קומפיוג'ן תחל בניסוי קליני בשותפות עם BMS בתרופות לטיפול בגידולים סרטניים

הניסוי הקליני המשותף מגיע בעקבות פרסומים מדעיים, שלפיהם שילוב הנוגדנים שהחברות מפתחות יעורר תגובה חיסונית אנטי-סרטנית חזקה יותר ■ הניסוי צפוי להתחיל במחצית השנייה של 2020, לאחר שיתקבל אישור מ-FDA

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
חברת קומפיוג'ן
יורם גביזון

קומפיוג'ן, העוסקת בגילוי חישובי ופיתוח תרופות באימונותרפיה של מחלות סרטן, תחל בניסוי קליני בשותפות עם חברת בריסטול מאיירס סקוויב (BMS). הניסוי בשלב 1/2 יבחן את השילוב של שלושה נוגדנים לטיפול בגידולים מתקדמים.

הנוגדן הראשון פותח על ידי קומפיוג'ן ושמו COM701. הנוגדן השני הוא התרופה Opdivo של BMS, שמעכב חלבון בקרת מערכת החיסון PD-1, והנוגדן השלישי שגם אותו BMS מפתחת הוא BMS-986207, הפועל נגד החלבון TIGIT.

ד"ר ענת כהן-דייג, מנכ"לית קומפיוג'ן, ציינה כי הנוגדן COM701 שפיתחה החברה מבוסס על חלבון בקרה חדש, PVRIG, אותו זיהתה ב-2016. חלבון בקרה הוא וסת של מערכת החיסון, ובשנים האחרונות התגלה חלקו בתהליך הסרטני. החלבון משגר אות למערכת החיסונית וגורם לעיכוב בפעולתם של תאי T, שתפקידם לזהות חלבונים שמצויים על שטח התא הסרטני ולהרוס אותם.

ענת כהן דייג, מנכ"לית קומפיוג'ןצילום: תומר אפלבאום

שיתוף הפעולה של החברה עם חברת בריסטול מאיירס סקוויב מבוסס על פרסומים מדעיים שלפיהם, שילוב של מגנון הפעולה של Opdivo נגד החלבון PD-1 עם מגנוני הפעולה של הנוגדנים נגד חלבון הבקרה PVRIG (שקומפיוג'ן מפתחת) וחלבון הבקרה TIGIT (ששתי החברות מפתחות) יעורר תגובה חזקה יותר של תאי ה-T. השילוב יוביל לתגובה חיסונית אנטי-סרטנית בחולי סרטן שאינם מגיבים למעכבי PD-1 מסוג Opdivo, שכבר אושרה לטיפול בסרטן הריאות ובסרטן העור על ידי ה-FDA.

כהן-דייג הזכירה כי רק 20% מחולי הסרטן מגיבים למעכבי PD-1. הניסוי הקליני בשלב 1/2 מתוכנן להעריך את הבטיחות, הסבילות והפעילות האנטי-סרטנית של COM701 בשילוב Opdivo ו-BMS-986207. הניסוי יבחן את המינון והבטוח של השילוב, במהלך שלב העלאת המינונים ואת הפעילות האנטי-סרטנית במספר סוגי סרטנים נבחרים כמו סרטן השחלות ורירית הרחם.

הניסוי הנוכחי, שצפוי להתחיל במחצית השנייה של 2020 לאחר שיתקבל אישור מה-FDA, הוא הרחבה של שיתוף פעולה בין קומפיוג'ן לבין BMS, בהתאם להסכם מאוקטובר 2018.

על פי ההסכם, שתי החברות יבצעו ניסוי ב-COM701 כטיפול יחיד לגידולים סרטניים מוצקים, ובשילוב עם Opdivo בניסוי קליני בשלב 1 שנערך כעת בחולים עם גידולים מוצקים מתקדמים. בעקבות ההחלטה המשותפת של שתי החברות להתקדם לקראת לניסוי במנגנון משולש, תשלים קומפיוג'ן את שלב העלאת המינונים של שילוב COM701 עם Opdivo במסגרת הניסוי הקליני בשלב 1, אולם ניסויים נוספים יישקלו בהמשך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker