מכה נוספת לטבע: פריגו משיקה גרסה גנרית למשאף האסתמה שלה

מכירות המשאף ProAir של טבע, בגרסה המקורית ובגרסה הגנרית של החברה, הסתכמו ב-500 מיליון דולר ב-12 החודשים האחרונים ■ פריגו, בשיתוף חברת קטלנט, תוציא את הגרסה הגנרית הראשונה למשאף מחוץ לטבע

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
צעיר עם משאף. אילוסטרציה
תצלום אילוסטרציה

טבע ספגה הבוקר (ג') מכה נוספת כאשר פריגו ושותפתה חברת קטלנט (Catalent) קיבלו אישור מרשות המזון והתרופות האמריקאית (FDA) לשווק גרסה גנרית תחליפית לגמרי למשאף האסתמה המקורי של טבע ProAir. הגרסה הגנרית של פריגו וקטלנט, שהיא הגרסה הראשונה מחוץ לטבע, תשווק תחילה בכמויות מוגבלות ותגיע לאספקה יציבה ומלאה ברבעון הרביעי של 2020. מניית פריגו עולה כעת ב-3.8%.

ProAir מיועד לטיפול מונע בהתכווצות של שרירי הסימפונות, שמביאה להיצרות דרכי הנשימה ולקוצר נשימה; ובהתכווצות שרירי הסימפונות כתוצאה ממאמץ גופני. המכירות של המשאף, המיועד לטיפול בגילאי ארבע ואילך, הסתכמו ב-274 מיליון דולר ב-2019, ירידה של 31% בהשוואה ל-2018. חלק מהירידה נובע מכך שטבע השיקה גרסה גנרית משל עצמה בינואר 2019 - לאחר שהמתחרה העיקרית שלה בשוק זה, חברת GSK עם המשאף ונטולין (Ventolin), השיקה גרסה גנרית לוונטולין.

חברת המחקר IQVIA מעריכה שכלל המכירות של ProAir - בשתי הגרסאות, המקורית והגנרית - הסתכמו ב-1.4 מיליארד דולר ב-12 החודשים שהסתיימו בינואר 2020. נראה שההערכה של IQVIA מבוססת על מחירי מחירון ועל כן היקף המכירות בפועל הוא 500 מיליון דולר לשנה. 

נתח השוק של ProAir בשוק המשאפים לטיפול מונע באסתמה, במונחי מספר המרשמים, הגיע ל-24.7% בסוף 2019 (46.7% יחד עם הגרסה הגנרית), בהשוואה ל-46.1% ב-2018.

טבע תנסה להתמודד עם שחיקת המחירים בשוק משאפי האסתמה ובעיקר ל-ProAir באמצעות השקת מוצר עדיף טכנולוגית: DigiHaler, משאף המכיל חיישנים ומתחבר לאפליקציה. ה-DigiHaler מזהה את השימוש במשאף ומודד קצב זרימה שאיפתי. המידע נשלח הן לחולה והן לרופא, שיכול לעקוב אחר מצבו של המטופל. אבקת השאיפה למוצר זה, המשווקת תחת השם המסחרי ArmonAir, אושרה לשיווק על ידי ה-FDA אתמול.

טבע נתקלה במכשול נוסף, כאשר ה-FDA אישר לשיווק את Vypeti, שהיא התרופה הראשונה למיגרנה שניתנת בעירוי. התרופה פותחה על ידי חברת אלדר (Alder) שנרכשה על ידי חברת לונדבק תמורת 2 מיליארד דולר באוקטובר 2019. התרופה שפיתחה אלדר היתה הסיבה העיקרית לרכישת אלדר על ידי לונדבק, שהיא החברה שניהל קור שולץ בטרם עבר לנהל את טבע.

שוק התרופות למיגרנה הוא שוק צפוף כבר עתה בעקבות השקת שלוש תרופות זהות במנגנון הפעולה שלהם ב-2018, כולל התרופה Ajovy של טבע. קור שולץ אישר שרמת המחירים בשוק זה נמוכה ב-50% מתחזיותיה של טבע. אישור תרופה נוספת - שגם היא פועלת במנגנון זהה לתרופות של טבע, איליי לילי ואמג'ן - תמנע כנראה עלייה משמעותית במחירי התרופות וגידול משמעותי בנתח השוק של טבע. הנחמה היחידה מבחינתה של טבע היא התמלוגים שאלדר תשלם לה ממכירות Vypeti, על פי הסדר של תביעת פטנטים שהגישה טבע נגדה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker