במקום "מהפכה מגדרית", חמש הבכירות בשוק ההון הוחלפו בגברים

בבנק הפועלים 66% מהעובדים הן נשים ובלאומי ודיסקונט הן מהוות 60% מכלל העובדים - אך בהנהלות המצב שונה ■ בחלק גדול מהבנקים הנשים בהנהלה הבכירה מהוות בין רבע לשליש ■ מה קורה לנשים בדרך לפסגה?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רקפת רוסק עמינחצילום: מוטי קמחי

לפני כשנתיים, עם כניסתה של ענת גואטה לתפקיד יו"ר רשות ני"ע, כולם דיברו על "מהפכה מגדרית בשוק ההון". באותם ימים צמרת הפיקוח הפיננסי אוישה על ידי נשים, שכללו, פרט לגואטה, את נגידת בנק ישראל, ד"ר קרנית פלוג; המפקחת על הבנקים, חדוה בר; יו"ר רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר; והממונה על רשות התחרות, מיכל הלפרין.

גם בבנקים הגדולים בישראל כיהנו שלוש מנכ"ליות — מנכ"לית לאומי, רקפת רוסק עמינח; מנכ"לית דיסקונט, לילך אשר טופילסקי; ומנכ"לית הבינלאומי, סמדר ברבר־צדיק.

ואולם הצמרת הנשית לא החזיקה מעמד זמן רב. לפני כשנה וחצי מונה משה ברקת לממונה על שוק ההון; אחריו מונה אמיר ירון לנגיד בנק ישראל; ובשבוע שעבר הוחלט כי גם בפיקוח על הבנקים מי שיחליף את בר הוא יאיר אבידן. גם בצמרת הבנקים שתיים מהמנכ"ליות הוחלפו בשנה האחרונה על ידי מנכ"לים, וברבר־צדיק נותרה המנכ"לית היחידה בבנקים הגדולים וגם אחת משתי המנכ"ליות היחידות בקרב 125 החברות הציבוריות הגדולות בישראל, יחד עם ענת כהן-דייג, מנכ"לית קומפיוג'ן.

חדוה ברצילום: מגד גוזני

שיעור הנשים יורד במעלה סולם הדרגות

רוב מי שעובדות בבנקים הן נשים: בבנק הפועלים מועסקות 66% נשים, ובלאומי ובדיסקונט 60% מכלל העובדים הן נשים. שיעור הנשים מידלדל עם העלייה בסולם הדרגות, ושיעור חברות ההנהלה בחמשת הבנקים הגדולים נע בין 25% בבנק הפועלים לכ–30% ביתר הבנקים הגדולים. מזרחי טפחות בולט עם 42% נשים, ואולם עדיין מדובר בשיעור נמוך ביחס לשיעורן בקרב עובדי הבנק, שהוא 64%. כמובן שבשל חלקן הקטן יחסית של נשים בהנהלות הבכירות, הסיכויים של המועמדות להיבחר להוביל את הבנקים היו נמוכים יותר.

אין באמור כדי להטיל ספק בכישרונם של המחליפים, ומובן שהשיקולים לבחירתם היו מקצועיים. אך העובדה שלא נמצאה מועמדת ראויה אחת מתוך חמשת התפקידים היא מטרידה.

בר אמרה בראיון באוקטובר 2019, לפני הודעתה על סיום הקדנציה שלה, כי "היה מיתוס לגבי נשים בבנקאות, והוא נשבר. היה גם מיתוס שלפיו יש קאדר גדול של נשים שיחליפו אותן. בסבב המינויים האחרון שיעור הנשים המועמדות היה מצומצם מאוד, לצערי הרב. למעשה, חזרנו למצב שבו הרוב המוחלט של מערכת הבנקאות מובל על ידי גברים, וחלקן של הנשים שוב נמוך משמעותית מחלקן באוכלוסייה".

לשאלה אם צריך לתת העדפה לנשים בתפקיד כמו ניהול בנק, השיבה בר: "אני חושבת שצריך למנות את האדם הראוי ביותר, ולא רק בגלל המגדר שלו. עם זאת, אני חושבת שיש היום לבנקים, ובכלל לכל החברות במשק, אחריות לבנות קאדר של מנהלים ומנהלות עתידיים, שיוכלו להתמודד על תפקידים של מספרי אחת ושתיים במערכת הפיננסית העתידית. אני מצפה ומעודדת בנייה של תוכנית כזאת, שיינתן בה משקל לזיהוי של קבוצות שונות באוכלוסייה — דבר שיש לו ערך בפני עצמו".

בעיה בינלאומית

הבעיה של מיעוט נשים בצמרת העולם הפיננסי היא לא רק מקומית. מריסה דרו, מנהלת בכירה בקרדיט סוויס, ציינה בעבר כי "בתחום הפיננסי לוקח בערך 10–15 שנים להגיע לתפקידים בכירים, כשברמה ההתחלתית של האנליסטים, נשים וגברים הם בערך 50–50". ואולם לדבריה,  נשים לרוב הן עדיין אלו שנושאות בחלק גדול מהנטל המשפחתי. לכן היא טוענת כי "הדבר הכי חשוב הוא לאפשר עבודה גמישה". היא הוסיפה: "כשניהלתי את מחלקת הבנקאות הפרטית והיו תחתי יותר מ–800 עובדים, אמרתי שלא אכפת לי איפה הם, כל עוד העבודה נעשית".

קרנית פלוגצילום: תומר אפלבאום

עוד סיפרה דרו על תוכנית שיזמו בבנק כדי לחפש ולהעסיק במיוחד מועמדים ומועמדות שלקחו פסק זמן של כמה שנים משוק העבודה. "לרוב אלו נשים, שהיו בתחום הפיננסים אבל לקחו שנה או חמש שנים הפסקה, ונהפכו שקופות עבור חברות כוח האדם. המוח לא מת בתקופה הזאת וגם הניסיון לא נעלם, אלא רק דורש רענון". עוד הדגישה דרו את חשיבותם של מודלים לחיקוי — "אם את אישה צעירה שמתקדמת בקריירה, ואת מסתכלת למעלה ורואה שאין אף אחת, הנטייה תהיה לוותר כשמתעוררים קשיים".

אז השינוי לא יקרה מעצמו, והוא דורש מודעות ומעורבות של ההנהלה והדירקטוריונים להסרת המחסומים שמונעים את קידומן של נשים.

ענת גואטהצילום: AMMAR AWAD/רויטרס

בתוך כך, התבשרנו כי גם בכנסת המגמה דומה. הכנסת הבאה צפויה לכלול, לפי המסתמן, חמש חברות כנסת פחות לעומת הקודמת. כך, חברות הכנסת יהוו 25% בלבד מכלל הח"כים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker