טבע הפסידה במשפט פטנטים על התרופה למיגרנה

חברת אליי לילי זכתה בתביעה שהגישה למשרד הפטנטים האמריקאי נגד שישה פטנטים שטבע רשמה על התרופה Ajovy ■ בקרוב צפויות הכרעות נוספות בפרשה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעל טבע
מפעל טבע בכפר סבאצילום: עופר וקנין
יורם גביזון

טבע נחלה תבוסה משפטית בניסיונה להגן על אחת משתי התרופות המקוריות שהשיקה בשנתיים האחרונות: אליי לילי, המתחרה בטבע בשוק התרופות למיגרנה, זכתה בתביעה שהגישה למשרד הפטנטים האמריקאי נגד שישה פטנטים שטבע רשמה על התרופה Ajovy הניתנת בזריקה לטיפול במיגרנה ארעית וכרונית.

ששת הפטנטים מתייחסים לנוגדנים המעכבים את החלבון CGRP שפעילותו גורמת למיגרנה. אליי לילי, המפתחת את התרופה Emgality לטיפול במיגרנה (התרופה המובילה בשוק שמבוססת על נוגדנים המעכבים את החלבון CGRP), הוכיחה בתביעתה כי שישה מהפטנטים שנרשמו על התרופה Ajovy לא היו צריכים להינתן מלכתחילה - משום שאינם מבוססים על חדשנות. טבע טענה כי פיתחה את הנוגדנים בעקבות "מחקר מייגע וממושך".

תרופת אג'ובי של טבע. אכזבה

הקרב רק החל

אליי לילי מנסה להסיר את ההגנה משלושה פטנטים נוספים שטבע רשמה על אג'ובי והחלטה בנושא של ערכאת הערעור במשרד הפטנטים האמריקאי, אמורה להתקבל  עד 1 באפריל 2020. הגשת התביעה האזרחית של איליי לילי נגד טבע מוקפאת עד להשלמת הדיון בערכאת הערעור.

טבע השיקה את אג'ובי בספטמבר 2018, אך זכתה בהצלחה מסחרית חלקית בלבד. מכירות אג'ובי הגיעו ל-96 מיליון דולר ב-2019 ול-25 מיליון דולר בכל אחד משני הרבעונים האחרונים 2019, לעומת יעד מכירות של 150 מיליון דולר שנקבע לתרופה ל-2019.

חברת אילי ליילי בבורסת ניו יורקצילום: בלומברג

התוצאות המאכזבות של אג'ובי נגרמו, בין השאר, משום שרמת המחירים של התרופות נגד מיגרנה נמוכה ב-50% ממה שטבע העריכה לפני השקת Ajovy, ומכיוון שעד לאחרונה לא קיבלה טבע אישור למזרק להזרקה עצמית של התרופה. 

מטבע נמסר בתגובה: "מלבד תשעה הפטנטים שעומדים למבחן יש לחברה שלושה פטנטים נוספים שלא עומדים בספק ולא מצויים במחלוקת, ולכן הכנסות אג'ובי אינן בסכנה כלל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker