דוד פתאל בבידוד לאחר שחזר מגרמניה; הקבוצה פירסמה אזהרת רווח - האג"ח צוללות

פתאל, שמנייתה צנחה 45% מתחילת 2020, צופה שהכנסותיה יפחתו ברבעון הראשון של 2020 בכ-10% ביחס לרבעון המקביל ב-2019 ■ המשמעות: פגיעה של 50 מיליון שקל ברווח התפעולי התזרימי ■ מידרוג: סכנה לדירוג האשראי של החברות בענף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דוד פתאלצילום: עופר וקנין

דוד פתאל, בעל השליטה ברשת המלונות פתאל, נמצא בבידוד לאחר שחזר מביקור עבודה בגרמניה. זאת, בהתאם להנחיות משרד הבריאות בעקבות התפשטות וירוס הקורונה בישראל ובעולם. בסביבתו של פתאל ציינו כי מצב בריאותו תקין והוא ממשיך לעבוד מהבית.

רשת המלונות פתאל פירסמה הבוקר (ב') אזהרת רווח ברקע למשבר הקורונה. החברה צופה כי בשל שיתוק ענף התיירות העולמי יפחתו הכנסותיה ברבעון הראשון של 2020 בכ-10%, ביחס לרבעון המקביל ב-2019. המשמעות היא פגיעה של 50 מיליון שקל ברווח התפעולי התזרימי (EBITDA).

פתאל מסרה שככל שהתפשטות נגיף הקורונה בעולם תימשך ומגבלות התנועה, התעופה וכניסת תיירים יורחבו באירופה ובישראל, כך צפויה ירידה מהותית בהכנסותיה ברבעון השני של 2020. החברה הדגישה שאין ביכולתה לכמת בצורה מהימנה את ההשפעות הכספיות העתידיות.

בפתאל מבצעים כמה פעולות על מנת להתאים את ההוצאות להכנסות, ובהם צמצום שעות עבודה ואיחוד משרות; צמצום פרויקטים ודחיית השלמת בתי מלון שבבנייה; צמצום ודחיית השקעות בנכסים (CAPEX); עצירת רכישות חדשות; עצירת פעילויות הדרכה ורווחה; קבלת הנחות מספקים ונותני שירותים; איחוד בתי מלון סמוכים; צמצום מלאים, ומדיניות מכירות אגרסיבית לקהלי יעד שונים.

מניית פתאל

בפתאל ציינו כי "ההתפשטות הגלובלית של נגיף הקורונה מהווה סיכון מקרו כלכלי גלובלי ומשרה אי-ודאות באשר לפעילות הכלכלית העתידית בעולם - ולהשפעות הצפויות על האינפלציה ועל השווקים הפיננסיים. במצב של משבר כלכלי גלובלי צפויה פגיעה בענפים רבים ובכלל זה בתחום התיירות, הן תיירות הפנאי והן התיירות העסקית, שבו פועלת החברה".

בפתאל הוסיפו כי "מטבע הדברים, מדובר באירוע משתנה אשר אינו בשליטת החברה וגורמים כגון המשך התפשטות נגיף הקורונה או עצירתו, החלטות של מדינות ורשויות רלבנטיות בישראל ובעולם להפסיק או לחדש טיסות ליעדים שונים, הגבלת כניסה של תיירים ממדינות מסוימות או שינויים בביקוש, עשויים או עלולים להשפיע על החברה בהתאם".

מניית פתאל נופלת 8%, ומתחילת השנה צנחה ב-45%. שווי הקבוצה ירד לכ-5 מיליארד שקל - כ-500 מיליון שקל בלבד מעל מחיר ההנפקה ב-2018. פתאל חייבת למחזיקי האג"ח כ-2.1 מיליארד שקל. סדרות החוב של הקבוצה נופלות עד 15%, והתשואה עליהן מזנקת עד לרמת "זבל" של 12% (סדרה א' של פתאל אירופה). שאר סדרות החוב נסחרות בתשואות לפדיון של 9%-8.5%. נכון לסוף ספטמבר 2019, לקבוצת פתאל היו יתרות נזילות של כ-900 מיליון שקל.

גם יתר החברות החשופות לענף התיירות נסחרות בירידות חדות. מניית מלונות דן נופלת 12%, ומשלימה ירידה של כ-25% מתחילת 2020. האג"ח של ישרוטל נפולת 4.5%, והתשואה עליהן מזנקת ל-5.7%. מניית איסתא נחתכת בכ-5% ומשלימה ירידה של 27% מתחילת השנה. קשרי תעופה יורדת 3.5%, ומשלימה נפילה של 20%. אל על מאבדת 12%, ומשלימה נפילה של 40% מתחילת השנה. שווי החברה יורד ל-300 מיליון שקל בלבד.

מידרוג: סכנה לדירוג האשראי של החברות

מלון דן אכדיה הרצליהצילום: עופר וקנין

בחברת הדירוג מידרוג ציינו כי "הרחבת איסור הכניסה ממדינות אירופה והמזרח הרחוק, ביטולי טיסות בישראל וברחבי העולם, לצד הרחבת היקפי הבידוד הביתי ומגבלות התנועה וההתכנסות בישראל ובעולם, צפויות להחריף את מגמת הירידה בהכנסות של רשתות בתי המלון כבר בימים הקרובים". מידרוג, שפירסמה הבוקר סקירה מיוחדת לענף המלונאות, מדרגת את החוב של פתאל ברמה גבוהה של A1.

במידרוג העריכו שתוצאות הפעילות של רשתות בתי המלון ברבעון הראשון וברבעון השני יהיו חלשות ביחס לתחזיות קודמות. "להערכתנו, ההשפעות יהיו מורגשות במרבית הכלכלות שבהן פועלות חברות המלונאות המדורגות. היקף הפגיעה יושפע בעיקר ממשך הזמן שיידרש עד להשתלטות המדינות על התפרצות הנגיף, כך, שככל שהמגבלות יוסרו בחודשים הקרובים והחזרה לשגרה תתרחש לפני חודשי הקיץ, השפעת ההתפרצות על סיכון האשראי תהיה מצומצמת.

"כך למשל, התפרצות ה-SARS ב-2003 הביאה בטווח הזמן המיידי לצמצום משמעותי בהיקפי התעבורה האווירית ופגיעה בהכנסות מגזרי התעופה והתיירות, אולם עם ההשתלטות על המחלה, ההתאוששות הענפית היתה מהירה. מנגד, התמשכות האירועים מעבר לרבעון השני עלולות להוות גורם שיש בו כדי להשפיע לשלילה על דירוג החברות העוסקות בענף. במצב זה, רמת ההשפעה תיבחן בהתאם לפרופיל העסקי והפיננסי של כל חברה וחברה".

במידרוג הדגישו כי "שיקולי הדירוג בדירוגי חברות הפועלות בתחומי המלונאות, לרבות חברות נדל"ן מניב למלונאות, כוללים התייחסות לכך שענף המלונאות הנו ענף תנודתי המושפע מאירועים גלובליים ואזוריים וממגמות מקרו כלכליות, ובהתאם לכך מאופיין ברמת סיכון ענפי גבוהה בהשוואה לענפים אחרים. בהתאם לכך תרחישי הבסיס של מידרוג כוללים תרחישי רגישות מסוימים לתוצאות הפעילות המלונאית ולשווי הנכסים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker