במידרוג מזהירים: "ענף הליסינג חשוף למשבר הקורונה"

לפי מידרוג, חברות הליסינג נסמכות על גיוסי חוב משמעותיים ובשיעורי מינוף גבוהים - והן עלולות להתמודד עם עצירה בגיוסים ■ לפי האנליסט קובי רחמני, "השלכות משבר הקורונה לא פסחו על האג"ח של חברות אלה, והדבר ניכר בעלייה חדה בתשואות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
היערכת לבדיקת קורונה במכונית

"ענף הליסינג נשען על מיחזור חוב וחשוף מאוד להיחלשות שוקי ההון בעקבות משבר וירוס הקורונה", כך הזהירו הבוקר (ד') בחברת דירוג האשראי מידרוג. האנליסט קובי רחמני ציין כי חברות הליסינג המקומיות נשענות על גיוסי חוב ניכרים, ולכן יש להן תלות גבוהה בשוק החוב המקומי, ובפרט בשוק האג"ח הסחיר. רחמני העריך את רמת הסיכון של החברות כגבוהה יחסית.

החוב של חברות הליסינג בשוק ההון מסתכם בכ-8 מיליארד שקל: אג"ח סחירות, אג"ח פרטיות למוסדיים וניירות ערך מסחריים – ללא חובות לספקים ולבנקים. לאלבר חוב של 2.2 מיליארד שקל; לאלדן 1.7 מיליארד שקל; לשלמה - 1.7 מיליארד שקל; ליוניברסל, המחזיקה במותג AVIS, חוב של כ-1.25 מיליארד שקל; ולקרסו, המחזיקה במותג Lease4U, חוב של מיליארד שקל. החובות מהווים כאמור את עיקר המאזן.

אג"ח של אלבר, סדרת יד

בימים האחרונים נפלו האג"ח של חברות הליסינג הממונפות על רקע החשש כי הן עלולות להתקשות למחזר חובות בריביות נמוכות, שישמרו את הרווחיות שלהן. התשואות על האג"ח של אלדן זינקו לרמות זבל של עד 13.6%. התשואות באג"ח של אלבר עלו ל-12%; התשואות על האג"ח של יוניברסל זינקו עד ל-8.8%; התשואה באג"ח של קרסו קפצו ל-6.8%, והתשואות על האג"ח של שלמה עלו עד 6.5%.

במידרוג ציינו כי "השלכות משבר הקורונה לא פסחו על האג"ח של חברות הליסינג, והדבר ניכר בעלייה חדה בתשואות. חברות הליסינג, הפועלות במודל של אחזקת צי רכב גדול והחכרתו למעסיקים, נסמכות על גיוס חוב בסכומים גבוהים - עם יחס הון למאזן של 18%-12%. רמת החוב הגבוהה משמשת את חברות הליסינג בעיקר לצורך הקמת הצי ושימורו לאורך השנים".

לחברות הליסינג שלושה מקורות מימון: בנקים, הלוואת ספקים (היבואנים) והציבור, באמצעות הנפקות אג"ח. בשל התשואות הנמוכות בשוק ההון, שהפחיתו למינימום את עלויות הריבית, יותר חברות ליסינג העדיפו בשנים האחרונות לממן את עצמן דרך הבורסה. לפי מידרוג לארבע חברות הליסינג הגדולות חלויות חוב שוטפות של כ-3.5 מיליארד שקל - מכך כ-2.2 מיליארד שקל חלויות אג"ח בלבד (כולל ניירות ערך מסחריים), בעוד היתרה לבנקים ומממנים אחרים.

מתחם מכוניות ליסינגצילום: ניר כפרי

לפי מידרוג, "הגמישות הפיננסית העומדת לטובת חברות הליסינג במטרה להתמודד עם עצירת גיוסים כוללת מספר מהלכים - קלים וחמורים יותר, כתלות במשך המשבר". בין המהלכים - הסטת מימון לטובת בנקים וגופים מוסדיים באמצעות הלוואות פרטיות; הארכת עסקות הליסינג, כך שיצליחו למתן את קצב החזרת הרכבים ולבלום את הצורך בחידוש הצי בטווח הקצר; והארכת אשראי הספקים.

במידרוג הזכירו כי החברות יכולות גם לפעול לצמצום הצי. "זה מוצא קיצוני יותר, למקרה בו המשבר יימשך לאורך מספר רב של חודשים. למהלך זה עלולות להיות משמעויות עסקיות רחבות לגבי חברות הליסינג שיינקטו בכך. צמצום רחב של הצי עלול לפגוע במעמד העסקי של חברת הליסינג, בכוח הקנייה שלה וביעילותה התפעולית, אולם הוא עשוי להוריד מינוף באופן מהיר מאוד ולצמצם עלויות מימון", הדגישו במידרוג.

עוד ציינו כי חלק מחברות הליסינג פועלות גם בשוק ההשכרה לזמן קצר, ובדרך כלל פעילותן במגזר זה מוטה לעבר תיירות עסקית או ביקושים מצד עסקים מקומיים כתחליף לעסקות ליסינג. "במגזר ההשכרה לזמן קצר, אנו צופים השפעה חזקה מצד משבר וירוס הקורונה במהלך הרבעון הראשון והשני של 2020, נוכח האטה משמעותית בתנועת התיירים לישראל, לרבות עצירת כנסים ואירועים בינלאומיים הפוגעת גם בתיירות העסקית", כתבו בחברת הדירוג.

מנגד, מסרו כי הביקושים לשירותי הליסינג בישראל אינם צפויים להיפגע מהותית, כל עוד משבר וירוס הקורונה לא יוביל לנזק מתמשך לכלכלה שיתבטא במיתון וגידול בשיעור האבטלה. לפי מידרוג, "האיום על חברות הליסינג מצד קריסה של עשרות רבות של עסקים קטנים ובינוניים או ביטול עסקות בסכומים גבוהים עלול להיות ממשי רק אם המשבר הנוכחי יימשך מעבר לרבעון נוסף ובעצימות דומה לזו הנוכחית. אין הדבר נכון בהכרח לגבי חברות ליסינג קטנות, אשר מלבד הגבלות פיזור, נושאות מאפייני סיכון גבוהים יותר בהשוואה לחברות הליסינג הגדולות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker