היעד הבא של BOL: גיוס של 35 מיליון דולר דרך קרן השקעות המונים

לאחר הכישלון בקנדה לפני כשנה, חברת הקנאביס BOL מנסה את מזלה בישראל, באמצעות חוב המיר למניות ■ ברבעון הראשון של 2019 הסתכמו חובותיה ב-56 מיליון דולר, בין היתר בשל ההלוואות שהעניקו לה עמיר שיווק וליאון קופלר

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי הילמן (מימין) ותמיר גדו, בחממה לגידול קנאביס בקיבוץ רבדים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

לאחר שקיבלה אור אדום מהמשקיעים בקנדה, החליטה חברת הקנאביס BOL לגייס חוב המיר למניות, בסך עד 35 מיליון דולר, בדרך מקורית: באמצעות קרן השקעות ההמונית OurCrowd.

הסכום המינימלי להשקעה בקרן הוא 10 אלף דולר בלבד, אבל כדי להיחשב כמשקיע כשיר ולהיכלל בין המשקיעים שלה, נדרשים המשקיעים להיות בעלי חשבון של כ-8 מיליון שקל, כך שלא מדובר באפיק השקעה להמונים.

OurCrowd, שהוקמה על ידי ג'ון מדבד, היא פלטפורמת ההשקעות גלובאלית שלדברי מנהליה גייסה עד כה התחייבויות להשקעות של 1.4 מיליארד דולר במעל 200 חברות פורטפוליו ו-20 קרנות, ורשמה 36 אקזיטים, ביניהם: Beyond Meat שהונפקה לפני שנה בנאסד"ק, Jump Bikes שנמכרה ל-Uber, מכירת Briefcam ל-Canon, מכירת Argus ל-Continental, מכירת Crosswise לאורקל, מכירת Replay לאינטל, ומכירת Corephotonics לסמסונג. כיום רשומים בפלטפורמת ההשקעות של OurCrowd קרוב ל 41,000 משקיעים כשירים מ-183 מדינות וביניהם: מאות קרנות הון סיכון, מאות חברות רב לאומיות ואלפי משקיעים פרטיים. 

על פי הדף שחולק למשקיעים, OurCrowd תשקיע עד 10 מיליון דולר ב-BOL. הריבית המינימלית של האג"ח להמרה תהיה כ-8%, והחברה התחייבה כי לא תחלק כל דיווידנד למשקיעים כל עוד החוב לא יוחזר. BOL, שעדיין רוצה לבצע הנפקה בעתיד, לאחר שהשווקים יתאוששו וחברות הקנאביס יתומחרו בשווי יותר גבוה, הסבירה שהאג"ח יומר למניות בדירוג הכי בכיר ברגע שהחברה תונפק בבורסה. השווי שנקבע להמרה הוא 225 מיליון דולר - הרחק מהערכת השווי שלפיה רצתה BOL לגייס בקנדה לפני כשנה - כמיליארד דולר.

במצגת שהוצגה למשקיעים, BOL  לא הזכירה את הפסדיה או את חובותיה, שנכון לרבעון הראשון של 2019, הסתכמו ב-56 מיליון דולר - חוב שהצטבר בגין הלוואוות עתק, שלקחה החברה למימון התרחבותה בישראל. בין המשקיעים שמימנו עד כה את ההתרחבות היו החברה הציבורית עמיר שיווק, ואיש העסקים ובעל השליטה בסופר-פארם ליאון קופלר. לעמיר שיווק ולקופלר יש כיום זכות להמיר את ההלוואה שנתנו ל-BOL למניות. ההלוואה שנתנה עמיר שיווק היתה בסכום של 20.2 מיליון דולר, והיא יכולה להמיר אותה ל-34.9% ממניות החברה.

BOL חשפה כי היא סיכמה את 2019 עם הכנסות בסך 14 מיליון דולר, וכעת היא נדרשת להשתמש בכסף החדש בשביל להשקיע במתקן הייצור בפורטוגל ובפעילותה בישראל. 

על פי התשקיף ש-BOL, פירסמה בקנדה, את הרבעון הראשון של 2019 היא סגרה עם הפסד נקי של 14.7 מיליון דולר והכנסות של 1.1 מיליון דולר בלבד; הפסד גולמי של 239 אלף דולר והפסד תפעולי של 10 מיליון דולר; ותזרים מזומנים שוטף שלילי בסך 5.5 מיליון דולר. לחברה עד אותה התקופה היה גירעון בהון העצמי שהסתכם ב-15 מיליון דולר.

בהתחשב בנתונים האלה, לא ברור איך המנכ"ל תמיר גדו והיו"ר חגי הילמן שיכנעו את המלווים הקודמים, שכבר כעת קמה להם זכות המרת החוב למניות, להסכים להתחלק בביטחונות שלהם עם המלווים בגיוס הנוכחי.

התחזיות של BOL קדימה ממשיכות לצפות עתיד ורוד, על אף שהתחזיות שנתנה החברה למשקיעים ברוד שואו בקנדה לא התממשו במלואן. כעת החברה חוזה כי תסכם את 2020 עם הכנסות בהיקף של 100 מיליון דולר. התחזית מתבססת בין היתר על אפשרות יצוא מישראל, שלא קיימת כיום. לדברי BOL, היא מחזיקה כיום ב-50% מנתח שוק הקנאביס, שצפוי לפי הערכותיה להכפיל את ערכו עד 2022.

החברה מציגה למשקיעים תמונה שלפיה היא מייצרת 200 טונה קנאביס רפואי בשנה במתקן שלה בקיבוץ רבדים, ושהיא נמצאת בשלבים שונים ב-34 ניסויים קליניים המפוקחים על ידי צוות מדענים מארה"ב ומישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker