קורונה בישראל: מספר החברות הנפגעות מתרחב, אבל יש גם מי שמרוויח

ערן יונגר, מנהל מחלקת המחקר במיטב דש ברוקראז: "השפעת הנגיף על ענף הנדל"ן המניב קשה לחיזוי" ■ למי שפוחד שהנגיף ימשיך לשתק את העולם ומחפש אפיק השקעה דפנסיבי במניות, יש המלצות - כיוון שיש גם מי שירוויחו מהמשבר

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
תרגיל בהתמודדות עם וירוס קורונה
תרגיל בהתמודדות עם וירוס קורונהצילום: מוטי מילרוד

התפשטות נגיף הקורונה אל מעבר לגבולות סין והעלייה החדה במספר מקרי הנדבקים בווירוס, מובילה את הבורסות ברחבי העולם למימושים אגרסיביים. בישראל, אף לא אחד ממדדי המניות בבורסה בתל אביב רושם עליות. ת"א 35 יורד ב-2.1%, ת"א 125 משיל מערכו 2.2% ות"א 90 רושם נפילה יומית של 2.5%. מדד הביטוח מציג נפילה של 3%, מדד התקשורת והטכנולוגיה נופל ב-2.4% ומדד הנפט והגז נסחר בירידה חדה של 2.9%.

המימושים בתל אביב מתנהלים בהתאם לירידות החדות שנרשמות בכלל הבורסות החל מהמזרח הרחוק, דרך אירופה ועד החוזים המצביעים על עתיד הפתיחה בארה"ב. החוזים על בורסת הנאסד"ק מצביעים על נפילה של כ-2.9% בפתיחה, החוזים על S&P500 מגלמים ירידה חדה של 2.6% לצד נפילה של 2.7% במדד הדאו ג'ונס.

בהתאם לפאניקה שצפויה בפתיחת המסחר בארה"ב, הבורסה בפריז יורדת ב-3.5%, הבורסה בלונדון נסחרת בירידה חדה של 3% ופרנקפורט מאבדת 3.4%.

לדברי ערן יונגר, מנהל מחלקת המחקר במיטב דש ברוקראז: "הגעת הקורונה לישראל תרחיב את מספר החברות הנסחרות בתל אביב המושפעות מהתפשטות הנגיף בעולם". בסקירתו מפרט יונגר חברות מענף האנרגיה, הלוגיסטיקה, הרכב, התיירות, הנדל"ן והקמעונות שייפגעו.

החברות שעלולות להיפגע

במגזר חברות התיירות והתעופה, מנייתה של איסתא נפלה כבר ב-5.6% בשבועיים האחרונים, אך עדיין מציגה תשואה חיובית של 2.8% למשקיעים בה מתחילת השנה. החברה מסרה כי זיהתה ירידה בהיקפי הפעילות שצפויה לגרום לפגיעה של בין 6-4 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2020.

כנפיים, המחזיקה ב-38% ממניות אל על, נפלה בחודש האחרון ב-18% ומציגה תשואה שלילית של 13% מתחילת השנה. מניית חברת התעופה הלאומית אל על התרסקה בשבועיים האחרונים ב-16% לאחר שהעריכה שנגיף הקורונה יוביל אותה לירידה של 30 מיליון דולר בהכנסות ברבעון הראשון של 2020 בשל הפגיעה בקווים.

חברת המלונות פתאל החזקות, שיורדת היום ב-4.4% לאחר שצפתה שבחודשים הקרובים תחול ירידה לא מהותית בהכנסות החברה בישראל ובאירופה - קרסה בחודש אחד ב-14% ומציגה תשואה שלילית שנתית של כ-21% למשקיעים בה. 

גם מניות הבנקים, לדברי יונגר, מתאימות את עצמן לסנטימנט השלילי. "מכפיל ההון של הבנקים ירד מ-1.04 ל-1. מניית בנק מזרחי נסחרת עדיין רחוק מעל הממוצע, עם מכפיל הון של 1.35", כתב יונגר בסקירה.

את הירידות היום מובילה מניית הבנק הבינלאומי שנופלת ב-2.8% ומציגה מתחילת השנה ירידה של 8.3%. דיסקונט יורדת בחדות ב-1.9% ומציגה ירידה של 8.8% מתחילת השנה. לאומי משילה מערכה כ-1.9% ומתחילת השנה מציגה נפילה של 10%, מזרחי יורדת ב-1.6% ומציגה מתחילת השנה ירידה של 2.9%  והפועלים נסוגה היום ב-2.1% ומתחילת השנה מציגה ירידה סולידית יחסית של 3.9%. 

גם הקניונים ומרכזי המסחר עלולים להיפגע

נקודה נוספת שעשויה להשפיע לחומרה על מניות הבנקים היא החשיפה לענף הנדל"ן הישראלי. "השפעה של התפשטות הקורונה על ענף הנדל"ן המניב אומנם קשה לחיזוי, אך נראה כי הסקטור הרגיש ביותר, לפחות בשלב הראשון, יהיה הסקטור המסחרי. הימנעות משהייה במקומות ציבוריים כמו קניונים ומרכזים מסחריים עלולה להשפיע לרעה על מספר המבקרים והפדיונות", כתב יונגר.

חולה קורונה מפונה לבית החולים בדרום קוריאהצילום: STRINGER/רויטרס

"ירידה במספר היוצאים מהארץ עשויה להשפיע על הסקטור המסחרי, שסבל בשנים האחרונות מאובדן פדיונות משמעותיים בשל רכישות של ישראלים בחו"ל. אך ירידה במספר התיירים עלולה לקזז מהשפעה חיובית זו. בתסריט השלילי יותר, של איסור שהיה מתמשך במקומות ציבוריים כמו קניונים ומרכזי מסחר נראה שחברות הנדל"ן המניב תיאלצנה להשתתף אף הן בחלק מהפגיעה שיחוו השוכרים".

מי הן החברות החשופות יותר לשימוש מסחרי? מליסרון שיורדת ב-2.7%; קבוצת עזריאלי שיורדת ב-2.4%; ביג, שיש לה מרכזים מסחרים גם בארה"ב וסרביה מעבר לישראל, יורדת ב-2.6% וגזית גלוב שיורדת ב-2.7% וחשופה למרכזים מסחריים בישראל, באירופה ובארה"ב.

חברות  הקמעונות היו בין הראשונות לדווח על הפגיעה הצפויה; פוקס עדכנה שהזמנות הקבוצה לעונת הקיץ כבר סופקו, ולכו לא תהיה פגיעה בטווח הקצר - עדיין המניה יורדת היום ב-3.7%, אולי בשל החשש של המשקיעים כי הפגיעה בסחר העולמי תהיה קצת יותר ארוכה מהצפי של פוקס בהודעתה הראשונית.   קסטרו עולה ב-1.5%, לאחר שנפלה מתחילת החודש ב-11% בעקבות הודעתה על כך שהמשך השבתת מפעלי הייצור בסין עלולה להשפיע על פעילות החברה בטווח הבינוני והארוך. דלתא, שלא צפתה פגיעה מהותית בטווח המיידי, נופלת היום ב-3.5% ומציגה קריסה של 13.5% בחודש. בריל, שיורדת היום ב-3.6% הבהירה שאי חזרת המפעלים בסין המייצרים לקבוצה, תשפיע באופן שלילי על פעילות החברה. גולף, שנסחרת היום ללא שינוי ובמחזור אפסי ובחודש האחרון נפלה ב-7%, הבהירה כי אי חזרת המפעלים בסין עלולה לפגוע בחברה בטווח הבינוני-ארוך, ואלקטרה צריכה, שיורדת היום ב-4.3% ובחודש אחד נפלה ב-8% טרם עדכנה את הציבור על הפגיעה.

מדפי סופר ריקים ברוצאנו, איטליהצילום: Antonio Calanni/אי־פי

המרוויחים מהמשבר

לפי יונגר, חברות קמעונות המזון עשויות ליהנות מעלייה ברכישות מזון בטווח הקצר. בפועל, בגלל הנפילות בבורסה ומכירות אגרסיביות בקרנות הנאמנות, גם מניות קמעונאיות המזון נסחרות היום בירידה. שופרסל יורדת ב-1.7%, רמי לוי משילה מערכה 1%, יוחננוף משילה מערכה 4.6%, ויקטורי סובלת היום מירידה של 2.6% ופרשמרקט יורדת ב-2.5%. בניגוד למגמה השלילית, טיב טעם עולה ב-0.5% במחזור זעום של 18 אלף שקל.

יונגר בחן גם את ענף הקמעונאות המזון באירופה. לדבריו, "המדד (מדד קמעונאות המזון SIFDRP - ש"א) הצליח להשיג תשואה עודפת על מדד STOXX EUROPE 600 רק בתקופה של האטה כלכלית חריפה. באופן טבעי הצורך במזון אצל הצרכנים הינו צורך בסיסי ביותר ולכן מתקיים גם עם ביקוש קשיח והחברות הפעולות בתחום ממשיכות לפעול במינימום פגיעה". מבחינתו של יונגר "המדד מהווה אי של יציבות בזמן משבר כלכלי. אך בתקופות גאות כלכליות הוא נשאר מאחור עם ביצועים חלשים מאוד".

בתחום האנרגיה, יונגר מסביר כי "התפשטות נגיף הקורונה נותנת אותותיה במחיר חבית הנפט ובמרווחי הזיקוק, כאשר המשך ההתפשטות כעת גם לאירופה ובמדינות נוספות באסיה, מוספיה לירידה הצפויה בביקוש לנפט ותזקיקים. מחיר החבית התאושש אומנם מ-49.9 דולר ל-54 דולר, אך זאת בשל הצפי כי OPEC  ירחיבו את הקיצוץ בתפוקה. ולפני שהנגיף הגיע לשערי אירופה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker