אתר הר הביטוח יאפשר להנפיק דו"ח היעדר תביעות ללא תשלום

האתר של רשות שוק ההון יציע אפשרות להפיק דו"ח עבר ביטוחי מרוכז לשלוש שנים ■ במקביל, הרשות פירסמה טיוטת הוראה לחברות הביטוח, שתאפשר למבוטחים לקבל מהן תעודת ביטוח חובה דיגיטלית

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
אתר הר הביטוח
אתר הר הביטוחצילום: צילום מסך

אתר הר הביטוח של רשות שוק ההון - המאפשר לכל מבוטח לקבל את הפרטים על מוצרי הביטוח שברשותו, היכן הוא מבוטח וכמה הוא משלם על כל מוצר ביטוחי - יאפשר החל מהיום (ג') לקבל גם דו"ח עבר ביטוחי מרוכז לשלוש שנים (המכונה גם דו"ח היעדר תביעות) באופן חינמי ומהיר.

ברשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון מציינים כי פניות ציבור שהגיעו לרשות הראו כי היו מבוטחים שלא הצליחו לקבל את המידע לגבי היסטוריית התביעות מסוכן הביטוח שלהם או מחברות הביטוח - ולכן שילמו מחיר גבוה יותר על פוליסת ביטוח הרכב.

לפי הרשות, במקרים מסוימים, חלק מהמבוטחים שאירעה להם תאונה, קיבלו פיצוי מופחת מחברת הביטוח מאחר שלא העבירו אליה את דו"ח התביעות. כעת, כל אחד יוכל לקבל דו"ח מרוכז מכל חברות הביטוח - ללא הצורך לאתר את המידע בכל חברה בנפרד ואף ללא צורך לדעת באילו חברות היה מבוטח בשלוש השנים האחרונות.

מנתוני רשות שוק ההון עולה כי מאז עלייתו לאוויר של הר הביטוח באפריל 2017 הוא זכה ל-8 מיליון ביקורים. כ-65% בוצעו באמצעות מחשבים, 30% דרך סמארטפונים ו-5% באמצעות טאבלטים. הרשות חייבה את משווקי הביטוח, לפני מכירת מוצר ביטוחי ובמטרה למנוע כפל ביטוח - לוודא שאין ללקוח מוצר דומה. עם זאת, הנתונים של כפל הביטוח בציבור מצביעים על כך שלא כולם פועלים לפי ההוראה.

משה ברקת. הממונה על רשות שוק ההון
משה ברקת. הממונה על רשות שוק ההוןצילום: דוברות משרד האוצר

במקביל, פירסמה הרשות טיוטת הוראה לחברות הביטוח, שתאפשר למבוטחים לקבל מהן תעודת ביטוח חובה דיגיטלית, שבמסגרתה יחויבו לאפשר למשתמשים ברכב לוודא את קיומו של כיסוי ביטוחי בתוקף באופן דיגיטלי ולעיין בתעודת הביטוח באתר החברה. טיוטת ההוראה צפויה להיכנס לתוקף לאחר שלב הערות הציבור.

מהלך דומה יזמה לפני כמה שנים הממונה על רשות שוק ההון לשעבר, דורית סלינגר, אך עד כה הוא לא נכנס לתוקף. ברשות מציינים כי מבוטחים רבים שהיו מעוניינים לבטל את פוליסת ביטוח החובה מסיבות שונות - כמו מעבר לחברת ביטוח אחרת, או בשל מכירת רכב והעברת בעלות - היו נדרשים למצוא את תעודת הביטוח המקורית ולשלוח אותה בחזרה לחברת הביטוח, ורק לאחר מכן, היו זכאים לקבל החזר של הפרמיה ששילמו. גם כיום יש כמה חברות שמאפשרות להוציא תעודת ביטוח חובה באופן דיגיטלי, אך לא היתה חובה כזאת.

הממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחסכון, ד"ר משה ברקת, מסר: "הרשות פועלת במטרה להקל על ציבור המבוטחים ומאמינה כי כלים דיגיטליים הם אמצעי משמעותי לשם שיפור מצב המבוטחים והשירות הניתן להם. הרשות תמשיך לפעול לטובת מיצוי זכויות המבוטחים ותפעל גם מול החברות כדי שיביאו בשורה דיגיטלית שתעניק חוויית שירות ברמה גבוהה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker