סער ברכה, מנכ"ל תהל, התפטר לאחר שלא הצליח למכור את החברה

מנכ"ל החברה בשמונה וחצי השנים האחרונות הסביר במייל לעובדים שניסיונות הסרק למכור את החברה הטילו צל כבד על הניהול השוטף ■ הוא גילה שארבעת הבנקים להם חייבת החברה 60 מיליון דולר מגבשים חבילת מימון כחלק מתכנית הבראה של החברה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
סער ברכה
סער ברכהצילום: עופר וקנין

סער ברכה, מנכ"ל חברת תהל שבשליטת קרדן אן.וי (96.5%), הודיע על כוונתו לסיים את תפקידו במייל לעובדי החברה.

רוני קומר מונה כממלא מקומו של ברכה וייכנס לתפקיד באופן מיידי. ברכה, שניהל את החברה בשמונה וחצי השנים האחרונו,ת ליווה בשלוש השנים האחרונות את ניסיונה של קרדן למכור את החברה כדי לפרוע חלק מחוב של 306 מיליון יורו לבעלי איגרות החוב.

תהל, חברה הנדסה אזרחית של פרויקטים בתחום ההשקיה והביוב ומקימה פרויקטים חקלאיים בשיטת עד מפתח, היתה אמורה להימכר לקרן פורטיסימו בינואר 2018 תמורת 125 מיליון דולר, אולם הקרן נסוגה מהעסקה ברגע האחרון.

רון קומר
ממלא המקום החדש, רוני קומרצילום: דן קינן

נוהלו מגעים בנושא גם עם חברות סיניות, ובספטמבר-אוקטובר 2019 קיבלה קרדן הצעה מקרן פימי לרכוש את השליטה בתהל לפי שווי חברה של 30 מיליון דולר ואחר כך לפי שווי של 15 מיליון דולר, בעקבות השלמת בדיקת נאותות שביצעה. הניסיון האחרון לקנות את השליטה בחברה היה של שיכון ובינוי שהגישה בדצמבר 2019 הצעה לתת לתהל הלוואה של 12 מיליון דולר שניתנת להמרה ל-49.9% ממניות תהל.

הצעה זו נתקלה בהתנגדות של ארבעת הבנקים שהלוו לתהל סכום של 60 מיליון דולר. תהל נקלעה למצב פיננסי קשה בעקבות התארכות תהליכי המימון של פרויקט ענק של החברה באנגולה והפסדים כבדים בפרויקט לשיקום ושדרוג מערכות הביוב של בוקרשט, ובעיקר מבנה הון רעוע שנבע מחוסר הסכמתה של החברה האם להנפיק את החברה או להכניס לה שותף לפי שווי ריאלי מצד אחד וחוסר יכולתה להזרים כסף לתהל לצורך מתן ערבויות שנדרשו במכרזים בינלאומיים שבהם השתתפה.

תהל הפסידה 34 מיליון יורו במחזור של 118 מיליון יורו בינואר-ספטמבר 2019, בהשוואה לרווח של 2 מיליון יורו במחזור של 117 מיליון יורו בתקופה המקבילה ב-2018. ההפסד הגדול ב-2019 נבע מהפרשה של 14 מיליון יורו לירידת ערך הפעילות ברומניה ומפיחות בשער המטבע האנגולי, הפרשה לירידת ערך הלוואה וחוב מסופק.

החוב הפיננסי של תהל תפח, וההון העצמי שלה הצטמק ל-17 מיליון יורו. בעקבות ההרעה הפיננסי ביצעה תהל תוכנית הבראה שכללה פיטורי 90 עובדים מ-1,450 עובדיה.

"צל על הניהול השוטף"

רן בוקשפן
רן בוקשפן. ישמש כיועץ

ברכה כתב במייל לעובדים: "תהל הינה חברה מורכבת בעלת הישגים מפוארים, פריסה גלובאלית וקשת יכולות נרחבת. במהלך השנים האחרונות התמודדה החברה עם אתגרים רבים: מחד, הרחבנו את הפעילות העסקית וצבר העבודות להיקף של מאות מיליוני דולרים ונכנסנו לשווקים ומדינות חדשות, ומאידך, ידענו אתגרים עסקיים לא פשוטים, בעיקר באנגולה וברומניה, שהשפיעו מאוד, לדאבוני, על התוצאות הפיננסיות של הקבוצה בשנה האחרונה".

"במקביל, במהלך שלוש השנים האחרונות, ליווינו את בעלי המניות של תהל בתהליך ארוך, קשה ומורכב של מכירת המניות בחברה, שדרש תשומות ניהוליות עצומות ממני אישית וממנהלים ועובדים רבים, והטיל צל על הניהול השוטף של החברה. תהליך שבסופו של דבר כידוע, לא הושלם לכדי עסקה".

ברכה גילה שבימים האחרונים, לאחר דיונים ארוכים ומתוך הכרה של ארבעת הבנקים המממנים ביכולות החברה והפוטנציאל הגלום בפעילותה, התגבשה הסכמה על מתווה ליווי פיננסי של מזומן וערבויות, שיאפשר את המשך מימוש תכנית העבודה של החברה בשנים הבאות.

נראה שארבעת הבנקים יתנו לחברה ליווי פיננסי וערבויות שלא רק ימחזרו את חובה של החברה אליהם כחלק מתכנית הבראה כוללת לתהל אלא גם יספקו לה הון נוסף שיאפשר לה לממן את פעילותה, לממש את צבר העבודות של החברה שהסתכם ב-692 מיליון דולר בסוף ספטמבר 2019  ולהתמודד על פרויקטים נוספים.

הבנקים ביקשו למנות כיו"ר תהל את רן בוקשפן , שכיהן במשך עשר שנים עד אפריל 2019 כמנכ"ל טלרד, אולם בוקשפן נסוג ברגע האחרון מהסכמתו לכהן בתפקיד וישמש כיועץ בלבד. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker