שמים סגורים: ישראייר וארקיע עוצרות את הטיסות לחו"ל, באל על שוקלים הדממה

באל על מעריכים כי פעילות החברה תיעצר לחלוטין לאחר שהמדינה החליטה שכל השבים מחו"ל ייכנסו לבידוד. החברה דוחה את השקת הקווים החדשים לשיקגו, טוקיו ודיסלדורף ■ התאחדות המלונות: זו החלטה שתביא לחיסול הענף בישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אירוע השקת דרימליינר של אל על בנתב"ג
אירוע השקת דרימליינר של אל על בנתב"גצילום: מגד גוזני

ערב קשה במיוחד לענף התעופה בישראל: אל על שוקלת הדממה, ישראייר וארקיע מפסיקות לטוס לחו"ל. בנוסף, חברת הלואו-קוסט וויזאייר מפסיקה את טיסותיה מישראל מ-12 במארס.

אל על נערכת ליישום ההנחיה החדשה, לפיה כל תושב החוזר מחו"ל מחויב להיכנס לבידוד לשבועיים. בחברה מעריכים בסבירות גבוהה כי במצב החדש פעילות החברה תיעצר לחלוטין.

לאחר הודעת הממשלה על חובת בידוד לשבים מכל היעדים, נמסר מהחברה כי בקרוב תעדכן את רשימת היעדים שאליהם בכוונתה לצאת בימים הקרובים, מתוך כוונה להמשיך לשמר את הקשר האווירי לישראל.

גונן אוסישקין, מנכ"ל אל על
גונן אוסישקין, מנכ"ל אל על צילום: סיון פרג'

באל על המליצו לציבור להקדים את טיסות החזור, כי לא ברור כמה זמן החברה תוכל להמשיך לטוס במתכונת הזו. עד כה שמרו בחברה על פעילות מינימלית במרבית הקווים, כולל אי-ביטול טיסות גם במקרים של פחות מעשרה נוסעים במטוס. אולם, סגירה דה פקטו של הקו לארה"ב תביא לדימום שבחברה מעריכים כי לא יוכלו לעמוד בו. בתרחיש של הדממת החברה יבוצעו עבודות תחזוקה מינימליות של המטוסים ויידרשו פעילויות לשמירת כשירות הטייסים.

התאחדות המלונות הזהירה כי "החלטת ראש הממשלה היא למעשה חיסול התיירות לישראל, היא פוגעת פגיעה אנושה במלונות ובחברות התעופה. אנו רוצים להאמין כי הממשלה אשר החלטתה זו מחסלת את העסקים שלנו, תפצה את המלונות מיידית".

מניית אל על

התאוששות אטית

בקשת הסיוע של אל על מהמדינה נדחתה בפגישה בהשתתפות שי באב"ד, מנכ"ל משרד האוצר, רוני חזקיהו, החשב הכללי, שאול מרידור, ראש אגף התקציבים וערן יעקב, מנהל רשות המסים. באוצר דחו על הסף את בקשת הפיצוי של החברה, ודרשו מראשיה להציג תכנית כלכלית שתכלול הנחות עבודה לגבי סיום משבר הקורונה, והערכה בנוגע לפרק הזמן המינימלי שיידרש לאל על לחזור לרמת הפעילות ב-2019 ולגבי יכולתה לפרוע את ההלוואה שתקבל ממשרד האוצר.

הצדדים אמורים להיפגש שוב ביום ראשון הקרוב כדי לדון בתוכנית הכלכלית שתציג אל על למשרד האוצר. באל על מעריכים שיחלפו 12 חודשים מסיום משבר הקורונה עד שפעילות החברה תשוב לרמה שקדמה להתפרצות המגיפה. זאת בשל העובדה שיותר ממחצית מהטסים למזרח אסיה עושים זאת במסגרת טיולים מאורגנים וועדי עובדים שזמני ההתארגנות שלהם ארוכים יחסית. גם בקווים שמתאפיינים בתנועה עסקית, כמו הקו ללונדון, צפויה התאוששות איטית ממשבר הקורונה.

נתב"ג, בשבוע שעבר
נתב"ג, בשבוע שעברצילום: עופר וקנין

במסגרת צעדי ההתייעלות של החברה כבר פוטרו 250 עובדים קבועים בכפוף לתגובת ההסתדרות. זאת צפויה להגיב עד ליום חמישי הקרוב. בין היתר פוטרו 200 טייסים, דיילים ומנהלנים המוגדרים כעובדים קבועים. בחברה מתכננים לפטר גם 350 עובדים זמניים. אל על הכריזה על קיצוץ של 20% בשכר חברי ההנהלה והדירקטוריון, וביקשה את אישור וועד העובדים לקיצוץ רוחבי של 15% בשכר עובדי החברה שנמנים עם מקבלי השכר הגבוה ביותר.

אל על אף הקפיאה את כל ההשקעות בפיתוח תשתיות, ובהן הקמת מפעל המזון החדש של החברה הבת ת.מ.מ בהשקעה של 170 מיליון שקל. במקביל החלו בחברה בשיחות עם עשרות בנקים זרים וחברות החכרת מטוסים כדי להשיג דחייה בתשלומי הקרן והריבית בסכום של 350 מיליון דולר ב-2020 . הבנקים וחברות החכירה מצויים גם הם בקשיים נוכח ההאטה העולמית בשל משבר הקורונה והתשובה שלה תזכה אל על קשורה ברמת הסיוע שהיא תקבל מהמדינה.

מנכ"ל אל על, גונן אוסישקין, אמר הערב "אל על רואה ערך עליון בשימור נתיבי האוויר לישראל וממנה גם בשעת חירום, ולכן תוסיף להפעיל טיסות לאמריקה, אירופה ואפריקה - וזאת בהתאם לביקושים ולצורך".

אל על דוחה את השקת הקווים החדשים

בשל הרחבת הבידוד, החברה נאלצת לדחות את מועד פתיחת הנתיבים החדשים לשיקגו לסוף יונילטוקיו לסוף אוגוסט ולדיסלדורף לתחילת יולי.

החברה מאפשרת ללקוחות המחזיקים בכרטיסי טיסה שמועד תחילת נסיעתם עד 31 במארס לדחות או להקפיא כרטיס הטיסה ליציאה עד סוף פברואר 2021 ללא תשלום דמי שינוי וטיפול (בכפוף לשינויים במחיר כרטיס הטיסה ככל שיחולו).

ישראייר עוצרת את הטיסות לחו"ל

חברת התעופה ישראייר מסרה כי היא מקפיאה את טיסותיה הבינלאומיות החל מ-14 במארס עד לסוף החודש. מהחברה נמסר: "בשלב זה אין שינוי בלוח הטיסות לאפריל. טיסות מיוחדות שנחכרו כגון טיסות סקידיל, לפלנד וטיסת ז'זוב יצאו כמתוכנן. הפעילות פנים ארצי ממשיכה כסדרה".

בנוסף, החברה הודיעה כי היא מאפשרת לכל מי שהזמין טיסות או חופשות לחו"ל, ונדרש לשלם דמי ביטול מלאים, להמיר 90% מהסכום לחבילות נופש לאילת או עקבה.

ארקיע מבטלת את טיסות החוץ ומסיטה את הקווים לאילת

גם ארקיע מודיעה הערב כי היא מבטלת את טיסות החוץ, וכדי למזער את נזקי הקורונה היא מסיטה את המטוסים לטיסות פנים לאילת. החברה עושה זאת כדי לנסות שלא לאבד את הלקוחות שנאלצו לבטל את חופשתם בחו"ל, בעקבות הוראות משרד הבריאות  מהערב לפיהן כל מי שיגיע מחו"ל לישראל - ייכנס לבידוד של 14 יום.

עוז ברלוביץ, מנכ"ל ארקיע אינטרנשיונל, אמר כי "הידיעה (על הרחבת הבידוד לכל היעדים;ה"ק) טרפה את הקלפים, ואנחנו מפסיקים את כל הפעילות הבינלאומית החל ממחר (שלישי)".

הוא הסביר כי ארקיע מנסה לפצות על ההפסדים הגדולים הצפויים מכך באמצעות הגברת טיסות הפנים. "הסטנו את כל צי המטוסים, ובעיקר את מטוסי איירבוס החדשים, לפעילות פנים ארצית. אני מניח שאילת תיהפך ליעד אטרקטיבי - עם ישראל לא אוהב לשבת בבית". 

לדבריו, הקו לאילת יעבוד במשך כל שעות היום, ותהיה המראה מדי שעה בין השעות 6 בבוקר עד 21:00 מטרמינל 1, שנהפך למתחם סטרילי המיועד לטיסות פנים בלבד. לדבריו, גם המטוסים עוברים חיטוי מדי יום. 

מחירי הטיסות לאילת ינועו מ-159 שקל לטיסה, ובנוסף החברה תציע דילים עם מלונות החל ב-999 שקל באמצע שבוע לזוג לשני לילות, ובסוף שבוע 1,099 שקל לשני לילות (חמישי עד שבת או שישי עד ראשון), כולל טיסות. 

"כרגע זה להיות או לחדול. ישראל סגורה - מזג האוויר עושה טוב לאילת והמחירים של המלונות עכשיו אטרקטיביים לתקופה של מארס ולפסח", אומר ברלוביץ.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker