ללא תחתית: דלק צונחת 50% - שווי הקבוצה חזר לערכו במשבר 2008

האג"ח של דלק צונחות עד 37% ■ מעלות הכניסה את דירוג האג"ח של דלק לרשימת מעקב עם צפי להפחתתו ■ מעלות: "נגיף הקורונה והסנטימנט השלילי בשוק עלולים להקשות על דלק לממש פעולות לחיזוק הנזילות"

ערן אזרן
צילום: דודו בכר

מניית קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה, צונחות ב-50%, ושווי הקבוצה יורד ל-680 מיליון שקל - בדומה לערכו במשבר 2008. מניית דלק נפלה בכ-80% מתחילת השנה. שווי מניותיו של תשובה (61.7%), המשועבדות לבנקים, מסתכם בכ-420 מיליון שקל בלבד, ביחס לחובות פרטיים מוערכים בסך 1.5 מיליארד שקל. 

גם איגרות החוב של דלק ממשיכות לצנוח, בעקבות משבר נגיף הקורונה והירידה במחיר הנפט. סדרות האג"ח צונחות כעת עד 37% - והתשואות ברמת "זבל" של עד 212%. תשואות אלה מגלמות הערכת השוק לחדלות פירעון עתידית. הירידות נרשמות ברקע לנפילה של 5% במחיר הנפט, שיורד ל-31 דולר לחבית. 

מוקדם יותר היום, חברת הדירוג מעלות הכניסה את האג"ח של דלק לרשימת מעקב (CreditWatch) עם השלכות "שליליות", כלומר צפי להפחתה בדירוג החוב. במעלות נימקו את ההחלטה באי ודאות לגבי מקורות התזרים שיעמדו לחברה בתקופה הקרובה. דירוג החוב של דלק כיום הוא A בסולם הדירוג הישראלי, הנחשב לרמה בינונית-גבוהה.

מניית קבוצת דלק

"הכנסת הדירוג של קבוצת דלק לרשימת מעקב עם השלכות שליליות נובעת מהערכתנו כי נוצר לחץ על נזילות החברה ועל ודאות מקורותיה בשל אי בהירות בשווקים העולמיים ובעקבות הירידה החדה במחירי הגז והנפט. דו"ח תזרים המזומנים החזוי של הקבוצה, שפורסם בתחילת השבוע, מעיד על גידול ניכר בניצול קווי האשראי של החברה בהשוואה למועד המעקב השנתי האחרון אחר דירוג החברה בספטמבר 2019", כתבו במעלות.

"בתחילת 2020 נעו מחירי הנפט סביב 60 דולר לחבית, ובשבועות האחרונים, בין היתר ככל שגברה אי הוודאות באשר להתפרצות נגיף הקורונה והשלכותיה, מחירי הנפט ירדו בחדות. החברה הבת איתקה ביצעה הגנות על מחיר הנפט מבעוד מועד ובכך הבטיחה כ-80% מהכנסותיה ל-2020, דבר אשר מחזק את איתנותה ובכך את ההיתכנות שתחלק השנה דיבידנד לקבוצת דלק. זרימת הגז במאגר לווייתן מחזקת את היתכנות קבלת דיווידנד מדלק קידוחים. עם זאת, הקבוצה נדרשת לבצע פעולות נוספות לחיזוק הנזילות, כדוגמת איגוח תמלוגי על, מימוש נכסים ועוד", ציינו במעלות.

"התפרצות נגיף הקורונה והסנטימנט השלילי בשוק עלולים להערכתנו להשפיע לשלילה על יכולת החברה להוציא לפועל פעולות לחיזוק הנזילות שלה. כמו כן, הם משפיעים לרעה על שווי הנכסים שלה, כדוגמת יחידות ההשתתפות בדלק קידוחים המשועבדות לבנקים כנגד קווי אשראי. עם זאת, נציין כי לחברה יש גמישות פיננסית מסוימת לממש חלק מנכסיה, גם אם במחירים נמוכים יחסית בשל תנאי השוק", ציינו בחברת הדירוג.

עוד ציינו האנליסטים סיוון מסילתי ותמר שטיין כי "הכנסת הדירוג לרשימת מעקב עם השלכות שליליות משקפת את חוסר הוודאות הקיים בתנאי השוק הנוכחיים באשר למקורות הזמינים לחברה לפירעון התחייבויותיה. בכוונתנו לבחון בטווח הזמן המיידי את מקורות החברה והתחייבויותיה על ציר הזמן לשנתיים הקרובות, ואת השפעתם על נזילות החברה.

"נשקול פעולת דירוג שלילית אם תימשך אי הודאות באשר ליכולת מקורות החברה לפרוע את התחייבויותיה לטווח הבינוני. תיתכן אף פעולת דירוג שלילית של מספר רמות דירוג (נוצ'ים) אם ניווכח כי לחברה אין בפועל מקורות מספיקים לתשלום התחייבויותיה. נשקול את הוצאת הדירוג מ-CreditWatch ואשרורו עם תחזית יציבה, אם יתברר כי החברה יכולה למחזר ולפרוע את קווי האשראי שלה, לאג"ח את תמלוגי העל ממאגרי לוויתן וכריש ולבצע את הפעולות עליהן הצהירה", נכתב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker