בזן מזהירה: עיריית חיפה עלולה להוביל לעצירת פעילות הייצור וסגירת החברה

בזן מציינת כי החלטת העירייה שלא לחדש את ההיתר לשינוע חומרים בצנרת שבין מפעלה של גדיב לנמל חיפה - עלולה להשפיע מהותית על פעילות מתקני הקבוצה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ד"ר עינת קליש-רותם, ראשת העיר חיפה
ד"ר עינת קליש-רותם, ראשת העיר חיפהצילום: רמי שלוש
יורם גביזון

חזון מפרץ החדשנות למפרץ חיפה הוביל את עיריית חיפה וחברת בתי זיקוק (בזן) לעימות חזיתי. עיריית חיפה הודיעה לגדיב, חברה בת בבעלותה המלאה של בזן, כי החליטה שלא לחדש את ההיתר הזמני לשינוע חומרים מסוכנים בצנרת התת-קרקעית שבין מפעלה של גדיב לנמל חיפה. תוקפו של ההיתר: עד 29 בפברואר 2020.

בזן מציינת שאם ההחלטה של העירייה תיוותר על כנה ולא יימצא פתרון חלופי לשינוע מוצריה של גדיב, הדבר יגרום לעצירת פעילותה של גדיב ועלול להשפיע מהותית על פעילות מתקניה האחרים של הקבוצה. 

בזן ציינה שהיא בוחנת את האפשרויות התפעוליות והמשפטיות להפחתת ההשפעה של היעדר היתר לשימוש בצנרת וסגירת גדיב. בזן עירערה אתמול (א') על החלטת עיריית חיפה לבית המשפט השלום בחיפה. לאחר שמיעת טיעוני שני הצדדים הודיעה השופטת ג'אדה בסול שתמסור את החלטתה תוך כמה ימים.

מפעלי בזן בחיפהצילום: רמי שלוש
מניית בזן

גדיב עוסקת בייצור חומרים ארומטיים כמו בנזן (חומר ביניים לייצור פוליסטירן וחומר גלם בתעשיות הגומי, חומרי הניקוי והתרופות), קסילן (ממיס בתעשיית הגומי, הדפוס והעור) וטולואן (ממיס להמסת צבעים דיו ולכה, וחומר גלם לייצור חומר נפץ).

גדיב מייצרת את החומרים הארומטיים מחומר הקרוי רפורמט שאותו היא מקבלת מבזן, מוציאה ממנו את הבנזן, הטולן והקסילן ומחזירה אותו לבזן כבנזין באוקטן גבוה. היות שתהליכי הייצור של גדיב בלתי נפרדים מתהליך הייצור של 3.2 מיליון טונה בנזין שבזן מייצרת מדי שנה, נראה שסגירת גדיב תגרום בתום כמה שבועות לסגירת חברת בזן כולה.

בזן טוענת שלהודעתה של עיריית חיפה אין בסיס משפטי וכי היא פועלת מתוקף תוכנית בניין עיר מאושרת ואישור מהמשרד להגנת הסביבה. בזן טוענת שביצעה בדיקות של צינור ההזרמה ביוני 2019 ועל בסיס הממצאים הגישה בקשה בתחילת יולי 2019 לעיריית חיפה לקבלת היתר חפירה על מנת לבצע תיקונים בצנרת, אולם עיריית חיפה משכה את תשובתה ללא הסבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker