איך זה שכמה אלפים חולים בקורונה בעולם - והשווקים מגיבים בכזאת מפולת היסטורית?

האם ההיסטריה שיש כרגע מוגזמת ומעוותת, מה הפיל את יצחק תשובה - ומה הסיפור עם הנפט? שאלות ותשובות

רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוג במהלך פסטיבל הצבעים בהידרבאד, הודו
זוג במהלך פסטיבל הצבעים בהידרבאד, הודוצילום: AFP

משבר הקורונה אתנו כבר שבועות ארוכים, אבל רק בימים האחרונים הוא הגיע לתחום הפיננסי - ובענק. מפולת של ממש בשוקי ההון בעולם שהופכת את המשבר הרפואי-בריאותי-תיירותי-תעופתי שהיה כאן למשבר כלכלי ענק בפוטנציה. כרגע לפחות זה מה שהשווקים משדרים לנו - היזהרו, מפולת כלכלית לפניכם. להלן כמה שאלות ותשובות בנושא.

איך זה שכמה אלפים חולים בקורונה בעולם והשווקים מגיבים בכזאת מפולת היסטורית - הנפט צונח ב-30% ביום ושוקי המניות מאבדים טריליונים?

מדובר במשבר כלכלי אמיתי. נכון שהתוצאות נראות כרגע רק "על הנייר" או על המסכים, אבל זו טעות אופטית. המשבר התחיל מסיפור כלכלי - עצירת טיסות, עצירת ייצור, הכנסה מיליונים לבידוד, ואז הגיעה בקריסה בבורסה.

כעת צפויים זעזועים נוספים, כי השוק הריאלי לא יכול להשאר אדיש כשהשוק הפיננסי צונח בעוצמה כזאת. אפשר להמשיל את העולם לרכב שנסע במהירות ובבת אחת נתן ברקס. כל הנוסעים מתעופפים קדימה ומתרסקים על השמשה. כלכלת העולם נעצרה בפתאומיות וכולם חוטפים.

יצחק תשובה
יצחק תשובהצילום: משה בנימין

מה זה אומר בפועל?

בפועל אין תיירות, אין כנסים, בתי המלון מתרוקנים, ויש מצב משברי ברוב הענפים. זה מוביל מיידית לפגיעה גם במעגל השני והשלישי - שירותי התיירות, מורי דרך, אתרים, מסעדות, הסעות וכן כל הספקים של העסקים האלו, ממתפרות ומכבסות ועד חקלאים ומשווקי בירה (לא קורונה). בנוסף, אין תובלה של סחורות כך שחברות ההובלה מאבדות גובה.

למעשה אין חברה שלא מושפעת מזה גם בענפים רחוקים כמו היי-טק, כי ההשפעות הן רוחביות. כך למשל, עובדים ומנהלים לא יכולים כמעט לטוס לסניפים אחרים בעולם, ובחברות סטארט-אפ יש חשש שלא יהיה כסף להשקעות, כי במצבים כאלה אנשים שומרים את המזומן קרוב ללב.

ומה הסיפור של הנפט?

סוחר בבורסת ניו יורק ביום של ירידות שערים חדות
סוחר בוול סטריט. מדובר במשבר כלכלי אמיתיצילום: Richard Drew/אי־פי

היום האחרון בשווקים הוא היום של הנפט. הנפט צנח כבר קודם, בגלל עצירת הטיסות וההובלה הימית, אבל אתמול בעקבות מלחמת המחירים שבין סעודיה ורוסיה הגיעה "אם כל הצניחות" - 30% ביום. מאז 1991, עם המשבר המלחמתי במפרץ, לא היה כזה דבר. כך קרה שכל המדינות והמטבעות והחברות שמתבססות על נפט צנחו.

וזה מה שמפיל את יצחק תשובה?

ירידת מחירי הנפט בחודש האחרון, ואתמול ביתר שאת, גרמה למשבר של תשובה. במשך שנים הוא התמקד בעסקי הנפט והגז ומכר כל מה שחיצוני לזה, ובמקביל לקח עוד ועוד הלוואות. הוא הסתמך בין היתר על ההסכם השערורייתי שחתמה המדינה לרכישת גז, ועכשיו הסיכון במיקוד הזה התממש, ודלק, שהיא הנכס העיקרי שלו, מאבדת שווי.

כתוצאה מכך, החובות של תשובה גבוהים משווי הנכסים שברשותו, והחובות של דלק גבוהים משווי הנכסים של החברה. המצב כעת שהוא שתשובה נמצא במינוס של כמה מיליארדים.

הבורסה בכוויית, בשבוע שעבר
הבורסה בכוויית, בשבוע שעברצילום: AFP

אז מה יקרה? לא יהיה לנו גז? חייבים להציל את תשובה?

ממש לא. לא חייבים להציל אף אחד. לגז לא קרה כלום, הוא נח לו בשלום ותמיד יהיה אפשר להוציא אותו, ואפילו במחירים טובים יותר.

מה בעצם מוביל את הירידות בבורסה שלנו?

תמיד בימים שבהם כשהציבור נכנס לפאניקה, בין אם מוצדקת ובין אם לא, הירידות מתגברות בעקבות פדיונות גדולים במיוחד מקרנות הנאמנות ותעודות הסל. הקרנות האלו משקיעות במניות ובאג"ח, וכשמגיעים אליהן פדיונות הן חייבות למכור כי אין להן כסף אחר.

מעבר לקרנות הנאמנות ותעודות הסל, יש גם את קופות הגמל, שבהן יש מאות מיליארדים ששוכבים כהשקעה לטווח ארוך. אם הציבור יתחיל למשוך כסף גם מהן, המפולת תוחרף.

אז ההיסטריה שיש כרגע לא מוגזמת ומעוותת?

לא. בריאותית אפשר להניח שזה יסתדר מתישהו, אם כי גם זה עדיין לא ברור, אבל כלכלית, העולם שווה היום קצת פחות ממה שהיה שווה לפני חודשיים. 2020 היא שנה אבודה בהשקעות ובכלכלה בכלל - זה כבר ברור.

ומה הלאה?

אי אפשר להבטיח שהעולם יחזור לרוץ כשזה ייגמר. לא בכלכלה הריאלית ולא בשוק ההון. 

למה? תמיד אומרים לנו לא לצאת מהבורסה - מה שירד יעלה בחזרה.

זה שקר. המחירים יכולים ליפול בתוך ימים כמו שקרה עכשיו, ולעלות לאט במשך שנים. אי אפשר לדעת מה יקרה אחרי שהכל ייגמר. כלכלת העולם חטפה בעיטה ברגל, והיא יכולה לצלוע בדרך חזרה למעלה. היא יכולה גם לרוץ, אבל בסבירות נמוכה יותר. כרגע אנחנו מדברים עוד לפני שנגמר המשבר, יכול להיות שעל הבעיטה יתווספו גם בוקס בבטן וסטירת לחי מצלצלת.

אם כולם מוכרים, איך זה שהאג"ח של המדינה לא נופלות?

בעבר היו משברים שהאג"חים האלו באמת נפלו, וזה מה שהחריף עוד יותר את המשבר. הפעם אנחנו עדיין במצב שבו אנשים סומכים על ממשלות, שהן יהיו האחרונות שלא יחזירו את החובות, ולכן משקיעים בורחים לאג"חים הממשלתיים, אבל גם זה יכול להתהפך.

ואז מה? יכול להיות יותר גרוע?

בהחלט. המשבר בינתיים הוא במניות ובאג"ח של המגזר העסקי. זה פוגע בחסכונות ובפנסיה אבל עדיין רק מעט בפרנסה. כשהמשבר הפיננסי יגיע לשטח - בארה"ב אומרים מוול סטריט למיין סטריט - חברות יתחילו לפטר ועסקים קטנים ובינוניים יתחילו להיסגר. אז הכותרות כבר לא יהיו על עוד חולה קורונה שהיה במסעדת פיש בראשון לציון, אלא על קריסות ופיטורים ואף הפגנות אלימות.

אם נלך על התרחיש הכי מפחיד, אי אפשר גם להוציא מכלל אפשרות שמשטרים יפלו ושלמדינות לא יהיה כסף לעמוד בכל ההוצאות. אבל זה באמת רק בתרחיש מאוד קיצוני. גם יכול להיות שיגיע הקיץ, והכל יסתדר ונזכר במשבר הזה בכיף, כמו במסכות של מלחמת המפרץ עם משה בר סימן טוב בתפקיד נחמן שי.

בחזרה לקרקע: מה לגבי מחירי הדירות? 

מחירי הדירות תמיד מגיבים באיחור - גם בעליות וגם בירידות - לאירועים כלכליים. אבל אפשר לומר שמשבר כלכלי אמיתי וממושך ישפיע גם על מחירי הדירות.

אמנם אחרי המשבר של 2008, שהיה גם הוא חריג, המחירים בישראל דווקא עלו, אבל זה לא אומר שזה יחזור על עצמו. צריך גם לזכור שאז המחירים היו נמוכים בהרבה. חווינו עליית מחירים בסדרי גודל מאז אפילו 100%. כיום מחירי הנדל"ן בישראל בשיא וזה אומר שיש להם לאן לרדת. 

אנשים לא יקנו דירות?

זה לא זמן להתחייבויות כאלה, כדאי לחכות. יכול להיות שהמחירים יירדו, שיהיו מבצעים. בנוסף, אנשים יעצרו רכישת דירות כי איבדו חלק מהחסכונות שלהם, או שהם חוששים מפיטורים, או מבעיות בעסק שלהם וכדומה.

יש גם מה שיכול לדחוף את מחירי הדירות למעלה?

גם זה אפשרי. אם יהיה סגר ולא יגיעו פועלים מיהודה ושומרון ויהיו פחות פועלים מסין זה יגרום לצד ההיצע לקטון ולחלק מהבנייה להתעכב. דבר נוסף, נהוג לומר שהפסדים בבורסה שולחים אנשים להשקיע בנדל"ן ושלוקח להם זמן רב לחזור לניירות ערך. בתרחיש כזה, מניות של חברות נדל"ן רבות בבורסה שצנחו בימים האחרונים מגלמות רווח גדול, שכן יש להן דירות ופרוייקטים בבנייה שיימכרו במחירים גבוהים יחסית.

אחרי שהפסדנו כל כך הרבה, שווה להכנס להשקעה במניות?

בדרך כלל בימים כאלה אומרים שכסף טיפש יוצא וכסף חכם נכנס, ושהשועלים המתוחכמים נכנסים בימים של מפולת. יש כאלה שמאתרים כיום הזדמנויות ויחגגו בהמשך. מצד שני מי יודע, הדרך מטה יכולה להיות ארוכה, ואף אחד לא יודע מתי זה ייעצר.

על מה הם מסתכלים אלה שבוחרים להשקיע בהזדמנויות?

על חברות פחות ממונפות וחזקות, שיכולות לשרוד גם משבר כלכלי ולעשות עסקות טובות.

ומה בישראל?

ישראל נקלעה לסחרור פוליטי שלא היה כדוגמתו דווקא כשהגירעון גדול, מה שמקשה על מרחב התמרון של הממשלה בסיוע ופתרון בעיות נקודתיות. ועכשיו עוד עם ההחמרה של עניין הקורונה, מדובר בסערה מושלמת. רצוי ליצור יציבות באמצעות הקמת ממשלה, שבה כולם מחוייבים לפעול למען היחלצות ישראל מהמשבר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker