"הסדר החוב הגדול בהיסטוריה של ישראל"? מי מחזיק במניות ואג"ח דלק

המחזיקים הגדולים בקבוצת דלק של יצחק תשובה: מנורה מבטחים, הראל, מיטב ופסגות. מחזיקים הגדולים באג"ח ל"א, הקורסת ב-20%: הראל, הפניקס, פסגות ומנורה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יצחק תשובהצילום: משה בנימין

מנורה מבטחים היא חברת ניהול ההשקעות המוסדית בעלת האחזקה הגדולה ביותר בישראל במניות קבוצת דלק, שבשעה זו מתרסקת במסחר בבורסה בשיעור של כ-30%. למנורה אחזקה 4.2% מהון החברה, כך שלפי החישובים של חברת 'פרדיקטה', שבניהול עמוס פרי, במונחים של נתוני השוק מתחילת השבוע שעבר, קבוצת מנורה החזיקה עבור לקוחותיה מניות של דלק בערך כולל של כ-200 מיליון שקל. ואולם ערך זה נחתך מאז בשיעור של עשרות אחוזים. דלק, יחד עם חברת נובל אנרג'י האמריקאית, מחזיקה במונופול הגז הישראלי ובשליטה במאגרי הגז תמר ולוווייתן.  

בתשובה לפניית TheMarker בחרו במנורה שלא להתייחס לאירועים במניות דלק, ומסרו: "ועדת ההשקעות ומנהלי ההשקעות של החברה עוקבים באופן שוטף על ההתפתחויות בשווקים בעולם, ובארץ בפרט. אנו מנהלים את ההשקעות בראייה לטווח ארוך באחריות ובזהירות הראויה, תוך פיזור וגיוון תיק ההשקעה, ולכן ההשפעה של נייר ערך כזה או אחר על תיק העמיתים והמבוטחים הינה זניחה". מנורה היא מחזיקה מרכזית בניירות ערך נוספים של דלק, וחברת החיתום שלה אף היתה גורם מרכזי בהנפקות ובהפצה של ניירות הערך של יצחק תשובה לאורך השנים האחרונות.

גופים מוסדיים נוספים שמחזיקים בהיקף משמעותי של מניות בחברה האם של קבוצת דלק: הראל השקעות המחזיקה בכ-2.1% מהון החברה (שערכו בתחילת השבוע שעבר היה כ-100 מיליון שקל), מיטב דש המחזיקה בכ-1.2%, וכן בית ההשקעות פסגות המחזיק בכ-1.15%.

בתשובה לפניית TheMarker, הסביר מנכ"ל אחד הגופים הללו את הירידות במניות דלק ובכל ניירות הערך של הקבוצה, לרבות איגרות החוב שלה, בעובדה כי "ישנם משקיעים המעריכים שדלק נמצאת בדרך להסדר החוב הגדול בהיסטוריה של השוק המקומי". במונחי זרמי הכספים ביום בבורסה, רוב ההיצעים נובעים ממכירות ללא שיקול דעת של קרנות נאמנות אשר קיבלו הוראות מכירה של מיליארדי שקלים – אבל גם של משקיעים פרטיים החוששים מקריסה של קבוצת דלק בשל החובות הגדולים שלה, וגם של גופים מוסדיים שקיבלו החלטות לצמצם את חשיפתם לקבוצת דלק גם מעבר למתבקש מהפדיונות בשוק כולו.   

גם שאר ניירות הערך של קבוצת דלק נופלות בשעה זו בעשרות אחוזים – יותר משיעור הירידות בשוק כולו. מניות תמר פטרוליום, למשל, חברה שכל פעילותה ונכסיה היא חלק ממאגר "תמר", אשר אותה יצחק תשובה מכר לציבור ולגופים המוסדיים, יורדת בשעות אלה בכ-20%, המסכמים קריסה מוחלט של כ-85% מאז שהמניה נמכרה על ידי יצחק תשובה לציבור הישראלי.  במקרה של תמר, המחזיקה הגדולה היא דווקא קבוצת אלטשולר-שחם, עם יותר מ-10% מסך ההון של תמר פטרוליום.

נייר ערך נוסף שקורס היום הוא איגרת החוב מסדרה "לא" של קבוצת דלק, עם ירידה של 23%. האג"ח, בעלת אורך החיים הממוצע של 2.8 שנים, נסחרת עתה במחיר המשקף לה תשואה לפדיון של 23% - תשואה ברמה המכונה "זבל", המלמדת  על חשש גדול של המשקיעים מפני חדלות פירעון, הסדר חוב או "תספורת".

 הגוף המוסדי המחזיק בכמות ניכרת של נייר ערך זה הוא קבוצת הראל השקעות עם 7.8% מסך הסדרה שנופקה (ובערך שעמד בשבוע שעבר על יותר מ-200 מיליון שקלים), הפניקס עם 4.25%, פסגות עם 4.6% ומנורה עם 4.2%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker