דסק"ש) הולך ומתהדק. ועדת הביקורת של דירקטוריון אי.די.בי פיתוח בראשות הדירקטור החיצוני גיורא ענבר, הוציאה ביום חמישי האחרון מכתב התראה לאלשטיין ובו הודיעה כי מפעילה את סעיף האקסלרציה, שמאפשר לה להתייחס באופן מיידי לחלק מהכסף שאלשטיין קיבל בסוף 2017 (1.76 מיליארד שקל ששימשו את דולפין שבשליטתו לרכישת דסק"ש) כאל הלוואה מאי.די.בי פיתוח, ובכך לפתור חלק מדרישות החוק לצמצום הריכוזיות במשק.

כעת, בעקבות ההידרדרות במצבה הפיננסי של אי.די.בי והגעתה סמוך לחדלות פירעון – הידרדרות שמתבטאת בשווי נכסי נקי שלילי של כמיליארד שקל ותשואות לפדיון של אג"ח של עד 140% – דורשים הדח"צים של אי.די.בי מאלשטיין להזרים באופן מיידי לתוך אי.די.בי פיתוח 40 מיליון שקל, מתוך סכום של כ-264 מיליון שקל שניתן לדרוש כפירעון.

בוועדת הביקורת של אי.די.בי פיתוח מסבירים כי היות שקופת המזומנים של החברה ריקה כמעט לחלוטין, היא זקוקה לסכומים הללו כדי לפרוע תשלום של 11 מיליון שקל למחזיקי אג"ח י"ד בסוף החודש. הנהלת החברה כבר מדברת עם מחזיקי האג"ח על דחייה של שלושה חודשים בתשלומים.

כמו כן, אי.די.בי פיתוח זקוקה למזומנים לפירעון הלוואה של 18 מיליון שקל לחברה הבת ישראייר, שככל ענף התעופה נמצאת במשבר כבד, כדי שיהיו לה כספים לפעילות שוטפת בטווח הנראה לעין. המהלך של הדח"צים מגיע בהתאם לחוק חדלות פירעון החדש, שמאפשר להם לפעול בעתות משבר לטובת בעלי החוב שלה, ולא לטובת בעל השליטה אלשטיין, שהשקעתו באי.די.בי בגובה כ-3 מיליארד שקל ירדה לטמיון.

אלשטיין, שהגיע לישראל בשבוע שעבר, לא מספק תשובה לשאלה האם יגייס את הכספים הנדרשים. לפי שעה הוא מציע הצעות שונות שעיקרן עסקות בעלי עניין מורכבות בדסק"ש ובחברות הבנות שלה, בניסיון למשוך מהן דיווידנד לאי.די.בי פיתוח – פרקטיקה לא מעשית בתקופת משבר זו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker