לא לסכן את העתיד: דירת מגורים היא לא פנסיה

לפי הצעת חוק, זוגות עד גיל 40 יוכלו למשוך חלק מכספי הפנסיה ללא תשלום מס, ולהשתמש בהם כהון עצמי לרכישת דירה ראשונה בשווי של עד 1.7 מיליון שקל ■ הבעיה היא שדירת מגורים לא מחליפה כסף מזומן ולא צוברת ריבית דריבית

דניאל שגב
דניאל שגב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
פנסיונרים. למצולמים אין קשר לכתבה
פנסיונרים. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: בלומברג

האם נוכל בקרוב לפדות את כספי הפנסיה שלנו, בפטור ממס, לצורך רכישת דירה? עקב עליית מחירי הנדל"ן, ורצון המחוקק לאפשר לכמה שיותר משקי בית לרכוש דירה, עלתה באחרונה הצעת חוק שתאפשר לחסרי דירה לממן את רכישת הדירה הראשונה מתוך כספי הפנסיה של רוכש הדירה.

לפי הצעת החוק, זוגות צעירים עד גיל 40 יוכלו למשוך חלק מכספי הפנסיה ללא תשלום מס, ולהשתמש בהם כהון עצמי לצורך רכישת דירה ראשונה בשווי של עד 1.7 מיליון שקל. כך, בניגוד למצב הקיים, שבו רוכשי דירה ראשונה נדרשים לגייס הון עצמי המהווה לכל הפחות 25% משווי הנכס, יתאפשר לרכוש דירה באמצעות הון עצמי של 5% בלבד משווי הנכס, ואת יתרת ההון העצמי הנדרש עד ל–25% משווי הדירה, יתאפשר להשלים מכספי הפנסיה. את כספי הפנסיה שנמשכו לצורך רכישת הדירה יחזירו רוכשי הדירה באמצעות ניכוי גבוה יותר של מרכיב הפנסיה מתוך השכר, לאורך תקופה של 30-20 שנה.

המשמעות של הצעת החוק היא שכספי הפנסיה והבעלות על דירת מגורים משמשים לאותה פונקציה ולפיכך אפשר לקשור ביניהם, ואולם בין השניים קיימים הבדלים משמעותיים. כספי הפנסיה המופקדים צוברים ריבית דריבית ונועדו להבטיח לאדם העובד ולשאיריו התלויים בו המשך זרם הכנסות שיחליף את מקור ההכנסה שנפסק. ואולם דירת מגורים לא מחליפה כסף מזומן ולא צוברת ריבית דריבית, לכל היותר היא משמשת קורת גג, ששוויה משתנה ממקום למקום ותלוי בגורמים רבים.

יש עוד מקרים שאינם באים לידי ביטוי בהצעת החוק. מה קורה אם רוכשי הדירה לא מצליחים לעמוד בתשלומי המשכנתא? מה קורה אם הבנק מחליט לממש את הנכס? האם בעלי הדירה יישארו בלי נכס ובלי כספי פנסיה? ואם במקרה של מימוש הדירה בעלי הדירה יקבלו חלק מכספי תמורת הדירה, האם כספים אלה יעברו בחזרה לקרן הפנסיה או שיעברו לחשבון העו"ש?

בעניין זה מתעוררת בעיה נוספת. הצעת החוק הזו עלולה להפוך לתרגיל מס מתוחכם שבו יוכלו הזוגות הצעירים להימנע מתשלום של 35% מס על משיכת כספי הפנסיה. כך, זוג צעיר יוכל למשוך את כספי הפנסיה בפטור ממס, לרכוש דירה, וכעבור זמן קצר למכור אותה בשוק החופשי ולשלשל לכיסו את שווי הדירה המגלם בתוכו את כספי הפנסיה, מבלי ששולם עליהם מס. באופן זה, קיים חשש שמשפחות רבות יבחרו לממש את כספי הפנסיה בהווה, על חשבון העתיד, בניגוד לכוונת המחוקק ולמטרות שעמדו בבסיס חוק חובת הפקדה לפנסיה.

נראה כי בשל רצון נבחרי הציבור שכל משפחה בישראל תחזיק דירה בבעלותה, עלולה הפנסיה למצוא את עצמה משחקת תפקיד מרכזי במלחמת הענקים שנקראת שוק הנדל"ן הישראלי. על המחוקק ליצור סיכוי לזוגות הצעירים לרכוש דירה בארץ במחיר בר השגה, באמצעות שיווק קרקעות מסיבי שיוביל להורדת מחירי הנדל"ן באזורי הביקוש בהקדם האפשרי, מבלי לסכן את העתיד.

הכותב הוא עורך דין מתמחה בתחום הנדל"ן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker