מחזיקי האג"ח של מירלנד מנסים להציל 289 מיליון שקל - ולמכור את החברה

במהלך אסיפה של מחזיקי איגרות החוב, ניתן אישור לנאמן ומשרד עורכי הדין גיסין לנהל משא ומתן עם משקיע שהביע התעניינות ברכישת החברה ■ מנהל מחלקת מחקר באנליסט: "המשקיע שמתעניין מכיר את השוק הרוסי, שבו החברה פועלת"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מרכז העיר מוסקווה
מרכז העיר מוסקווהצילום: AFP

מחזיקי איגרות החוב (אג"ח) של מירלנד מודאגים מהיכולת של החברה לשלם חוב של 289 מיליון שקל עד סוף 2023, ולכן מעוניינים למכור אותה. לפי יומיים נערכה אסיפה של מחזיקי אג"ח בהשתתפות נציגי פסגות, כלל ביטוח , מגדל שוקי הון, אנליסט ומחזיקים פרטיים. במהלך האסיפה ניתן אישור לנאמן, חברת משמרת, ומשרד עורכי הדין גיסין לנהל משא ומתן עם משקיע שהביע התעניינות ברכישת החברה.

שמעון אוליאל, מנהל מחלקת מחקר באנליסט, התייחס לסוגיה: "המשקיע שמתעניין ברכישה מכיר את השוק הרוסי שבו החברה פועלת".

מירלנד דיווחה היום (ד') כי בית המשפט ברוסיה נתן, לבקשת עיריית מוסקווה, הוראה לא לטפל ברישום בעלות, עסקות או שעבודים על חלקים מסוימים בפרויקט MAG – שבו מחזיקה מירלנד באמצעות החברה בת Mashinostroneine&Hydravlika.

כיום, מוצמדת הערת "עסק חי" לדו"חות של מירלנד. רואה החשבון המבקר של החברה הזהיר בדו"חות של הרבעון השלישי של 2019 לגבי פעולות של עיריית מוסקווה בנוגע לפרויקט TAMIZ - שהוא חלק ממערך בטוחות להלוואות של 41 מיליון דולר, שנטלה מירלנד מהבנק המממן של הפרויקט. 

לבנק המממן עשויה להיות עילה להעמיד את ההלוואה לפירעון מיידי, במקרה שבו יחשוב שהערך של הבטוחה שהועמדה לטובת הפרויקט נפגע. מעריך השווי הפחית ב-40% את שווי פרויקט TAMIZ ל-9.9 מיליון דולר.

פרויקט של מירלנד בסנט פטרבורג
פרויקט של מירלנד בסנט פטרבורגצילום: ללא קרדיט

מנכ"ל החברה, רומן רוזנטל, הסביר באסיפת מחזיקי איגרות החוב כי "עיריית מוסקווה מבקשת להרוס 15 אלף מ"ר מפרויקט TAMIZ. אנו בשלב בדיקת מומחה לגבי עמידתו של המבנה בכללי בטיחות. לגבי שאר הבניינים בפרויקט נקבעו דיונים, הראשון ב-24 באפריל".

רוזנטל מסביר כי "התרחיש הטוב ביותר הוא לקבל קנסות בסכומים הנמוכים טיפה מאלה המתקבלים משנת שכירות, אבל יש לשים לב לכך שהנכס של הפרויקט משועבד לבנק הממן להבטחת חוב של 80 מיליון דולר. עדיין לא קיבלנו פניה רשמית להעמיד את החוב לפירעון מיידי, אך האינטראקציה בשיחות על הנושא היתה לא נעימה. אף בנק לא רוצה שנכס שהוא ממן יהיה תחת מתקפה. יש לנו גם בעיה עם שוכרים שחוששים שהשקעות שלהם בנכס המושכר ילכו לטמיון. אם העיריה הורסת את המבנה או מוציאה צו מניעה, השוכרים נלחצים".

מירלנד הסתמכה על כך שתוכל למשוך מחברות בנות 6 מיליון דולר ב-2020 ו-18 מיליון דולר ב-2021, אך מדבריו של רוזנטל עולה כי לא תוכל לעשות זאת. "בתחילת השנה לא היתה ירידה רצינית בנתון מכירת הדירות, מ-60 דירות בחודש ל-55, אבל בחודשים האחרונים היה קשה יותר", הוא הסביר.

אחד המחזיקים הפרטיים טען באסיפת מחזיקי האג"ח כי יש צורך להחליף את ההנהלה מכיוון ש"להנהלה הזו יש אג'נדה. היא מושכת משכורת לא רעה והיקף ההוצאות שלה הוא כ-6 מיליון שקל, אבל אין תוצאות".

מירלנד מתקשה בשנה וחצי האחרונות לשעבד משכנתא לטובת הנושים, מאחר שהחוק הרוסי לא מאפשר זאת. החברה, שעוסקת בפיתוח פרויקטים של מרכזים מסחריים, בנייני משרדים ופרויקטים למגורים ברוסיה, דיווחה בינואר ששישה מנכסיה נכנסו לרשימה השחורה של עיריית מוסקווה. העירייה מכניסה לרשימה מבנים שהיא סבורה שהתבצעה בהם בנייה לא חוקית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker