איגוד בתי ההשקעות: משבר הקורונה מחייב הפחתת מס הבורסה

בעקבות הירידות החדות בשוקי ההון ופדיונות הענק בקרנות הנאמנות, איגוד בתי ההשקעות ואיגוד קרנות הנאמנות קוראים לראש הממשלה ולשר האוצר לנקוט צעדים לחיזוק שוק ההון ■ "הממשלה צריכה להגביר את אטרקטיביות הבורסה באמצעות הפחתת המס על רווחי הון"

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הבורסה בתל אביב
אסא ששון

הירידות החדות בשוקי ההון יחד עם פדיונות ענק בקרנות הנאמנות - שנכון לעכשיו מסתכמות בכ-32.5 מיליארד שקל מתחילת מארס - הביאו את איגוד בתי ההשקעות ואיגוד קרנות הנאמנות לפנות לראש הממשלה ולשר האוצר בקריאה לנקוט צעדים לחיזוק שוק ההון, בעקבות השפעות הקורונה בטווח המיידי והארוך ולמניעת פגיעה בציבור כתוצאה מהחלטות פזיזות.

במכתב ששיגרו האיגודים, החתום על ידי נמרוד ספיר, מנכ"ל איגוד בתי ההשקעות ולשעבר יועצו של נתניהו, ואלי בבלי, יו"ר איגוד מנהלי קרנות הנאמנות, הם קוראים לבחון את ביצועם של שלושה צעדים באופן מיידי.

1. הקמת צוות ייעודי ממשלתי

ספיר ובבלי ממליצים להקים צוות ייעודי ממשלתי, שאותו יוביל גורם מקצועי שיתכלל את כלל מהלכי הממשלה והרשויות השונות בכל הקשור להשלכות הקורונה על שוק ההון. מהלך זה יסייע להרגעת השווקים והמשקיעים ויסייע בחיזוק השוק.

2. הפחתת המס על רווחי הון

השניים דורשים הפחתה מיידית של המס על רווחי הון ב-10%, כך שיעמוד על 15%, ויחול באופן לינארי על כל רווחי ההון בגין השקעות בניירות ערך. לדבריהם, הצעד יביא להגברת האמון בשוק ההון ואטרקטיביות הבורסה. כזכור, עד ל-2012 המס על רווחי הון בישראל היה 20%, ורק בעקבות המלצות ועדת טרכטנברג המס הועלה ל-25%. צעד זה הביא לירידה בגביית מס רווח הון. כפי שהוכח לא אחת בעבר, הפחתת המס עשויה דווקא להביא להגדלת גביית המסים בהתאם אף לעקומת לאפר. הדבר נכון שבעתיים במצב הנוכחי שבו נפדו סכומים משמעותיים בשוק ההון, סכומים אשר בהיעדר אלטרנטיבה להשקעה ולאור סביבת הריבית הנמוכה, שוכבים ללא תזוזה בחשבונות הציבור.

נמרוד ספירצילום: עופר וקנין

3. הרגעת תחושת הבהילות

לבסוף, ספיר ובבלי מציעים כי הממשלה תשדר מסר מרגיע ותסייע בהעברת המידע לציבור, ובהרגעת תחושת הבהילות המיותרת הקיימת כיום, אשר אינה נתמכת על ידי הנתונים הכלכליים ועל ידי חוזקה של כלכלת ישראל ועוצמתו של שוק ההון. לדבריהם, חשוב לפעול לצמצום חששות ופחדים של הציבור, המתורגמים לצעדים לא רציונליים אשר יפגעו בו בטווח הזמן הבינוני והארוך.

"המשק הישראלי ושוק ההון יציבים וימשיכו להיות יציבים הודות לניהול המקצועי, הפיקוח ההדוק הקיים בו וצעדים רבים שננקטו בעבר", אמר ספיר. "אנו מברכים על קריאות שהשמיעו הרגולטורים הפיננסיים, נגיד בנק ישראל ומשרד האוצר לציבור - להימנע מפעולות חפוזות. חשוב שמסר זה יועבר לציבור על ידי הממשלה ושוק ההון עצמו, שכן ההיסטוריה מוכיחה כי מי שפעל בשוק ההון בפזיזות ועל בסיס תחושות בטן - נפגע מהחלטותיו.

"אנו קוראים לממשלה לפעול לקיום דיאלוג מרוכז עם נציגי שוק ההון על רקע השלכות הקורונה - חשוב לפעול לצמצום הפגיעה בחוסכים ובעמיתים. במקביל, חשוב שהממשלה תפעל להגברת אטרקטיביות שוק ההון והבורסה המקומית ולתמרוץ השוק על ידי הפחתת המס על רווחי הון. אני מבקש להזכיר כי העלאת המס לפני כמה שנים הובילה רק להפחתת גביית המסים משוק ההון, ועל כן, נכון שבעתיים בעת הזאת להביא להפיכת ההחלטה ולתמרוץ שוק ההון", הוא אמר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker