שימוע למונופול הגז? דלק ונובל ייפגשו עם היועמ"ש והממונה על התחרות

בפגישה תידון התלונה שהגישו השותפות בתמר, שאינן דלק ונובל, לממונה על התחרות ■ התלונה נוגעת לווטו שהטילו דלק ונובל על החוזה שגיבשו השותפות בתמר למכירת גז לחברת החשמל במחיר מוזל - על חשבון החוזה של לווייתן

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אסדת הגז לווייתן, שבה שותפה רציו
אסדת הגז לווייתן, שבה שותפה רציוצילום: מארק ישראל סלם

דלק קידוחים ונובל אנרג'י זומנו לפגישה שתיערך מחר (ה') בנוכחות המשנה ליועץ המשפטי לממשלה מאיר לוין, הממונה על התחרות מיכל הלפרין ונציגי משרדי האוצר והאנרגיה. הפגישה נוגעת לתלונה שהגישו השותפות בתמר (שאינן דלק ונובל) לממונה על התחרות, בקשר לווטו שהטילו דלק ונובל על החוזה האלטרנטיבי שגיבשו יתר השותפות בתמר למכירת גז ממאגר תמר לחברת החשמל במחיר מוזל. ההערכות הן כי מדובר בשימוע ביחס לפרשנות של מתווה הגז, בעניין זכות הווטו של דלק ונובל.

הרקע לפגישה הוא הליך ההתמחרות שערכה חברת החשמל ב-2019 בין תמר ולווייתן לחוזה גז קצר טווח, בהיקף של 4-3 מיליארד מ"ק (BCM), ובעלות של כחצי מיליארד דולר. החוזה הינו לאספקת גז ב-2021-2020. במסגרת ההליך בחרה חברת החשמל בלווייתן כמי שיספק לה גז, לפי מחיר של 4.79 דולרים ליחידת חום. ההחלטה התקבלה חרף העובדה שתמר ולווייתן הגישו הצעות מחיר זהות על ידי אותו גורם - מנהל השיווק של נובל, שמחזיקה בתמר ובלווייתן במקביל.

לאחר ההפסד ללווייתן, השותפות בתמר שאינן דלק ונובל גיבשו הסכמות אלטרנטיביות עם חברת החשמל למכירת גז - חצי מהכמות החוזית של לווייתן - במחיר אפקטיבי של 4.2 דולרים ליחידת חום. ההסכמות נדרשו לאישורן של דלק ונובל, שמחזיקות בתמר, אך אלה סירבו לאשר אותן. בעקבות זאת, השותפות בתמר – שמחזיקות יחד ב-53% מהזכויות במאגר - פנו לממונה על ההגבלים בטענה כי דלק ונובל נגועות בניגודי עניינים ומונעות מהן לקבל את החוזה.

הממונה על ההגבלים נדרשת לסוגייה אם בסמכותה להתערב במשק הגז – חרף מתווה הגז שהעניק לחברות הגז פטור בכל הנוגע לפעולות של הממונה על התחרות. השותפות בתמר סבורות כי דלק ונובל מפירות את חוקי ההגבלים העסקיים, ואינן יכולות להסתתר מאחורי מתווה הגז. מנגד, דלק ונובל טוענות כי אם הלפרין תיענה לבקשה ותתערב - היא תפר בעצמה את הוראות המתווה שאושר בממשלה לפני ארבע שנים.

חברות הגז, המשנה ליועץ המשפטי, הממונה על התחרות ומשרד האנרגיה סירבו למסור תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום