סימן מדאיג: האג"ח הממשלתיות נופלות, עקום התשואות התהפך

שוק האג"ח הישראלי נצבע באדום: "קרנות הנאמנות מוכרות אג"ח, וקופות הגמל וקרנות הפנסיה מעדיפות לרכוש אג"ח קונצרניות"

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עשרות אגורות
אסא ששון

"בישראל, Fly to safety (בריחה לנכס סולידי) היא לא בריחה לאג"ח כמו בעולם - אלא למזומן", כך אמר היום מנהל השקעות בכיר כשתהינו על הקריסות בשוק האג"ח.

עם פתיחת המסחר הבוקר (ד') נצבע שוק האג"ח באדום. איגרות החוב הממשלתיות שאינן צמודות למדד הגיבו בירידות חדות, כשאג"ח ארוכות שתאריך הפידיון שלהן הוא 2047 יורדות ב-3.16%, והתשואה עליהן מטפסת ל-1.5%. זאת בזמן שבארה"ב, האג"ח לתקופה המקבילה הגיבו בנפילה של התשואה (כלומר עלייה במחיר). גם האג"ח הממשלתיות שאינן צמודות למדד שמועד פידיונן הוא ב-2042 הגיבו בירידות חדות של 2.9%, והתשואה עליהן טיפסה ל-1.3%.

גם האג"ח הממשלתיות הצמודות למדד הגיבו בירידות חדות, בהובלת האג"ח הממשלתיות הצמודות למדד שמועד פידיונן הוא 2036, שיורדות ב-2.1%. אג"ח ממשלתיות צמודות לטווח ארוך (מועד פידיון 2045) ירדו ב-2.2%, והתשואה עליהן עלתה ל-0.26%. במקביל, נרשמות עליות חדות של עד 4% באג"ח הקונצרניות.

מנהל השקעות אמר ל-TheMarker כי "כרגע נראה שהירידות החדות באג"ח מקורן במכירות של קרנות הנאמנות. קופות הגמל וקרנות הפנסיה מעדיפות לרכוש אג"ח קונצרניות, שכן שם נמצאים המרווחים המעניינים יותר - אף שהתשואה על אג"ח ממשלתיות עולה".

עוד סיבה לדאגה

כעת, הירידות החדות בתשואות של האג"ח הממשלתיות הצמודות הפכו את עקום התשואות: התשואה על אג"ח קצרות טווח היא כעת 0.6%, לעומת תשואה של 0.26% בטווח הארוך. בימים כתיקונם, שהאג"ח ארוכות יותר - התשואה אמורה להיות גבוה יותר.

היפוך עקום התשואות יכול לגרור את הכלכלה למיתון, מאחר שהוא גורם לבנקים לצמצם אשראי, ומביא להתכווצות רווחיהם מהלוואות - בשל עליית הריביות לטווח קצר ביחס לתשואות על נכסים ארוכי טווח. במצב שבו העקום מתהפך (inverted), התשואה לטווח ארוך נמוכה יותר מזאת של הטווח הבינוני או הקצר.

מלבד היותו ברומטר למצב הכלכלה, עקום התשואות יכול גם לתרום בפועל להאטה כשהוא מתהפך, שכן בנקים נוטים להרוויח כסף מכך שהם לווים כסף לטווח קצר בריביות נמוכות יותר ואז מלווים אותו בריביות גבוהות יותר לפרקי זמן ארוכים יותר. היפוך של עקום התשואות עלול להפוך את המהלך העסקי הזה להרבה פחות משתלם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker