בעקבות הקורונה: ברקת מקל על חברות הביטוח

מניות חברות הביטוח קורסות בהובלת מניית מגדל ■ המפקח על הביטוח שיגר הנחיות שעשויות לעזור להן

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה ברקת
משה ברקתצילום: דוברות משרד האוצר

מניות חברות הביטוח קורסות היום (ב') במסחר בבורסה, ובראשן נמצאת מניית מגדל, שקורסת, נכון לכתיבת שורות אלו, בכ-16%. מתחילת השנה קרסו מניות חברות הביטוח בין 40% ל-50%. הסיבה העיקרית לכך היתה הירידה בתשואות האג"ח. המשמעות של הירידה היא שהחברות יידרשו להגדיל את כרית הביטחון שהן אמורות להכין בגין ההתחייבויות העתידיות שלהן.

המפקח על הביטוח, משה ברקת, שיגר אתמול הנחייה שתקל במעט על חברות הביטוח - ברקת מאפשר לחברות הביטוח לשנות במעט את הריבית שבה הם מחשבים את כריות הביטחון.

מגדל

על מנת לחשב את ריבית ההיון, החברות משתמשות בעקומות תשואה שנבנו על ידי חברת שווי הוגן. בעקומות אלה לוקחים בחשבון את הריבית של האג"ח הממשלתי הצמוד למדד שכיום היא שלילית. אולם מכיוון שמ-2045 אין אג"ח, חברת שווי הוגן אמורה להניח מה תהיה תשואת האג"ח שלפיו חברות הביטוח יוכלו להוון את ההתחייבויות שלהן. כיום ריבית זו עומדת על 1.9%, לאחר שבתחילת השנה היא עמדה על 2.6%. נכון להיום נקבע כי זאת תהיה הריבית מהשנה ה-25 והלאה. 

השינוי של ברקת הוא שבין השנה ה-25 עד לשנה ה-60, כלומר 2080, יהיה שיפוע שיתחיל בתשואה של 1.9% ויסתיים ב-2.6%. בנוסף, החל מהשנה ה-60 הוא יהיה קבוע. "המהלך של ברקת מסייע קצת לחברות הביטוח", אמר מנהל בכיר בתחום הביטוח.

ת"א ביטוח פלוס

המנהל הוסיף כי "מבחינה חשבונאית המהלך יתקן את העיוות שהיה קיים בחישוב ריבית ההיוון החל מהשנה ה-25. זה בעיקר יקל על חישוב כריות הביטחון בתחומי הסיעוד וקצת בחישוב הנוגע לביטוחי החיים. נקודות נוספות שעוזרות פה הן מיתון התנודתיות בחישוב הבטוחות ומיתון ההשפעה של שינויי הריבית על החברות".

סוגיה נוספת שעדיין לא פתרו היא סוגיית תשואות האג"ח עד 2045. העובדה כי התשואות שליליות מהווה כאב ראש עבור חברות הביטוח וגורמת להן להפרשות שגדלות והולכות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker