לידר שוקי הון: "פחתה הסבירות להתאוששות - ההיי-טק הישראלי עלול להיפגע"

"התכווצות משמעותית של המשק ברבעונים הבאים בהחלט סבירה, ותתמוך בהורדת ריבית בנק ישראל", מעריכים בלידר ■ "בסוף 2020 השער יעמוד על 3.75-3.7 שקל לדולר"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מגפת הקורונה, נתב"ג ריק
מגפת הקורונה, נתב"ג ריקצילום: גיל כהן מגן

"ישראל נכנסה למשבר הקורונה עם משק חזק יחסית", כך כותבים היום (א') כלכלני לידר שוקי הון בסקירתם השבועית. הם מזכירים כי המשק היה בתעסוקה מלאה והעודף בחשבון השוטף השתפר ברבעון הרביעי של 2019.

עם זאת, נתוני הסחר של החודשים האחרונים היו חלשים יחסית: "בדצמבר עד פברואר היצוא התעשייתי ירד ב-2.9%. ירידה זאת נובעת מירידה חדה ביצוא תרופות (41%) ויצוא רכיבים אלקטרוניים (39%). יצוא כימיקלים עלה ב-9%, למעט שלושת הענפים הללו שנשלטים על ידי חברות ענק. היצוא האחר עלה ב-2.8%", הבהירו. 

"נדמה שפחתה הסבירות להתאוששות בסוף רבעון ראשון או שני בגלל מגפת הקורונה", מזהירים בלידר. "התפשטות נגיף הקורונה בעולם בכלל בארה"ב ובאירופה בפרט עלולה לפגוע גם בהיי-טק - הקטר החשוב של המשק בישראל".

הפגיעה המיידית בתיירות הנכנסת צפויה להיות חמורה. כך גם הירידה בצריכה הפרטית לנפש. יחד עם זאת, הפגיעה ביצוא עשויה להתמתן אם יצוא השירותים של ההיי–טק ימשיך להתרחב.

"התכווצות משמעותית של המשק ברבעונים הבאים בהחלט סבירה, מה שיתמוך בהורדת ריבית בנק ישראל", כתבו בלידר. "אנו מניחים שבסוף 2020, השער יעמוד על 3.75-3.7 שקל לדולר. מגמת הפיחות תימשך בתקופה הקרובה אך תיבלם במחצית השנייה של השנה, בהנחה שהתפשטות הקורונה תיעצר".

נזכרים ב-2001

"ב-2001, גל האינתיפאדה השנייה, ישראל סבלה מגל טרור ממושך, המשק סבל מקריסה בתיירות נכנסת, פגיעה באמון הצרכנית ונכונות משקי הבית לצאת ולבלות, ירידה בהשקעות בשל חוסר וודאות בקרב הסקטור העסקי וירידה ביצוא של משבר הדוט קום", כתבו בלידר. "היום אנחנו מקווים לאפיזודה קצרה יותר". 

ב-2001 הצמיחה היתה שלילית, הצריכה לנפש היתה שלילית, הצריכה הפרטית הסתכמה בגידול של 1.4%, ההשקעות בנכסים קבועים ירדו ב-3.2%. וההשקעות במכונות וציוד קרסו ב-17.5%, היצוא התכוון ב-12%, היצוא התעשייתי קרס ב 13.7% והתיירות הנכנסת ספגה נפילה של 63%. האינפלציה היתה 1.4% והשקל פוחת בחדות מול סל המטבעות העולמי ב-4.3%".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker