הראל עולה שלב בתחום הנדל"ן: מקימה חברה יזמית יחד עם תדהר ונובארד

מאחר שלהראל אסור להיות בעלת שליטה בחברה, צורפה למיזם גם קבוצת נובארד כמשקיעה נוספת ■ סך כל ההשקעה בחברה החדשה יגיע ל-10-5 מיליארד שקל

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר המבורגר
יאיר המבורגר, בעל השליטה בהראלצילום: מוטי קמחי

חברת הביטוח הראל וחברת הנדל"ן תדהר הודיעו היום (חמישי) כי יקימו יחד חברה שתפעל לאיתור, ייזום, הקמה ואחזקה של נכסים מניבים בהיקף של מיליון מ"ר. על פי הערכות, סך כל ההשקעה בחברה החדשה יגיע ל-10-5 מיליארד שקל.

מאחר שלהראל אסור להיות בעלת שליטה בחברה, צורפה למיזם גם קבוצת נובארד כמשקיעה נוספת. נובארד נמצאת בבעלות האלוף במיל' יואב פולי ומרדכי ושי בייטנר, יחד עם בעלי המניות בקבוצת תדהר. 49% ממניות החברה החדשה, שתיקרא הראל תדהר מניבים, יוחזקו בידי הראל, 45% בידי תדהר ו-6% על ידי נובארד.

הראל כבר מחזיקה באחד מתיקי הנדל"ן הגדולים במשק. התיק מנוהל על ידי איציק טווילבין ושווי הנכסים בו הוא כ-15 מיליארד שקל. מרבית ההנכסים שבתיק נמצאים בחו"ל.

המיזם הוא חלק משרשרת עסקות שביצע מערך הנדל"ן של הראל בשנים האחרונות. הראל הגדילה את השקעותיה באפיק זה, שכן היא ברצונה להרחיב את סך ההשקעות באפיקים בעלי תשואה יציבה יחסית, ריאלית ושאינה קשורה באופן ישיר ומיידי למדדי שוקי ההון. ההשקעה בנדל"ן באופן ישיר אף תורמת לביזור ההשקעות. גם השקעה זו מצטרפת לתיק הנדל"ן כדי להעניק לחיסכון ארוך הטווח עוגן תשואתי ויציב. 

בהראל החליטו לחבור לחברת נדל"ן יזמית בישראל מפני שבחברה מעריכים שמחירי הנדל"ן בארץ עוד צפויים לעלות, בעוד שמחירי הנכסים בחו"ל הגיעו לשיא. מטרת המיזם היא השקעה בנדל"ן מניב, כלומר משרדים, מסחר, מעונות סטודנטים ודיור להשכרה.

מקורב לתחום מסביר את השותפות עם תדהר: "כיזם אתה מושקע לחלוטין במיזם, זה עלול לגזול מהראל הרבה משאבי ניהול. השותפות עם תדהר תאפשר  להראל להינות מהתשואה על כמה פרויקטים יזמיים במקביל, בהשוואה למצב בו היא תהיה שקוע כולה בפרויקט בודד".

מדובר בתזמון נוח עבור הראל. התפרצות נגיף הקורונה עשויה לאפשר לחברה לרכוש נדל"ן במחירים נמוכים יותר. ביטוח כל פרויקט יבחר במכרז, ולא על ידי הראל עצמה. החברה החדשה מתכננת לבנות כ-100 אלף מ"ר בשנה.

קבוצת תדהר מתמחה בייזום, בנייה, ניהול והשכרה של פארקי עסקים והיי-טק, בנייני משרדים ושטחי מסחר ולוגיסטיקה בארץ ובעולם ברמת AAA. עד היום, בנתה החברה קרוב לשני מיליון מ"ר נדל"ן עסקי ובבעלות נמצאים מאות אלפי מטרים להשכרה בשיעורי תפוסה גבוהים במיוחד.

מרכז הפיתוח החדש של מיקרוסופט שמוקם בהרצליה
מרכז הפיתוח החדש של מיקרוסופט שמוקם בהרצליהצילום: מגד גוזני

בימים אלו משלימה תדהר את הקמת קמפוס מיקרוסופט, בשטח של יותר מ-100 אלף מ"ר. הפרויקט נחשב לפרויקט דגל של מיקרוסופט ברמה העולמית.

בעל השליטה בהראל, יאיר המבורגר, היה מעורב באופן אישי בתהליך הקמת החברה החדשה. המבורגר ציין כי להראל "שאיפה להגביר את הנוכחות באפיקי השקעה בעלי תשואה יציבה יחסית". והכריז כי "גם ההשקעה הזו מצטרפת לתיק נכסי הנדל"ן האיכותי והמגוון שלנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker