היורו מתחת ל-3.7 שקלים; "סימנים שהחשש מהשפעות וירוס הקורונה על אירופה מוצדק"

קובי לוי מלאומי שוקי הון: "אירופה היא אחת משותפות הסחר המרכזיות של ישראל, ואם הכלכלה האירופית תיפגע, גם הכלכלה הישראלית אמורה לספוג פגיעה. זו יכולה להתבטא בהאטה בצמיחה ובפגיעה בביקוש ליצוא"

ערן אזרן
שטרות יורו
שטרות יורוצילום: בלומברג

היורו ממשיך להיחלש גם היום (ד'), ונסחר בשפל קרוב ל-20 שנה מול השקל. המטבע האירופי מאבד 0.1% ונסחר לפי שער של 3.69 שקלים. הדולר עולה ב-0.2% מול השקל, ונסחר לפי 3.42 שקלים. היורו נחלש גם מול הדולר, שמתחזק מול כל המטבעות. המטבע האירופי נסחר בשער של 1.079 דולרים ליורו - שפל של חמש שנים.

"אנחנו מתחילים לקבל אינדיקטורים חזקים לכך שהחשש מהשפעות וירוס הקורונה, במיוחד על כלכלת אירופה - מוצדק", אומר קובי לוי, ראש דסק אסטרטגיית שווקים בלאומי שוקי הון. "דוגמה לכך היא אזהרת הרווח של חברת אפל וסקר ה-ZEW – סקר מנהלי חברות יצרניות בגרמניה, שמעיד על הסנטימנט ביחס לכלכלה.

"אחרי שבחודש ינואר הוא התאושש לערך של 28, שהיה מהגבוהים בתקופה האחרונה והעיד על הציפיות האופטימיות שלהם ביחס לכלכלת אירופה, בפברואר הוא צנח ל-8 – מה שמעיד על כך שהחברות בגרמניה צופות באופן רשמי פגיעה בהן ובכלכלה כולה. גם סקר ה-ZEW תרם לסנטימנט השלילי ביורו", אמר לוי.

"היורו ממשיך להיחלש, במיוחד מול הדולר, שמגיע לשיא של שנתיים מול סל המטבעות האמריקאי", מוסיף לוי. "הסיבה לכך היא שכלכלת ארה"ב חשופה פחות לסין והמטבע שלה והכלכלה שלה נתפסות כיציבות יותר. לעומת זאת, סין היא אחת משותפות הסחר הגדולות של אירופה ולפי המידע שמגיע , כלכלת סין מושבתת מתחילת השנה, ואין בינתיים חדשות מעודדות. מבחינת האירופאים, העתיד של הכלכלה תלוי מאוד בהתפתחויות של כלכלת סין ושל וירוס הקורונה".

לוי העריך שהמסחר במטבעות ימשיך להיות תנודתי גם בימים הקרובים, וכי נושא הקורונה ממשיך להכביד על השווקים. ביחס לשקל אמר לוי: "השקל ממשיך להפגין עוצמה. בימים האחרונים ישנם פרסומים רשמיים של יבואנים שונים מסין על פגיעה אפשרית בהם וייתכן שיש בכך תרומה לעוצמת השקל.

"עם זאת, יש לזכור שאירופה היא אחת משותפות הסחר המרכזיות של ישראל, ואם הכלכלה האירופית תיפגע, גם הכלכלה הישראלית אמורה לספוג פגיעה כתוצאה מכך, מה שיכול לבוא לידי ביטוי בהאטה בצמיחה ובפגיעה בביקוש ליצוא הישראלי. נקודת האור בנושא זה היא העובדה שסקטור השירותים בינתיים נפגע פחות מסקטור הסחורות, ומאחר שישראל מייצאת בעיקר שירותים – לא מן הנמנע שהדבר משפיע לחיוב על עוצמת השקל", הדגיש לוי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker