ההחלטה של קוטלר תעלה לפועלים בהפסד של 109 מיליון שקל

מנכ"ל הפועלים החדש בחר לחלק את מניות ישראכרט כדיווידנד בעין - אך בעקבות הירידות בשווקים, מניית החברה ירדה ■ כך, הפועלים השלים את מכירת אחזקותיו בישראכרט בפרמיה של 10% בלבד לעומת הונה העצמי

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דב קוטלר, מנכ"ל הפועלים
דב קוטלר, מנכ"ל הפועליםצילום: עופר וקנין

ההחלטה של מנכ"ל החדש של בנק הפועלים, דב קוטלר, לבחור בחלופה של חלוקת מניות חברת כרטיסיסי אשראי ישראכרט (33%) כדיווידנד בעין לבעלי מניות הבנק, מתבררת בימים אלה כלא מוצלחת במיוחד. זאת משום שהירידות האחרונות בשווקים, שהתגברו בעקבות התפשטות הקורונה, לא פסחו על מניית ישראכרט.

בעקבות זאת, הפועלים מדווח הבוקר (ב') כי בעקבות החלוקה בהיקף של 740 מיליון שקל ירשום הבנק בדו"חותיו לרבעון הראשון של 2020 הפסד נקי לאחר מס של 109 מיליון שקל. הפסד זה משקף פער שלילי בין שווי האחזקה לפי שער מניית ישראכרט בבורסה ב-8 במארס לעלות ההשקעה בספרי הבנק נכון לסוף 2019.

המחיר שלפיו בוצעה החלוקה - 11.2 שקל למניה - הוא המחיר הממוצע של מניית ישראכרט בשלושת ימי מסחר שקדמו ליום החלוקה. משמעות הדבר היא שהפועלים מכר את החבילה הזאת של ישראכרט במחיר הנמוך ב-17% לפי שווי שוק של 2.2 מיליארד שקל, המגלם מכפיל הון של 0.9 בלבד.

זאת, לעומת מחיר של 13.5 שקל למניה, שלפיו הפועלים הנפיק באפריל האחרון את ישראכרט (65%). דיווידנד זה מצטרף לדיווידנד של מיליארד שקל שהפועלים חילק לפני כחצי שנה בעקבות עודפי הון שנוצרו לו מהנפקת ישראכרט.

הירידות האחרונות במניית ישראכרט אמנם התגברו בשבועיים האחרונים, אך עוד קודם לכן מניית ישראכרט החלה בירידות בעקבות הודעת הפועלים על חלוקה בעין הצפויה. זאת, מכיוון שחלוקה זו פוגעת בבעלי מניות הנוכחיים של ישראכרט, שרכשו את המניות בהנפקה.

מלבד חלוקת מניות ישראכרט כדיווידנד בעין, עמדו בפני קוטלר שתי אפשרויות נוספות.  הראשונה היתה מכירת המניות לגופים אסטרטגיים, כמו קרן השקעות בלקסטון או קבוצה בראשות יונה פוגל, שהיו מוכנים לשלם על המניות מחיר גבוה בכמה עשרות אחוזים לעומת המחיר שלפיו בוצעה חלוקת המניות. ואולם בשל חשש שגופים כמו בלקסטון יחזקו את ישראכרט, קוטלר העדיף להותיר אותה ללא גרעין שליטה.

האפשרות השנייה היתה למכור את המניות הללו בבורסה באמצעות הפצתם לגופים מוסדיים. אף שבחודשים האחרונים עלו הצעות למכור את המניות של ישראכרט בשוק במחיר של 12.5-12.3 שקל, ראשי הבנק דחו אותן בטענה כי ניתן יהיה לקבל עליהן מחיר גבוה יותר - טענה שלא עמדה במבחן המציאות.

כך, הפועלים השלים את הפרידה הסופית מישראכרט. בשקלול התמורה שהתקבלה  בגין הנפקת מניות ישראכרט בבורסה וקבלת דיווידנד גבוה של 865 מיליון שקל לפני ההנפקה של ישראכרט, הפועלים מכר את מלוא אחזקותיו בישראכרט בפרמיה של כ-10% בלבד לעומת הונה העצמי. זאת, לעומת לאומי שמכר את מקס (לשעבר לאומי קארד) לקרן ההשקעות האמריקאית ורבורג פינקוס לפי מחיר המגלם פרמיה של 35% לעומת הונה העצמי ערב המכירה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום